| Marck94 a întrebat:

Daca intr-o zi stiinta va inventa un leac " tinerete fara batranete" ati accepta sa nu mai imbatraniti?

34 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Normal.
Lipsa imbatranirii nu inseamna automat si imortalitate.
O viata de 300-400 de ani, timp in care sa explorezi tot ce ti-ai dorit vreodata, sau, daca stiinta va evolua suficient, lumi indepartate care inca nici au fost descoperite?
Da, si poate dupa atatia ani, si atatea experiente, le voi putea impartasi cu altii pentru avansarea binelui comun.

| sabin89 a răspuns:

Nu se poate mereu tânăr, sănătos si totusi muritor. De la ce să vină moartea, dacă organele nu slăbesc si nu se îmbolnăvesc? Nu pot fi decât două variante: 1. tânăr, sănătos si nemuritor. 2. viaţa asa cum o stim acum, adică cu bătrâneţe si moarte.
Pe care o alegi?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da,desi nu cred ca va exista asa ceva vreodata

| relian a răspuns:

Normal,nu vad cine ar spune nulaughing sa fii tanar, in putere toata viata e ceva frumos.Nu vad cine ar sta asa sa ajunga o stafida laughing sa se tarasca de pe o zi pe alta.Banui ca ai spus tanar nu nemuritor, cel putin eu asa inteleg din ce ai intrebat tu, sa ramai tanar toata viata.De murit normal fiecare sa moara ca si inainte doar ca altfel, frumos

| SG1995 a răspuns:

Nu prea, prefer o viata scurta dar traita la calitate decat o viata lunga si anosta, vreau sa traiesc, sa iubesc, si sa realizez ceva in viata, si atunci ca mor vreau sa nu am regrete, sau sa am putine.

| oprescudorin11 a răspuns:

Niciodata! Caci valorile mele, cu care sunt invatat vor disparea! Ce sens ar avea, pentru un om lipsit de IMAGINATIE(ca mine) o altfel de lume>?
Sa va vanda voua leacurile, eu sunt NON interesat!

| Legion7X a răspuns:

Nu, nu accept să nu mai îmbătrânesc deoarece asta ar însemna un chin continuu fiind părtaș la fiecare obstacol, amar, incidente nefericite întâlnite în viață mai mereu. Lucrurile acestea distrug omul puțin câte puțin chiar dacă pe dinafară arată tânăr.
Va trebui să mă adaptez mereu la noi depresii, boli, suferințe, reguli impuse de societate, provocări sau modificări produse de știință în civilizație precum și la un nou stres creat datorită dezvoltări tehnologiei. Prin urmare asta ar fi prea obositor pentru creierul uman de îndurat, ducând la clacare extremă.
Oamenii clachează de pe acum numai zic de surprizele și mai avansate cu care va veni viitorul fiind inevitabile.

Iar dacă știința ar dezvolta așa ceva cu siguranță numai oamenii cu potențial financiar și-ar permite.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu! Deoarece lumea s-ar inmulti mult prea mult si resursele planetei ar scadea drastic! Stiinta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexboss2020):

Poate pana atunci o sa colonizam si noi o planeta, ar fi extraordinar.

| relian a răspuns (pentru alexboss2020):

A spus sa nu mai imbatraniti, deci nu a spus sa nu mai murim.E frumos sa mori tanar, deci traiesti cati ani poate fiecare dar nu sa ajungi asa sa te tarai ca o omida laughing

| GolopențaAdrian a răspuns:

Ceea ce nu se va intampla dar daca ar fi real am umple planeta prea repede

| AlexSalling a răspuns:

Evident DA. Exista atata spatiu liber pe glob, incat este loc.

| Kogaion a răspuns:

Si ce vei face toata viata? Nu vrei sa vezi cum e si pe cealalta parte?

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

Ce ai putea sa faci toata viata? Toata viata inseamna toata viata, nu inseamna nemuritor laughing deci muncesti, simti ca traiesti, faci lucruri mult mai usor decat cand esti zbarcit, de abia te misti laughing ar fi super frumos, ca aia in filmul ala" In Time"sau cum se mai numea.Bine aia era magarie cu datu, luatu de zile, ani, vorbesc de chestia ca oamenii ramaneau tineri, ai forta, altfel sta treaba.Traiesc 80-90 de ani dar macar sai traiesc tanarlaughing

| Kogaion a răspuns:

Inca ceva, daca asa ceva va fi posibil vreodata, cu siguranta nu va fi oferit tuturor si probabil nici public nu se va face.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

Sunt secrete care nici acum nu se fac publice.

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu acest lucru, de aia am si spus asta, crezi ca nu exista leac pentru cancer de exemplu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

Ai vazut filmul I am legend? Poate le este frica sa nu dea gres ca in film laughing

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

Leac pentru cancer nu exista, fii sigur de asta, omul nu este buricu pamantului, asa cum multi cred.Medicina e de abia la inceput, cunoastem asa in mare cateva chestii, pana mai acu 100 de ani omenirea nu stia nici ce rol are stomacu laughing dar multi cred ca stim de toate doar ca nu vrem sa aratam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marck94):

Nu de asta sunt ascunse ca prelungesti o viatã a niste oameni cu 20-30 de ani? Nu industria farmaceuticã ar da faliment daca se face asa ceva public.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Destept esti tu ma, mai citeste si tu despre tratamente chinezesti, aia te vindecau de orice boala existentã au fost oameni care nu li se mai dãdea nici o sansã de trait si totusi au reusit sa se trateze.
Multi au intrat la inchisoare deoarece au facut asa ceva public, in ziua de azi trãim intr-un mediu toxic de la aer pânã la ce ben si mâncãm, este imposibil sa nu facem cancer sau alte boli "incurabile" sistemul vrea zombi care sa munceascã tineri si când ajung la pensie sa moarã cât mai repede.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa stii tu sau ai auzit la radio sant? Deci tu faci cancer de la ce manainci, de la ce bei sa inteleglaughing e bine dai inainte.Boli incurabile astea sunt de cand e lumea, de mii de ani, nu de ieri de azi.
Sa citesc ce anume? Ce scrii tu sau ce recomanzi? Arata daca tot faci afirmatii asa verbale, daca nu aduci si sursa atunci sunt vorbe spuse in vant, fara nici o valoare

| alin131 a răspuns:

O sa stau pe planeta aceasta cat timp vrea Iisus Hristos. El decide ce se intampla cu mine si cand.

Răspuns utilizator avertizat
| alin131 a răspuns (pentru Marck94):

Imi e greu sa cred ca nu exista Iisus Hristos tinand cont ca ma ajuta cand am nevoie. Si am nevoie mereu.

Ce pierzi daca te rogi la Iisus Hristos sa te ajute cu ceva ce tu nu poti rezolva? Dar roaga-te tu fara sa mai stie alta persoana, doar tu si Iisus Hristos sa stiti.

Matei 7:7

"Cere si ti se va da, cauta si vei afla, bate si ti se va deschide."

| georgiana999 a răspuns:

Doar exteriorul ar trebui sa nu imbatraneasca, asa poate nu va mai exista o lume plina de depresivi din cauza unui rid pe fata.

| kopli a răspuns:

Era un film zilele astea, in care se arata ce inseamna sa-ti pui niste dorinte fara sa te gandesti la urmari. Cam asa faci si tu.
Ar fi bine sa ramanem tineri, dar nici sa nu ne imbolnavim. Ca atunci, la ce ne mai foloseste. Si ar fi bine sa ramanem tineri... pana la moarte. Viata fara sfarsit, e monotona, fara surprize (dupa un numar de ani, ai vazut si aflat totul), totul devine plictisitor. Si ca sa il copii pe alexboss2020, nemurind, am fi mult prea multi. Nu ne vor ajunge resursele, teritoriile. Nu ne-ar mai tine nici Pamantul.

| alexboss2020 a răspuns (pentru kopli):

Boss e numele de scena, iar anul 2020 este anul in care poate o sa ma gandesc sa ma insor sau sa imi iau barba
Imi poti spune Alexandru daca doresti happy!

| alexboss2020 a răspuns (pentru kopli):

Nu neaparat monotona, adica gandeste-te tehnologia cum va evolua adica imagineaza-ti ca tu vei trai pana in anul 2380, o sa poti vedea o noua era computerizata si atat de evoluata la care oamenii muritori nici nu si-ar putea imagina asa ceva! Din pacate asta este si singurul aspect pozitiv, asta daca o sa mai existe viata pe pamant sau daca oamenii isi vor gasi alta planeta!

| Nico23458 a răspuns:

Sincer, da. Adică cine n-ar vrea sa fie mereu tânăr?
Atunci îți trăiești viața din plin.
Nu spun că dacă ești bătrân trebuie sa te închizi in casă și să nu te mai distrezi, doar că la vârsta aceea nu mai avem chef să ne distrăm cum o făceam în tinerețe (petreceri, alcool, etc).

Răspuns utilizator avertizat