| Duhovnicul a întrebat:

Daca ne-ar vizita o civilizatie extraterestra, ce intentii credeti ca ar avea? Ar fi ostili, si ne-ar invada, sau pasnici?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toate variantele sunt posibile insa cel mai bine e sa nu avem contact pentru ca impactul social va fi dezastros pentru noi.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar veni cu duhul blandetiiconfused

| Narcis2007 a răspuns:

Eu cred ca ar fi pasnici...o civilizatie avansata asa ar trebu sa fie altfel nu ar mai fi asa de avansata

| RAY a răspuns:

Nu stiu ce ar face daca ar fi ca noi clar near distruge

| zurick a răspuns:

Daca intr-adevar ne-ar vizita o ast fel de civilizatie inseamna ca ne sunt cu mult superiori daca au putut ajunge pana la noi.Intentii? Ori ar cauta ceva resurse pe pamant ori altceva nu cred... Daca noi n-am fi razboinici poate nici ei n-ar fi

Nu stiu daca l-ai vazut, oricum:
https://www.google.com/......https?/url

| sublime89 a răspuns:

Nu cred ca ne-ar invada decat daca s-ar afla intr-o situatie disperata, si ar lupta pentru propria supravietuire. In mod normal o civilizatie asa avansata invata din greselile trecutului si renunta la violenta.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu suntem atât de interesanți ca planetă încât civilizațiile exterestre care au ajuns primii la noi, deci mai avansați în tehnologie să ne dea atât de multă importanță.

| stlucian a răspuns:

Sunt deja aici! La ce sa mai viziteze?

| Alcyon a răspuns:

Oamenii mereu au povestit despre fiinte din alte dimensiuni (in trecut erau numiti ingeri sau diavoli; societatea moderna i-a numit extraterestri, datorita modului actual de gandire, ce e mai orientat spre tehnologie si stiinta). Prin urmare, exista ceva dincolo de noi... Nu cred insa in povestile hollywoodiene cu nave spatiale si alte comedii. Distantele intre stele sunt enorme. O nava obisnuita, asa cum si-o imagineaza scenaristii si regizorii, n-ar putea sa depaseasca acest obstacol.

| Lizzu a răspuns:

Se speculeaza ca deja ar fi pe Pamant de 500 000 ani.
Au baze in desert la mii de km spre centrul Pamantului.

Acum cine stie? cica au venit sa ghideze dezvoltarea tehnologica a omenirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind mai avansati, poate intre ostil si pasnic au mai descoperit ei o cale de mijloc, una ciudata, una care sa te lase masca.

| PROTOTYPE a răspuns:

Nu se stie niciodata.Cred ca ar fi pasnici thinking

| mihai22222 a răspuns:

Nu cred ca exista extraterestri eu zic ca asata cu extraterestri e in mintea americanilor ca doar ei au inventato si daca ar fi nu stiu ce ar cauta in tara noastra

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Nu cred in existenta extraterestrilor. Nu e posibil.
Imagineaza-ti cum ar fi sa vezi in Rai un extraterestru pe langa oameni?
Iisus si toti sfintii sunt trupuri omenesti. Ar fi ciudat sa existe extraterestrii. Si nu cred ca extraterestrii ar avea inteligenta si tehnologia mai dezvoltata decat a noastra ( daca ar exista ).
Si daca chiar ar fi sa ne viziteze, eu as crede ca i-ar roade curiozitatea de felul in care traim noi.

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Si apropo in primul rand se spune ca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Lui.