| Blazer a întrebat:

Daca nu ar fi existat religia, catolicism crestinism iudaism buddism, etc, cum credeti ca ar fi evoluat viata/oamenii pe pamant?

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. I-ai uitat pe musulmani. Ştii de ce spun, pentru că ia uite ce fac musulmanii: http://dumnezero.blogspot.com/......nvata.html
2. Dacă nu ar fi existat religia, probabil că până acum era de mult posibilă călătoria intergalactică. Să nu uităm că există un om(Hipatia pe numele ei) care a enunţat principii clare ale termodinamicii şi a făcut progrese reale în studierea astrofizicii încă din anii 400 e.n. Ce-a păţit ea? A fost mutilată de creştini pentru "erezie".
3. Nu ştiu alţii cum sunt dar eu consider că oamenii ar fi evoluat mult mai sănătos pe pământ. (Atenţie! Oamenii! Căci viaţa în general, exceptând oamenii, şi-a văzut de treabă indiferent de hinduşi, catolici, ortodocşi, sionişti, islamişti, buddhişti... etc)
4. Se scrie "credeţi" şi nu "credeti".
5. Salut.

April
| April a răspuns:

Fara constiinta divinului din existenta, omul ar fi fost un biet animal printre celelalte.Nu importa cum se numeste religia; important este ca fiecare individ,teist ori ba,se naste cu sentimentul ca apartine Universului prim legile imuabile care-i dicteaza existenta fizica si, caz unic pentru fapturile umane, prin elementul spiritual al constiintei de sine.Ar fi fost de neconceput sa nu existe religie, chiar daca si fara ea viata s-ar fi desfasurat, oricum.Si chiar daca unii dintre noi se dau mari astazi contestand existenta lui Dumnezeu,te intrebi numai, care este contributia lor pe Pamant, in afara acestei burzuluieli infantile.Tocmai religia a facut din om fiinta complexa care este astazi. Dincolo de preoti,dogme, conceptii despre rai sau iad, trasarea unor legi morale a domesticit omul.Azi consideram luarea vietii cuiva suprema crima tocmai pentru ca intr-una dintre vechile carti ale omenirii sta scris:"Sa nu ucizi!"Dar toate speculatiile noastre pe acest obscur site, n-au nicio importanta pentru cursul vietii omenesti; fiindca in clipa marilor incercari speranta oricarei fapturi rationale inspre Dumnezeu se indreapta.Inclin sa cred ca orice ateu ce se declara, cu aroganta, astfel, n-a trecut inca printr-o grava situatie de viata.Cand va ramane singur in fata mortii, nelinistea tuturor incertitudinilor va stapani sufletul sau.Caci nimeni nu stie, dar se teme de ce va afla. Daca va fi sa afle.Personal ma indoiesc de viata de dupa moarte,ma indoiesc ca exista rai si iad altundeva decat pe Pamant,si cu toate astea cred cu totala convingere in Constiinta Suprema,in Legea desavarsita si in armonia universala care se poate numi Creator.E atata perfectiune in Univers incat nu se poate sa fie simpla intamplare viata; iar omul, modelat de morala, e insusi varful Creatiei.Viata ar fi mers inainte fara religie,dar haosul moral ar fi transformat comunitatile omenesti in turme,haite,cirezi; dar pana si acelea, dupa cum ne spun zoologii, au regulile lor.Numai ganduri bune tuturor.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred ca era la fel ca acum sau cu mai rautate.Parerea mea.

| Alphawolf a răspuns:

Cititi si ganditi raspunsurile lui @Edd si Nicotine! Oamenii nu ar mai fi condusi de morala indicata cu cateva mii de ani in urma, oamenii ar avea propria morala. Oamenii ar fi mai realisti si mult mai putin fixisti. O morala indicata te incurca sa gandesti, sa iei decizii si iti falsifica originalitatea. Controlat de frica(pedeapsa biblica) omului ii scade sinceritatea fata de propria persoana. Calitatea in gandire scade si deviaza daca este conditionata de factori exteriori.

| Alphawolf a răspuns:

@april
"Si chiar daca unii dintre noi se dau mari astazi contestand existenta lui Dumnezeu"

Fals. Nu mai sunt copil-nu ma dau mare! Nu am motive sa cred in Dumnezeu, nu ma lasa logica sa cred. Eu nu ma complac sa-mi raspund la intrebari cu "Dumnezeu stie".

"Tocmai religia a facut din om fiinta complexa care este astazi. Dincolo de preoti, dogme,conceptii despre rai sau iad,trasarea unor legi morale a domesticit omul."

Prin indoctrinare, inchizitie, minciuna si inspirandu-le frica? Oare asa ar trebui educati copiii, cu "joarda" si cu minciuna? Prin indoctrinare si amenintare(iadul-focul vesnic) se educa si se domesticesc copiii in scoli, iar asta din frica si inconstienta parintilor.

"fiindca in clipa marilor incercari speranta oricarei fapturi rationale inspre Dumnezeu se indreapta."

Ma intreb, cum ai dedus asta?

"Inclin sa cred ca orice ateu ce se declara,cu aroganta, astfel, n-a trecut inca printr-o grava situatie de viata."

Indiferent de gravitatea unei situatii, pentru a depasi acea situatie persoana respectiva are nevoie de o gandire sanatoasa si realista.

"Cand va ramane singur in fata mortii, nelinistea tuturor incertitudinilor va stapani sufletul sau.Caci nimeni nu stie,dar se teme de ce va afla."

Eu nu las frica sa-mi controleze ratiunea, nu sunt chiar atat de fricos si nici atat precaut incat sa iau in considerare pariul lui Pascal, si chiar daca l-as lua in considerare sinceritatea cade, as deveni ipocrit si fricos. Dar mai presus de orice, de ce as lua in considerare imaginatia oamenilor nascuta din dorinta si din frica? Stim foarte bine ce se intampla cand moare omul. Gandirea si filozofia la intrebarea "ce se intampla dupa ce moare omul" este fara sens, orice raspuns in afara de cel pe care il stim este ireal.

"Viata ar fi mers inainte fara religie,dar haosul moral ar fi transformat comunitatile omenesti in turme,haite,cirezi; dar pana si acelea, dupa cum ne spun zoologii, au regulile lor."

Foarte interesant!

| Flav a răspuns:

Fara nicio problema.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Religia a rezultat din frica si disperarea oamenilor vis-a-vis de faptul ca nu puteau explica nimic din ce observau in natura... o istorie a omenirii fara religie/spiritualitate/irationalitate e imposibila, pana si de imaginat.
Dar, probabil ca daca am putea sa stergem religia complet din ultimii 1000 de ani, in special din evul mediu, probabil ca Galilei ar fi aterizat pe luna acum 500 de ani, in loc sa constate ca pamantul orbiteaza in jurul Soarelui, si probabil ca un leac impotriva cancerului ar fi ca o pastila de Aspirina in ziua de azi...

| DorelSudoru a răspuns:

Ar evolua dar mult mai greu...Pentru ca cei dace fac "rau" nu le e frica de d-zeu si mai mult de politie deci...

| YourDailyApple a răspuns:

1. Ar fi libertate de constiinta si gandire, oamenii facandu-si singuri conceptii si idei despre viata, nu pe baza religiei.
2. Oamenii se vor accepta mai usor asa cum sunt, cu diferentele lor, in loc sa se condamne si sa se judece unii pe altii, sa se discrimineze si sa aiba prejudecati.
3. Stiinta va progresa mult mai rapid, fara ca religia sa intervina ca o piedica intre ea.
4. Oamenii nu vor mai avea pe "cine" da vina atunci cand le merge prost un lucru, deci in consecinta vor deveni mai responsabili pentru faptele lor.
5. Nu ar mai fi existat, razboaie, cruciade si alte conflicte ca atentatele din 11 septembrie. ( Islamul e o religie ca oricare alta )

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Cred ca noi nu am exista pe pamint,de mult,si cum sa traiesti fara Dumnezeu? Fara El nu faci nici un pas,nu poti respira,auzi,vedea,cinta,absolot nimic!

Daca nu credeam in Dumnezeu, El de mult near pedepsi, si near distruge...si daca ar lasa ca sa traim,pamintul nostru era sa fie un cos de gunoi,plin de rautate,inselaciune,minciuni,indeferenta,mindrie,urit mirositor daca il pui impreuna

Pot sa spun ca si in ziua de azi sunt mai multi rai,insa ne salveaza oamenii buni la inima,cu inima mare,calda si proaspata ca o piine,ce ne da exemplu de viata, si ne ajuta mereu, si ne inurajeaza sa fim credinciosi mereu!

PA)))

| Edd_4925 a răspuns:

Oamenii ar fi mai liberi in gandire si in fapte. Nu s-ar teme sa isi exprime opinia intr-un anumit fel, nu s-ar teme sa faca ceea ce simt, pentru ca in anumite religii, greselile se pedepsesc crunt. Doctrina crestina este cea mai raspandita, iar odata ce noi, ajunsi la o varsta la care putem sa judecam, nu gandim un pic mai departe decat ceea ce ni s-a insuflat inca de la o varsta frageda, nu o sa fim liberi in totalitate. In concluzie, religia e un pretext ca sa fii mai bun. Dar ideea de "a fi mai bun" difera de la om la om. Daca aceasta n-ar exista, am putea fi noi, am putea trai liber, iar ceilalti probabil nu ne-ar judeca dupa tatuaje si unele obiceiuri, ci dupa fapte si ceea ce gandim.

| ExtremeKiler a răspuns:

Ar fi un haos deoarece daca ei nu stiau ca exista Dumnezeu ar facea ce vor ei si lumea ar fi un haos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un singur link pentru tine http://www.youtube.com/watch?v=jidnazf3gLY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi evoluat,mai repede cred,fiindca nu ar mai fi fost razboaie religioase,si toate eforturile oamenilor ar fi avut alte scopuri si rezultate decat sa-si impuna unii altora,adevaruri absolute, sau idei, lideri si alte chestii care au dus la stagnare.ma gandesc si acum la; strangeti-va voua comori in ceruri, si nu pe pamant.am putea filozofa mult si bine pe aceasta tema,fara sa ajungem la un rezultat.dar cred ca daca nu le-am strange deloc nici unde,ci am folosi totul de la bani pana la inteligenta pentru, propasirea intregului neam omenesc, ar fi mult mai rodnic si mai constructiv. uitati-va si voi in ce hal de lume traim.infiderent ca e democratie sau nu, ca e crestinism sau alta religie, apucaturile oamenilor sunt aceleasi.o parte care muncesc.si altii care conduc sau mani...za pe ceilalti.prin constrangere, politica,economica,sociala, psihica, in numele unei libertati.a cui libertate? UNDE este libertatea? voi o vedeti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi evoluat cu cea mai mare viteza posibila.

| raspuns_6209 a răspuns:

Nu avem decat sa intuim cum ar fi fost? oricum aceste religii au dus si la frica de a pacatui dar si la adevarate crime impotriva umanitati ex:cruciade,inchizitie,holocaust, minti fanatice si bolnave, iar Biblia a fost manipulata de fiecare religie in parte dupa propriile principii si folosuri.Lumea probabil ar fi mult mai evoluata avand "mana libera"stiintei sau nu ar mai exista datorita lipsei de acea frica de D-zeu ar fi dus la un macel intre rase pentru suprematie, va dati seama daca ar fi fost in timpul cand exista deja bombe atomice s-au diferite arme de distrugere in masa.Este o mare enigma.Dar in ziua de astazi omul in loc sa creada in baliverne si diferite teorii ale conspiratiei, ar trebui sa accepte adevarul si sa evolueze nu sa stagneze, dar asta sigur nu se poate schimba datorita lacomiei si setei de putere.