| andrei213 a întrebat:

Vreau sa imi schimb religia de la Crestinism la Iudaism.
Circumcizia este obligatorie?

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Circumcizia este o interventie chirurgicala genitala ce poate fi aplicata atat la barbati cat si la femei.Circumcizia la barbati presupune indepartarea partiala sau totala prin excizie a pielii ce acopera glandul penian (numita preput – portiunea retractabila de piele ce acopera capul penisului). Aceasta piele are rolul de scut de protectie a glandului penisului, ferindu-l de iritatii produse de uree, diversi microbi, secretii si materii/ materiale straine. De asemenea preputul protejeaza si meatul uretrei (taietura glandului, orificiul pentru urinare) de infectii si vatamari accidentale, efecte mecanice. Circumcizia poate include si excizia frenului (in limbaj curent "ata") sau aceasta poate fi realizata ca procedura individuala. Rezultatul va fi descoperirea completa, permanenta a glandului. Datorita asocierii psihologice cu practici religioase nemiloase si ritualuri traditionale, circumcizia la barbati a capatat o conotatie negativa, aproape satanica. E adevarat ca circumcizia este un subiect dureros si inceputurile sale au fost reprezentate de practici dureroase, in special in timpul razboaielor sau inainte de modernizarea chirurgiei plastice.
Insa trebuie inteleasa si acceptiunea de circumcizie in termeni de medicali, de sanatate, de redare a unei vieti normale celor care sufera de diverse afectiuni, interventii de restaurare peniana etc.
Barbatii au adesea probleme urinare sau se lupta cu infectii ale preputului (datorita microbilor adunati in pliurile acestuia). O solutie (decizie stabilita numai in urma unui control al unui medic specialist, medic urolog) ar putea fi circumcizia in functie de cazul fiecarui pacient. De asemenea anumite afectiuni (ce vor fi enumerate intr-o sectiune ulterioara) pot afecta desfasurarea normala a vietii si pot chiar pune in pericol viata pacientului (cancerul penian).

O alta controversa tine de motivele estetice sau sexuale pentru care barbatii apeleaza la circumcizie pentru o mai buna igiena genitala, preferinta unor femei pentru penisurile circumcizate si intensificarea placerii sexuale. Acestea sunt doar motive subiective, care depind intr-o proportie foarte mare de pacient, de preferintele sale si ale partenerei (-lui) de viata sexuala.
Un aspect important care trebuie retinut in acest caz este faptul ca preputul reprezinta un segment de tesut uman, perfect sanatos, inofensiv, atribuit in mod natural prin genetica organismului si indepartarea sa chirurgicala ar trebui sustinuta cu argumente puternice. Indiferent de parerea personala a fiecaruia vis-a-vis de ce constituie sau nu un argument puternic, trebuie avut in vedere ca circumcizia este o interventie chirurgicala cu riscuri, realizata intr-o zona delicata si care poate afecta fundamental atat fizic cat si psihic pacientul.
De ce se practica circumcizia la barbati?
Circumcizia la individul mascul se poate practica cu sau fara consimtamantul acestuia (la beblusi, la o varsta frageda -cu consimtamantul parintilor).
Motivatia supunerii la aceasta operatie poate fi cultural- religioasa, medicala, estetica sau sexuala.
Daca motivatia individului tine de cultura sau religia de care apartine, preputul impreuna cu frenul ar putea fi excizate total, lasand descoperit complet glandul penian. Circumcizia masculina este obligatorie in cazul popoarelor evreiesti si islamice, insa este frecvent aplicata si de popoarele ortodoxe de tip vechi (in Armenia, Etiopia, Siria).
In Orientul Mijlociu si SUA procedura este foarte frecvent intalnita, insa in urma solicitarii exprese a indivizilor, in special din motive estetice si de igiena, in timp ce europenilor, canadienilor sau australienilor le este mai putin cunoscuta.

8 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Poti sa-ti alegi religia de la 16 ani in sus. E f. complicat, din cate stiu, trebuie sa mergi la primarie, si sa declari...

| andrei213 explică (pentru SamSon):

Si circumcizia?

| SamSon a răspuns (pentru andrei213):

Te referi la acea opeartie la?

| andrei213 explică (pentru SamSon):

Da,la taierea preputului.Se face doar la nou nascutii evrei? Sau si celor ce se convertesc?

| andrei213 explică (pentru SamSon):

Mersi

| SamSon a răspuns (pentru andrei213):

Circumcizia este o interventie chirurgicala genitala ce poate fi aplicata atat la barbati cat si la femei.Circumcizia la barbati presupune indepartarea partiala sau totala prin excizie a pielii ce acopera glandul penian (numita preput – portiunea retractabila de piele ce acopera capul penisului). Aceasta piele are rolul de scut de protectie a glandului penisului, ferindu-l de iritatii produse de uree, diversi microbi, secretii si materii/ materiale straine. De asemenea preputul protejeaza si meatul uretrei (taietura glandului, orificiul pentru urinare) de infectii si vatamari accidentale, efecte mecanice. Circumcizia poate include si excizia frenului (in limbaj curent "ata") sau aceasta poate fi realizata ca procedura individuala. Rezultatul va fi descoperirea completa, permanenta a glandului. Datorita asocierii psihologice cu practici religioase nemiloase si ritualuri traditionale, circumcizia la barbati a capatat o conotatie negativa, aproape satanica. E adevarat ca circumcizia este un subiect dureros si inceputurile sale au fost reprezentate de practici dureroase, in special in timpul razboaielor sau inainte de modernizarea chirurgiei plastice.
Insa trebuie inteleasa si acceptiunea de circumcizie in termeni de medicali, de sanatate, de redare a unei vieti normale celor care sufera de diverse afectiuni, interventii de restaurare peniana etc.
Barbatii au adesea probleme urinare sau se lupta cu infectii ale preputului (datorita microbilor adunati in pliurile acestuia). O solutie (decizie stabilita numai in urma unui control al unui medic specialist, medic urolog) ar putea fi circumcizia in functie de cazul fiecarui pacient. De asemenea anumite afectiuni (ce vor fi enumerate intr-o sectiune ulterioara) pot afecta desfasurarea normala a vietii si pot chiar pune in pericol viata pacientului (cancerul penian).

O alta controversa tine de motivele estetice sau sexuale pentru care barbatii apeleaza la circumcizie pentru o mai buna igiena genitala, preferinta unor femei pentru penisurile circumcizate si intensificarea placerii sexuale. Acestea sunt doar motive subiective, care depind intr-o proportie foarte mare de pacient, de preferintele sale si ale partenerei (-lui) de viata sexuala.
Un aspect important care trebuie retinut in acest caz este faptul ca preputul reprezinta un segment de tesut uman, perfect sanatos, inofensiv, atribuit in mod natural prin genetica organismului si indepartarea sa chirurgicala ar trebui sustinuta cu argumente puternice. Indiferent de parerea personala a fiecaruia vis-a-vis de ce constituie sau nu un argument puternic, trebuie avut in vedere ca circumcizia este o interventie chirurgicala cu riscuri, realizata intr-o zona delicata si care poate afecta fundamental atat fizic cat si psihic pacientul.
De ce se practica circumcizia la barbati?
Circumcizia la individul mascul se poate practica cu sau fara consimtamantul acestuia (la beblusi, la o varsta frageda -cu consimtamantul parintilor).
Motivatia supunerii la aceasta operatie poate fi cultural- religioasa, medicala, estetica sau sexuala.
Daca motivatia individului tine de cultura sau religia de care apartine, preputul impreuna cu frenul ar putea fi excizate total, lasand descoperit complet glandul penian. Circumcizia masculina este obligatorie in cazul popoarelor evreiesti si islamice, insa este frecvent aplicata si de popoarele ortodoxe de tip vechi (in Armenia, Etiopia, Siria).
In Orientul Mijlociu si SUA procedura este foarte frecvent intalnita, insa in urma solicitarii exprese a indivizilor, in special din motive estetice si de igiena, in timp ce europenilor, canadienilor sau australienilor le este mai putin cunoscuta.

| DNSK a răspuns:

Da pentru ce sa te convertesti?

| andrei213 explică (pentru DNSK):

Nu mai vreau sa fiu Crestin.Nu imi place aceasta Religie happy

| DNSK a răspuns:

Crestinismul sta la baza iudaismului. eu zic sa te mai gandesti si mai cauta informatii. nu fii si tu ca multi altii care au auzit un cuvant nou si-l folosesc cu cea mai mare mandrie