| anonim_4396 a întrebat:

Dacă pană la urmă ORICUM murim CU TOȚII atunci de ce facem diferențe (sociale, culturale, etc) între noi avand în vedere ca avem aceleasi nevoi (fiziologice, sociale, de stimă, etc), suntem creați pentru a trăii împreună și suntem LA FEL ( din punct de vedere al sistemului osos (schelet) )?
De ce nu putem conviețui în pace și de ce trebuie să asistăm la *figurile* fiecaruia (legat de ce am scris mai sus)?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Numai faptul că tu ești chinez și altul e mexican sau inuit asta din start ne face diferiți

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

XD

23 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Eu zic sa mai lasi superficialitatea asta, nu sunt chiar toti cum zici tu.
Pana cand murim, avem de trait.
Axeaza-te pe prezent fara sa vi cu argumente penibile.
Acum zici de ce nu putem convietui in pace? Pentru ca ne pasa de altii si uitam de noi.
Exact ce faci tu acum si probabil nu iti dai seama!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Doar ziceam, ok, no hate man!
Nu am zis că TOȚI sunt cum zic EU ( nu am aproximat la ^TOȚI^ ci pur și simplu am zis așa, Xd)
Nu îmi ^pasă de alții ^ astfel încat să uit de mine, ci voiam să îmi exprim părerea într-un mod ferm, aici, deoarece cam de asta este creat tpu.ro, nu crezi?
În fine, dacă nu îți convin întrebările mele, poți să mă blochezi ( aka *ignoră utilizatorul*).
Ceea ce spun aici nu înseamna NEAPARAT ca ASTA CRED ci pur si simplu vreau sa vad ce păreri au si altii avand în vedere ca O OPINIE NU-I INTOTDEAUNA INDEAJUNS și nu strică mai mult.
Asta nu înseamnă că voi lua în seamă toate răspunsurile celor care răspund, duh.
Sunt de acord ca îți poti exprima opinia linistit, asa cum fac si eu, dar dacă eu nu ma pot ^axa pe prezent ^ și dacă atat mă duc neuronii, zic că poți citii ce vrei de aici, fiind atatea categorii, știi tu

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te mai atent la ce ai scris si cum ai formulat intrebarea.
Ce faci acum? Te contrazici singur? Pai e frumos asa?!
Doar cand ai zis "CU TOȚII" ai generalizat.
Nu inteleg de ce te mai contrazici singur...

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

^Dacă pană la urmă ORICUM murim CU TOȚII^ ma refeream la faptul ca toti murim, nu ca toti facem diferente...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai inteles dar se vede ca nu iti place sa fi contrazis.
Bun, puteai sa continui faza cu unii sau unora.
Ti-am zis doar ca ai generalizat si nu e ok ce faci.
Citeste atent inainte sa raspunzi!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Nu îmi place sa fiu contrazis/ă (nu asuma genul, Xd ) ci pur și simplu ziceam avand în vedere ca am REcitit ceea ce am scris si îmi pare ca se intelege destul de bine (așa cum am mai spus, Xd)
^Dacă pană la urmă ORICUM murim CU TOȚII
atunci de ce facem diferențe (sociale, culturale, etc) între NOI ^
, zic ca se întelege (poate trebuia sa pun o virgula intre ^cu totii ^ si ^atunci^ ca sa SE ÎNTELEAGĂ, Xd.
Anyway, paceeee!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand o sa renunti la romgleza o sa ai posibilitatea sa gandesti eficient/rational/logic!

| Dalmore a răspuns:

Irelevant ca avem acelasi sistem osos, ca nu cu el gandim si simtim.
Nu suntem deloc la fel, nici macar din punctul asta de vedere. Chiar daca avem aceleasi nevoi fiziologice, avem caractere diferite, valori diferite provenite din educatii diferite, cultura etc. Nu au cum sa nu existe diferente sociale, culturale, atata timp cat fiecare societate s-a dezvoltat in felul ei si are propriile reguli, nu am crescut toti impreuna si chiar daca am fi facut-o si am fi vorbit cu totii aceeasi limba, tot am fi fost diferiti. Poti sa cresti doi copii in acelasi fel, si sa aiba caractere total paralele. Daca o sa calatoresti putin prin lume o sa vezi cat suntem de diferiti si ca ar fi aproape imposibil sa educi o planeta intreaga sa traiasca in armonie, cand exista atatea imperfectiuni in sistemele deja existente (educationale, economice etc) ale fiecarei tari. Fiecare tara cu problemele ei. Nu exista utopie, unii oameni muncesc mai mult pentru ce vor, altii mai putin, iar altii nici macar nu stiu ce vor. Tu poti sa-i tratezi egal, ca pe oameni, dar din alte puncte de vedere n-au cum sa se inteleaga.
Oamenii ca sa-si dea un sens in viata, isi fac idealuri si muncesc pentru ele, unii vor sa fie astronauti si altii sa fie miliardari, pentru toate astea ai nevoie de putin simt competitiv. Daca oricum o sa mori candva nu inseamna ca trebuie sa fii indiferent si sa te doara-n cr de viata ta.
Exista si o mare lipsa de intelegere a importantei comunicarii. Oamenii nu stiu sa comunice intre ei, nici macar cu apropiatii. Uita-te numai pe site-ul asta cati oameni se plang de probleme in relatiile cu familia/prietenii etc, din motive puerile care ar putea fi rezolvate prin comunicare.

E un subiect extreeeem de discutabil.

Dar nu te obliga nimeni sa asisti la nimic, tu iti alegi oamenii de care te inconjori.

| anonimg a răspuns (pentru Dalmore):

"Dar nu te obliga nimeni sa asisti la nimic, tu iti alegi oamenii de care te inconjori." Din păcate te aleg și ei -sa fi cu ei sau să nu fi.
Nu pot să nu spun că la 20 de ani când am intrat în biserica adventista, am fost cucerit de un lucru: pentru prima dată am văzut un loc unde nu exista nici o barieră între săraci și bogați. Și culmea: nu cunoaștem pe absolut nimeni de acolo, în afară de o rudă cu care locuiam sub același acoperiș.

ÎSCHINEZ te sfătuiesc să calci și tu pragul bisericii adventiste de ziua a șaptea ca să te convingi cu toată ființa ta că există pe pământ un asemenea loc -in loc căutat de sufletul tău, de dorit de către toți oamenii.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

" te sfătuiesc să calci și tu pragul bisericii adventiste de ziua a șaptea ca să te convingi"

și cei care rămân dincolo de pragul usii, nu vor ști niciodată nimic?

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

"Și cei care rămân dincolo de pragul usii, nu vor ști niciodată nimic?"
Numai în mijlocul credincioșilor dispare orice barieră.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Nașpa, înseamă că sunt pierdut: toate barierele îmi blochează înaintarea

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Ușile bisericii adventiste sunt încă deschise. Dumnezeu Își retrage harul Său de la pământ puțin câte puțin. De aceea trebuie să ne grăbim. Curând oamenii vor căuta cuvinte de speranță și nădejde, și nu le vor mai găsi; pentru că trebuie să se împlinească ce este scris, și anume: "Iată, vin zile, zice Domnul Dumnezeu, cînd voi trimite foamete în țară, nu foamete de pîne, nici sete de apă, ci foame și sete după auzirea cuvintelor Domnului." (Amos.8:11)

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Totuși cu toate riscurile (ce zicea Amos la ora 8:11), mai rămân o vreme pe dinafară

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Xd

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta ne este mentalitatea, probabil in viitor se va mai schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai spune de schelet ca ne vor da femeile in judecata ca le copiem corpul laughing
Asa ceva se intampla in exterior... Deja mi-am schimbat scurtatura de la Yahoo sa duca direct la Mail, sa nu mai treaca prin News.

| Raducons a răspuns:

Se intampla asa pentru ca unii nu sunt constienti de lucrul asta si atunci se cred superiori, din cauza ca au bani sau studii, dar ii aduce pana la urma viata la acelai nivel.

| Doja a răspuns:

Nu suntem la fel. Oamenii sunt foarte diferiti la nivel genetic.

Atat de diferiti incat un copil facut intre oameni de rase diferite nu poate primi transplant de la niciunul dintre parinti din cauza incompatibilitatii.

Nevoile fiziologice sunt diferite si se bazeaza pe genetica. De exemplu, toti avem nevoie de mancare, insa nord-europenii au metabolism mai rapid decat al capoizilor (negri sud africani). De aia noi putem sa slabim sau sa ne ingrasam relativ usor, in vreme ce ei au probleme foarte mari in a slabi.

Exista inclusiv medicamente de inima care sunt interzise pe criteriu de rasa deoarece merg doar pentru unii sau pentru ceilalti.

Expunerea solara si asimilarea vitaminei D este alta problema. In timp ce europenii asimileaza vitamina D de la o expunere solara relativ scurta, africanii au nevoie de un soare mult mai puternic pentru a asimila aceeasi cantitate de vitamina.

Asta e o trasatura directa a evolutiei, deoarece la ecuator ai soare permanent (nu ai variatie de lumine a zilei cu anotimpurile), iar la tropice ai jumatate de an soarele perpendicular pe pamant, deci expunere maxima.

Daca un african calatoreste mai sus de tropice, expunerea la soare e din ce in ce mai mica deoarece atmosfera filtreaza foarte mult razele datorita unghiului de incidenta dintre suprafata si soare. Asta inseamna ca in loc sa stea sa zicem 5 minute la soare, va trebui sa stea o ora pentru aceeasi cantitate. daca mai pui si ziua de iarna care e foarte scurta, vei constata ca ei nu pot avea suficienta lumina pentru a trai in mod normal.

Neasimilarea vitaminei D duce la foarte multe probleme, incepand cu slabirea oaselor, rahitism si pana la scaderea capacitatii intelectuale si intr-un final nebunie.

In oglinda, noi daca ne ducem in africa sau la tropice avem sanse mari sa facem cancer la piele sau sa facem o insolatie extrem de periculoase.

Deci nu, nu suntem la fel, fiecare dintre noi suntem altfel si trebuie sa stam cu oameni ca noi. Altfel exista conflicte

| unvecin a răspuns:

Cred că se poate (într-o mare măsură).

„Dacă este cu putință, întrucât atârnă de voi, trăiți în pace cu toți oamenii." (Romani 12:18)

| utilizatornou18 a răspuns:

Ai dreptate ..asa este omul păcătos. Cresterea si educatia au un rol important in viata fiecaruia si inca o vorba fiecare da ce are in suflet. Suntem egali toti chiar daca Unul e mai frumos sau altul mai destept asa facem noi difernete intre noi! ei bine pentru Creator suntem toti perfecti si ar trebui sa fim multumiti pentru tot. N-ar trebui sa ne batem capul cu gura lumii care vorbeste urat ca doar nu ei ne-au crescut si dat de mancare. Fiecare e liber. sa faca ce vrea.

| DragosTrandafir a răspuns:

Nu noi cei de rand decidem asta suntem ca niste copii... vedem ce fac adultii Oamenii fac chestiile astea cu pretextul ca se bucura de viata clipele trec repede oricum dupa moarte ne asteapta ceva mult mai intens