| Veninul a întrebat:

Daca tai un copac inseamna ca distrugi natura?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, dar daca i tai pe toti o distrugi

| Frank51 a răspuns:

Da.

| NLS a răspuns:

Exact cum a zis johnnny123, depinde de suma actiunilor pe care le face fiecare dintre noi.

Pentru ca poti taia unul, dar sa plantezi 30, si daca toata lumea care taie ar proceda la fel, ar exista o sansa ca nepotii nostri sa nu mai respire ciment.

Daca doar tai, chiar si unul singur, se ajunge la distrugerea naturii, pentru ca nu esti singurul care taie.
Problema trebuie tratata la nivel global, acționând individual.

| johnnny123 a răspuns:

Se poate spune ca "distrugi natura" atunci cand suma tuturor actiunilor tale (adica amprenta existentei tale) este in defavoarea mediului.

Daca tai un copac, dar apoi plantezi zece copaci in alta parte, nu e nici o problema.

Daca reciclezi o doza de bere, dar in acelasi timp defrisezi paduri si arunci deseuri in rauri, atunci e o problema.

| Meme10Meme a răspuns:

rolling on the floor Sa va vad. Din ce mai faceți mobila? Din piatra? Pai cum o mai mutați?

| chuckmanson a răspuns:

Da

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu! Dacă nu-i tai rădăcina, se poate regenera.

| Alinailies a răspuns:

Daca tai un copac, sper sa plantezi doi in alta parte pentru a compensa.