| eugeniu_6685 a întrebat:

Daca un corp omenesc ar reusi sa-si mareasca de zece ori distantele subatomice, cum ar arata el?

Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

Ar putea fi transparent sau invizibil

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Distantele subatomice? Serios? Care sunt astea? Crezi ca sunt niste distante fixe? Eu stiam ca totul e dinamic, deci intrebarea pica din start.

| greudespus a răspuns:

Adica distanta dintre oricare 2 atomi sa o cresc de 10 ori?
Forta de gravitatie este alta, deci configuratia materiei este alta.
Oricare 2 atomi vecini, exercita reciproc o forta de respingere (forta slaba, care ar fi alta sau deloc), altfel sar lipi unii de altii. Daca deja s-au lipit unii de altii, datorita unui impuls exterior, atunci intre ei actioneaza forta tare, care face ca ei sa ramana lipiti, pana la un nou impuls exterior.
Deci cele 4 forte universale ale materiei, care stau la baza creatiei universului (f.gravitationala, f tare, f slaba, si f electromagnetica) ar fi altele, deci universul ar arata altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa cum ti-l imaginai pe Guliver.

| RMoise a răspuns:

Daca prin distante subatomice te referi la distantele dintre nucleu si straturile electronice, atunci ar insemna sa cresti atat sarcina electronului, cat si a protonului. Pentru configuratia corpurilor, ma indoiesc ca ar fi o schimbare radicala, deoarece un nucleu si straturile de electroni arata ca o minge de tenis intr-o catedrala. Insa fisiunea si fuziunea nucleara cred ca ar putea da mult mai multa energie iar asta fie ar face stelele mai longevive, fie mai instabile si astfel viata n-ar mai fi posibila.
Asta presupunand ca ai putea sfida legile cuantice pentru a mari distantele subatomice, ceea ce e la randul sau o chestie pur imaginativa.

| DanieruDesu a răspuns:

Un atom e forat din nucleu si electronul ala care alearca pe landa el
daca ar fi sa facem nucelul de marimea pamantului atunci electronul ar fi la o distanta cum e luna de pamant, deci daca e asa putem sa spunem ca 90% din ce vedem noi ca fiind solid e doar spatiu gol, gandeste-te; a asta cand te pui pe scaunhee hee iar daca ne micsora mai mult in lumea sub atomica ajungem la quantum totul este quantificat, daca nu sti cum arata asta te uiti la un ecran (de tv de laptop cu tub fara lcd etc) ai sa vezi la unele niste dreptunghiuri sau patratele cam asa arata si quantumul ( 10 la puterea -36 parca) ai mic de atat nu se poate, deci poti sa duci asta la urmatorul nivel totul ce vedem si spunem ca este "real" nu este decat o simulare digitala happy Domnul sa va binecuvanteze