| anonim_4396 a întrebat:

Daca un om este fara rautate, si ii priveste pe ceilalti cu dragoste si respect, tot se va gasi cate unul care sa nu-l agreeze, sau chiar sa-l urasca, fie din invidie, fie din gelozie, fie din te miri ce motiv. Atunci, ce ar trebui sa faca el? Sa inceapa sa arunce si el cate o privire plina de dispret celor care il dusmanesc sau il vorbesc de rau? Sa se inraiasca si el si sa inceapa a da din coate pentru a face fata provocarilor? Sau cum? Episcopul ala din Mizerabilii, cand slujnica a observat ca omul pe care il gazduise o noapte a plecat si i-a luat lingurile de aur, el a spus ca nu-i nimic; omul le-a luat pentru ca i-au trebuit. Iar cand politistii l-au prins si l-au adus inapoi, a negat ca omul le-ar fi furat; a spus ca el i le-a daruit. Credeti ca asa ceva este o utopie, astfel de oameni exista numai in carti?

11 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred. Sau poate ca in zilele de azi astfel de oameni exista numai in carti. Ma gandesc ca acum ceva timp, poate erau mai multi de genul asta. Dar cred ca este din ce in ce mai greu sa fii asa pentru ca societatea se schimba si devine mai complexa, la fel ca si relatiile interumane.

Poate oamenii de genul "sa intorc si celalalt obraz" nu exista sau daca exista sunt extrem de rari.

| sabin89 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

"Poate oamenii de genul "sa intorc si celalalt obraz" nu exista sau daca exista sunt extrem de rari." - Aici e o chestiune de dezbatere mai ampla. Indiferent daca astfel de oameni exista sau nu, vorba e daca ideea in sine este buna sau nu. Daca vine unul sa-ti violeze nevasta, cum ar fi ca tu sa zici: Nu-i nimic, daca omul a avut pofta sa o violeze, asta e!?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru sabin89):

Eu cred ca este buna pana la un anumit punct. Pentru ca unele chestii sunt de neiertat. Depinde in mare parte de gravitatea actiunilor. Atunci cand actiunea are repercusiuni foarte grave, precum in cazul de fata, distrugerea psihica a unei persoane, nu cred ca vorba se aplica.

Insa pentru chestiile marunte de ce nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oamenii precum preotul acesta se ghideaza dupa moralitatea sclavilor. El isi evalueaza actiunile ca fiind bune sau rele catalogandu-le dupa intentii. Un supraom ar trebui sa isi evalueze actiunile dupa consecinte. Nu mi se pare deloc in regula ca cineva sa ia apararea unui om care greseste.

| Caro34 a răspuns:

Fiecare OM are si un gram de rautate insa primeaza celelalte calitati bune ce le are. El va fi oricum: criticat, jignit, urat, invidiat etc. etc., dar el nu are voie sa se inraiasca si sa faca rau altor oameni fiindca el face rau nu omului, in sine, ci acelei particele din Creator, ce se afla in acel om. Daca citesti aceste carti si iti mentii parerea ca, in orice circumstante, trebuie sa ramai bun, eu personal te felicit si te atentionez ca nu va fi usor insa sa nu te dai batut fiindca sunt inca destui oameni minunati pe aceasta planeta, trebuie doar descoperiti deoarece ei sunt bine ascunsi. Intr-o astfel de lume e mai greu sa-ti pui sufletul in palma pentru cineva care a uitat ce inseamna sa fii OM asa ca prima data isi testeaza adversarii. Apoi sa nu te atasezi niciodata de ce-i lumesc fiindca vei fi dezamagit; ataseaza-te de lucrurile divine, de: bunatate, respect, credinta, speranta, iubire, rabdare, iertare etc. fiindca acestea vor conta cel mai mult. Poti face mii de facultati, doctorate, poti avea case cu piscine, averi financiare, dar fara averea spirituala esti nul! Toate sunt trecatoare pe acest pamant si iti spune toate acestea un OM: cu 18 diplome / certificate, cu glorie, bani, frumusete etc. Pastreaza-ti spiritul pur si fugi cat poti de ce-i lumesc! Numai bine!

| sabin89 a răspuns (pentru Caro34):

Imi place ce ai scris. Dar fraza asta - "ii face rau unei particele din Creator" - nu cred ca ar fi trebuit sa o inserezi aici. Pentru ca asta poate necesita o replica, pe care sa o dau eu sau altul, ref. la faptul daca exista sau nu exista acest Creator, si ne-am putea trezi ca ne abatem de la subiect. E doar o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu prea îi vezi in realitate, nu? Dar exista si oameni sin astia...doar ca e imposibil sa fii "fara de rautate"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine mai...fiecare e ciudat in felul lui. Ce sa faca? Sa-și vadă de viața lui.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Cu totii suntem diferiti! Nu exista om sa nu fie invidiat, urat de altii, si ignorat doar pentru ca isi manifesta emotiile si percepțiile diferit fata de altii.Acest om poate sa se schimbe din cauza acestor oameni sau nu, dar aceasta schimbare tine numai de acesta.Indiferent de personajele din carti, pot exista oameni care sa ne surprindă prin bunătatea lor si sa credem ca nu îi avem langa noi.Meriti"a doua sansa"

| sabin89 a răspuns (pentru FoxyM):

Cum adica "sa credem ca nu ii avem langa noi"? Nu e chiar clar aici.

| FoxyM a răspuns (pentru sabin89):

Voiam sa spun mai exact ca, desi pare imposibil sa mai existe oameni buni, noi îi putem crede imposibili si chiar incredibili ca îi avem aproape de noi.