| Marioara_5353 a întrebat:

Daca voi atei nu credeti in Dumnezeu atunci in ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

In mine ca persoana.Sau in Mos Craciunthinking Ma mai gandesc si iti zic. Si sa nu imi spui ca nu crezi in mos craciun.Sa stii ca exista si daca nu crezi esti mare pacatoasa. Asa si cu dumnezeul tau.winking

40 răspunsuri:
| NoNaMe_7575 a răspuns:

RobertEufo a mancat o litera
Asta nu inseamna ca nu ste sa scrii
Se mai intampla

| RobertEufo a răspuns:

Un sfat:mai intai invata sa scrii, apoi vino cu intrebari de genu astawinking

| RobertEufo a răspuns:

De ce ai modificat, vezi ca tot nu e binelaughing))

| tocoal a răspuns:

In fortele proprii.

| GotRo a răspuns:

@kalliste sunt perfect de acord cu ce spui in special in ultima postare, sa nu iutam ca din cele mai vechi timpuri oamenii au incercat sa explice fenomenele ce se petreceau in jurul lor si ne avand cunostintele necesare le-au atribuit divinitatii, unul din cele mai vechi culte fiind cultul pasarii, de aci tragem concluzia prin asemanare ca oamenii batrani au o experienta de viata cuprinzatoare si cum Dumnezeu este omniscient => Dumnezeu este batran. Dar cum ai spus si tu, Bibia este citita si interpretata cuvant cu cuvant iar adeptii ei (majoritatea) sunt niste incuiati care nu vad esentialul, probabil daca ar citi Coranul sau ar avea cateva cunostinte din alte credinte ar intelege mai usor viata. Sa nu mai spun de izbitoarele asemanari dintre Crestinism si celelalte credinte, evenimente ce se regasesc atat la crestini cat si la hindusi, musulmani sau budisti, diferentele fiind de interpretare sau adaptare in functie de zona geografica.

| GotRo a răspuns:

@kalliste ai dreptate insa si simbolurile nu sunt chiar asa de noi existand inainte de crestinism dar nici vechi precum altele (crucea egipteana vs crucea crestina). Cat despre aparitia Crestinismului as spune mai repede ca este vorba de o asimilare pentru ca este aproape imposibil sa implementezi un sistem nou, cum ar fi un cult, intr-un colectiv, asa ca se preia vechea credinta si se adapteaza asimiland unele lucruri si inlocuind altele. Pentru a fi mai concret Crestinismul (cel putin pe teritoriul Romniei) contine peste 70% (poate chiar mai mult) obiceiuri necrestine, vezi ignatul, obiceiurile de Sf. Andrei, bradul de craciun (chiar daca este frumos, este ilar pentru ca in, ritualurile de la nunti, botezuri si inmormantari, acestea fiind recunoscute si sustinute de biserica si asta pentru a nu creea repulsie fata de noul cult in populatia "Crestinizata". Revenind la subiectul intrebarii, mi se pare gresit sa arunci cu pietre in cei ce nu cred in principiile tale plus ca tot Dumnezeu este si in hinduism, islam s.a.m.d., principiile diferind => ca este gresit sa spunem ca ei nu cred in Dumnezeu sau ca sun atei, necredinciosi etc.

| GotRo a răspuns:

@goldfishKrissy asta incercam si eu sa spun, nu conteaza in ce crezi in definitiv atata timp cat nu faci rau si esti convins si nu deranjezi pe nimeni.

| GotRo a răspuns:

"Libertatea individuală a sufletului
Conceptul libertăţii individuale a sufletului înseamnă că, în chestiuni de religie, fiecare persoană are libertatea de a alege ceea ce îi dictează conştiinţa ca drept şi este responsabil numai în faţa lui Dumnezeu pentru alegerea făcută. Astfel, o persoană poate decide să devină baptistă, membră a altei denominaţii creştine sau aderent al unei alte religii sau să respingă orice sistem de credinţă religioasă şi nici biserica, nici guvernul, nici familia sau prietenii nu au dreptul să ia decizia în locul acelei persoane sau să o constrângă la o alegere anume. De asemenea, o persoană are dreptul să se răzgândească de-a lungul timpului." sursa Wikipedia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nelogic suflet mai nutrim! Vom pune/Mii de-ntrebari pe vintul din copac"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred în suspendarea ta. Doamne-ajută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ceea ce toata lumea lui "Dumnezeu" evita. In stiinta...