| anonim_4396 a întrebat:

Pentru atei: De ce nu credeti in Dumnezeu?

25 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Care dumnezeu? Dupa fiecare religie exista cate unul sau mai multi.

| werewolfbruno a răspuns (pentru OOOLEOOO):

E acelasi numitor comun in toate ba bob marley

| OOOLEOOO a răspuns (pentru werewolfbruno):

Vrei sa spui ca toti cred in acelasi dumnezeu doar ca schimba numele dupa fiecare limba vorbita? Caci nu inteleg happy

| anonim_4396 explică (pentru werewolfbruno):

E imposibil ca acelasi zeu sa fie prezentat sub alte nume. Primul lucru evident e ca zeul fiecarei (sau aproape fiecarei) religii zice "eu sunt miezul din fanta, zeii altor religii sunt inferiori, sa nu te inchini lor (bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care nu se inchina mie)". Sa luam ca exemplu crestinismul. Daca zeul respectiv este singurul si este prezentat sub alte nume, partea cu "doar cei care il urmeaza pe isus sau pe dumnezeu ajung in rai" este ilogica. Dumnezeu instiga la ura impotriva lui si cere ca persoanele altor religii (care de fapt se inchina tot lui) sa fie ucise (sau sunt trimise in iad) pe motiv ca... nu se inchina lui. Ti se pare logic?

Presupunand ca exista doar un zeu sub diverse nume... care sunt dovezile concrete care sa-i ateste existenta?

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu, prin Hristos, din contra, propovaduieste dragostea

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Citeste-ti biblia.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu-mi spui ca ai citit-o tu. In 7 cuvinte folosite mai sus am inclus esenta Noului Testament. As deschide si un subiect pe tema aceasta dar, cum nu am suficiente cunostinte teologice, mai bine o las balta. Si oricum nu ma intereseaza decat de ce unii oameni nu cred in Dumnezeu. Este ca si cum nu ar crede in dragoste.

| werewolfbruno a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Numele,modul de interpretare etc.

| werewolfbruno a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni sunt atat de prosti incat au facut orice religie fara sens din acest motiv a crescut numarul de atei. nici o religie nu e reala in sensul ca nu e cea adevarata toate percep totul prost! eu am inceput sa cred doar in creator si atat sa ma rog numai lui si atat!(scuze in general dau raspunsuri care nu sunt prea potrivite cu contextul respectiv pur si simplu spun ce imi trece prin cap la momentul actual happy )

| RAY a răspuns:

Tu de ce nu crezi in 2700 de zeii? simplu pentru ca nu ai fost indoctrinat, daca erai indoctrinat de mic credeai in existenta la orice lucru, eu unu nu cred pentru ca a fost inventat de un trib evreiesc si biblia e o copie fidela a egiptenilor, grecilor, pentru ca stiinta ofera explicati rationale privind universul, viata, raul din lume de ce exista daca exista dumnezeu? bolile? foametea, saracia si toate astea si de ce nu se arata? nu-i ciudat ca nici un zeu nu apare in istorie? oamenii mereu au inventat zeii de ce?
Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoașterii umane. Când oamenii nu știau ce e trăznetul, au spus că Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoacă trăznetele. Când nu știam că cerul nu e solid, credeam că cerul e „o tărie". Până să știm cum apar cutremurele (plăcile tectonice) credeam că zeii sunt furioși. Acum, Dumnezeu a ajuns să fie pus cel mult la originea universului pentru că nu știm exact ce a fost înainte de formarea universului, dar dacă istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu.

| WhatheWow a răspuns:

Din cauza Bibliei si a Religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu de ce nu crezi in Odin?

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu am auzit de el.

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Ei bine, ai auzit acum. De ce nu crezi in existenta lui?

De alta religie exceptand cele abrahamice ai auzit? De hinduism ai auzit? De religia vechilor egipteni ai auzit? Iti dau cateva exemple de zei Krishna, Hanuman, Ra, Seth, Thor, Zeus... cel putin de unul ai auzit. Daca nu stii ca exista si alte religii pe langa cele abrahamice, documenteaza-te mai mult. Intrebarea ramane valabila " de ce nu crezi in toti acei zei "? Acum ti-am zis de cativa, nu mai poti zice "nu am auzit de ei".

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa raspunzi la intrebare bine, daca nu la ce mai pierzi timpul?

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Ok, trecem direct peste intrebari. Foarte pe scurt, la intrebarea "tu de ce nu crezi in Odin sau alti zei" multi crestini vor zice "aceia sunt zei inventati de oameni doar dumnezeu este real". Ei bine, eu consider ca si zeul vostru este inventat si nu este real la fel ca ceilalti pe care ii respingeti voi. In plus, nu exista dovezi concrete care sa-i ateste existenta.

| unbaiatanonim a răspuns:

Da un search ca s-a mai pus intrebarea asta de 100 de ori.

| casablanca40 a răspuns:

Pentru ca am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu poate exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

Eu nu cred pentru ca sunt multe lucruri ilogice despre aceasta entitate numita D-zeu. De exemplu: daca D-zeu a creeat lumea (doar de pamant si Soare scrie in Biblie nu si de tot universul) atunci cine l-a creeat pe D-zeu? El sa se creeze singur? Sau dupa cum am interpretat eu Geneza: eu spun ca erau mai multi dumnezei deoarece in undele ipostaze D-zeu vorbeste la plural cea ce ste in contradictie cu ce au inteles alti oameni (ca D-zeu este unul singur). Toate religiile sunt ilogice. Dc. sa crezi in cineva si sa te supui lui cand adevarul te face liber (adevarul ca nu exista nici o entitate suprema care sa controleze universul sau lumea pe care o traim sau alte basme). Crede in propriile tale forte nu cersi mila si prosperitate de la ceva ce nu exista. Sunt o sumedenie de religii in toata lumea si nu poti sti care este cea adevarata. Religia este o forma de manipulare a omului. Vrei sa dansezi dupa cum iti canta preotul sau o carte primitiva? Este alegerea ta, nimeni nu te obliga sa crezi sau sa nu crezi in ceva.

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

Si cine a spus ca ateii nu iubesc sau ca viata lor nu are nici un rost ar trebui sa mai taca din gura ca vorbeste prosti. Daca nu mai crezi intr-un zeu inseamna ca ai trecut la un alt nivel de constinta si nu mai poti fi manipulat de religie.

| FundulLuiRichardKruspe a răspuns:

Fiindca nu-l gasesc logic. Nu cred in niciun zeu.

| AliGab a răspuns (pentru FundulLuiRichardKruspe):

Dar in diavol crezi?

| FundulLuiRichardKruspe a răspuns (pentru AliGab):

Nu cred in diavol ca fiind un tip cu coarne si flacari imprejur. Cred ca exista rau in lume cum exista si bine in lume, dar aceste doua lucruri vin de la oameni, de la natura lor, nu de la o zeitate.