| Flav a întrebat:

Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. Jules Renard.
Daca vrei sa scapi de prieteni, imprumuta-i cu bani.
Comentati. Chiar asa sa ne fie trasaturile?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

As parafraza afirmatia lui Jules Renard: daca vrei sa scapi de un prost, avanseaza-l.

| danut a răspuns:

Da..si chiar cu mult mai rau!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am observat ca e destul de adevarat. Oamenii adevarati nu sunt atat de influentati de putere, desi schimbari se petrec si in cei mai buni dintre ei. Totusi cu cat un om este mai lipsit de caracter si mai putin profesionist cu atat este mai schimbat in rau de functia pe care o ocupa.
Cat despre prieteni - este bine ca afacerile sa nu le faci cu prietenii - pentru ca indiferent ce probleme apar ele vor strica prietenia in timp. Banii te obliga. Daca tu esti cel care imprumuti si nu ti se restituie la timp - esti suparat si simti ca cel pe care l-ai imprumutat te-a tras in piept... Daca tu te imprumuti si n-ai de unde sa dai banii inapoi, sau chiar si daca ii restui la timp - simti ca ii esti cumva obligat celui care te-a imprumutat. Obligatiile nu fac casa buna cu prietenia - care presupune ajutor neconditionat si benevol.
Un prieten te poate ajuta sa muti mobila, sa zugravesti sau sa iti duci frigiderul... O face din inima si oricum este o relatie cu dublu sens - si tu il poti ajuta la randul tau. Cand este vorba de bani... de obicei unul are bani si altul are nevoie... de ei. Este vorba de un fel de subordonare si nu de egalitate.
S-ar putea sa nu fie adevarat ceea ce am spus. Noua ni s-a intamplat sa ne pierdem prietenii din cauza afacerilor... cat despre functie - am avut diferiti sefi de-a lungul anilor si am constatat ca puterea schimba intr-adevar oamenii. Pe unii mai mult, pe altii mai putin, dar de schimbat ii schimba. Devin mai circumspecti, mai retrasi si mai singuri...

daniela
| daniela a răspuns:

Pai numai atunci vezi daca nu i-au ajuns fumurile la cap sau daca este un om serios. Poti fi o mana de otel intr-o manusa de plus sau sa nu te mai uiti de unde ai plecat

| Nastia a răspuns:

Un om nu isi arata toate calitatile decat daca il pui sa conduca ceva, .atunci vezi daca e destept, inteprinzator, intelegator sau daca devine hain si viclean,...
totul e bine pana dai bani prietenului si incepi sa-l alergi pe strada sa ti-i dea inapoi, ...asa "scapi"de prieteni, ...frate,frate,dar branza-i pe bani, ...tot acest lucru inseamna,...
da, asa suntem,.
cand ne pui in anumite situatii ne vezi valorile sau defectele,...
nu toti suntem la fel,...
suntem mii si mii si milioane si fiecare cu o alta conceptie asupra vietii,.
nu ne vom intelega niciodata cu toti din jur si nici nu-i vom cunoaste sau accepta pe toti,...
atatea bordeie atatea obiceie,...
un om inseamna o idee, o viata, o flacara, o torta, o speranta, o lumina, o fiinta gata sa-si foloseasca creierul in folosul altora,...

| sorin a răspuns:

Cam asa este se pare daca ii dai unui om o functie iti dai seama imediat ce comportament are si daca isi i-a lumea in cap, si cu banii cam la fel este.

| Jupiter a răspuns:

Destul de adevarate afirmatiile.
A doua nu e o regula. La mine a functionat de multe ori. De amici am scapat imediat. De prietenii adevarati mai greu... achitau datoria, apoi veneau dupa mai mult s. a. m. d.

| andreea89 a răspuns:

Asta este caracterul omului.sunt de acord cu ambele afirmatii.banii si puterea sunt pe primul loc. dupa parerea mea viata este o competitie, care are mai mult, care ajunge mai bine, de multe ori suntem nevoiti sa facem compromisuri pentru a realiza ceva.consider ca e normal ca sef sa fii o persoana impunatoare, oamenii din jurul tau te schimba fie ca vrei sau nu, pentru ca la cat e lumea de rea altfel banuiesc ca nu rezisti. functiile mari sunt pentru oameni puternici, oameni care au devenit asa datorita rautatii oamenilor, pentru ca omul e asa de al dracu incat daca nu te vede doborat nu se lasa si in cazul in care iti doresti o cariera, o functie de conducere e firesc dupa parerea mea sa pastrezi o limita intre cariera, prietenie...
cat despre a 2 a afirmatie, totul pana la bani...nu vorbesc de relatiile de prietenie strans legate pentru ca atunci ar trebui sa fii tu in de-ajuns de prieten in cat sa intelegi situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat tot.
Functia schimba omul, foarte tare.
Faza cu banii...
Facerea de bine e f**ere de mama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca oamenii daca nu stiu exact care le este locul(ar trebui cautat cel de pe urma)degeaba sint in orice fel de functii iar despre prietenii care se leaga pe baza banilor sint totusi si exceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum e flav? se zice ca romanul cand ajunge sef intai il f. e pe taicasu, si pe maicasa.nu cred ca este asa, dar cred ca omul ajuns sef uita de unde a plecatsi-si manifesta autoritatea asupra celor apropiati pentru ati cine este el de fapt.eu spun asa; a fi om e lucru mare, a fi prost, e jale tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar asa... cunosc oameni care te ajuta cand ai probleme, dar in functia de conducere e obligat sa fie rau. pentru ca la randul lui are si el sefii lui mai mari.