ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Cunoasteti expresia "Prieteni, pana la bani"?
Cum comentati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot spune un lucru. Daca nu dai bani, esti zgircit. Daca dai, esti prost. Si daca te trezesti in situatia sa alergi dupa "prieten" sa-ti restituie imprumutul, initial spune "iar a venit prostu' ala dupa bani", ulterior "ba a dracu' zgircioaba disperata, parca nu-i dadeam inapoi" laughing

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu stiam "prieten, prieten, dar branza e pe bani". Cred ca se refera la faptul ca in relatiile de amicitie e bine sa isi respecte unul altuia viata, banii etc. Daca tot imprumuti sau esti imprumutat devine mai mult relatie de tip client-banca si, in timp, se strica. Eu sunt anti-imprumuturi frecvente. Normal ca daca cineva are nevoie de bani intr-un caz exceptional e ok, dar sa tot imprumuti, nu mi se pare bine, chiar daca iti primesti banii inapoi.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu mi-am stricat cateva prietenii din cauza banilor.Am imprumutat unei persoane de "incredere" ipodul pe care il aveam de putin timp...si nu l`am mai vazut de atunci. Ce ma deranjeaza... e ca persoana respectiva de abia ma mai saluta pe strada cand ma vede.
Foarte mare dreptate are ben zona. Daca vrei neaparat sa scapi de cineva...imprumuta`i bani.

lolita
| lolita a răspuns:

Buna expresia dar eu nu o stiam inainte, am imprumutat intotdeauna bani la o multime de cunoscuti pana s-a ajuns la sume considerabile si mi-am dat seama ca toate astea trebuie sa se termine. in sfarsit acun doua saptamani am fost in stare sa "mint" zicand unei amice ca nu am bani sa-i imprumut. sincer, daca este pentru mancare imprumut pe oricine, dar daca este doar pentru un capriciu cum a fost de cele mai multe ori nu mai imprumut. imi dau seama ca atunci cand nu aveam bani nu prea aveam "prieteni" si acum de o data multi ma considera asa, asta pe la suprafata. ex: vine o persoana in vizita la mine de trei ori pe sptamana, in final imi cere bani cu imprumut, ma invita sa cinam etc in final vrea sa o invit lao plimbare cu barca, imi face o favoare in final vrea sa raman doua zile cu copilul etc. intotdeauna prietenii la nevoie se cunosc. big grin
morala: nu mai am prieteni, doar cunoscuti.

| Wtf9000 a răspuns:

"frate, frate, dar branza e pe bani"... daca merita ii dai si fara bani. Dar foarte putin probabil...

| Ben. a răspuns:

Vrei sa scapi de o cunostinta? imprumuta-i bani.

regis
| regis a răspuns:

Expresia este diferita de cea cu branza si vrea sa spuna ca relatiile de prietenie se pot rupe din cauza banilor. Mai exact totul e bine si frumos, pana in momentul in care prietenii intra intr-o competitie pentru o suma de bani (sau ma rog, alte valori), foamea de bani facandu-i sa ignore orice altceva, inclusiv prietenia dintre ei. De altfel mai este una la fel de interesanta: daca vrei sa scapi de un prieten, da-i niste bani imprumut.
Mie imi place sa cred ca banii nu sunt atat de importanti pentru mine si sincer nu imi amintesc ca vreo prietenie de-a mea sa fi fost stricata din cauza banilor.

| jani a răspuns:

Banu-i ochiu dracului...deci atata timp cat nu-i datorezi bani nimanui...esti prieten cu toata lumea...sau atata timp cat ai bani...ai si multi prieteni...cand ramai fara bani...ramai si fara prieteni...depinde de caz... oricum raman la ideea ca banii...strica cele mai bune relatii...si mai bine sarac si curat...

| cutza a răspuns:

Pai se intimpla sa dai si de prieteni pe care ii intereseaza doar banii! De acestea trebuie sa scapi imediat nu-ti fac bine!

Răspuns utilizator avertizat
| debotenerte a răspuns:

Poti spune ca prieteniile in ziua de azi, se fac dupa interes sau mai bine zis ban la ban trage...ati vazut ca un un avocat sa fie prieten cu un om de rand fara bani?
si totusi daca se imprietenesc, fiecare au un interes ma ajuti, te ajut...
Prieteniile care dureaza sunt acelea care sunt facute din copilarie...eu am o prietena din clasa intai si a trecut anii, dar pot sa spun ca e o prietenie de suflet; cele de interes intodeauna se termina cu un final nefericit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Vrei dușmani, dă-le bani!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu ai bani uita ca iti e prieten

Întrebări recente