| BUBULINA a întrebat:

Dan Brown este, în acest moment, cel mai bine vandut autor din lume. Cartile sale, printre care şi faimoasa, dar şi controversata "Codul lui Da Vinci", s-au vândut in peste 80 de milioane de exemplare. Cea mai recentă carte a sa, "Simbolul pierdut", a stabilit deja recorduri remarcabile de vanzare si a aparut si in România, la editura Rao.

A citit cineva carti de Dan Brown?
si daca da ce fel de carti? Cu ce parerea a ramas?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ca romane, e OK. Pacat ca se leaga de ce au unii mai sfint si il terfeleste in noroi, fara a avea si argumente serioase. E atit de frumos incit iti ia ochii, insa, din prisma adevarului, e un fals, un mare fals. Chiar daca unii zic ca falsul acesta e de fapt adevarul.

| cristi202 a răspuns:

E ca si acea fata frumoasa pe careo gasesti pe trotuar, te izbeste cu frumusetea ei, insa sti ca pe interior e putred, nu poti avea incredere in ea. Daca sti!

| Razvan a răspuns:

Le-am citit pe toate si nu contest calitaile lui de scriitor mai ales ca se bazeaza pe dinamism mereu. Dar mereu am avut impresia ca in timp ce citeam imi scapa vreun indiciu pentru ca puneam indicii peste indicii dintre cele mai grelehee hee
Filmele facute dupa cartile lui nu se ridica nici pe sfertul cartilorhappy

| anad a răspuns:

Am citit primele doua. Mie mi-au placut ca romane. Mi s-au parut bine scrise, cu actiune incitanta si ideile interesante. Cei care le combat nu le inteleg ca si idee de roman, de fictiune!

soothe
| soothe a răspuns:

"Paine si circ!"

lolita
| lolita a răspuns:

Ultima citita a fost Simbolul Pierdut. pot zice ca a fost destul de interesanta ca tote cartile lui de altfel.

| arrriadna a răspuns:

Salut, am citit vreo 3 carti, ultima fiind "era digitala". Un bullshit. Ok, are imaginatie, sunt documentate cartile lui astfel incat sa nu para chiar SF, dar... Te superi daca iti spun ca "n-am ramas cu nimic"? Chiar... Un "fas".

| z8 a răspuns:

Cei de la Discovery sau National Geographic au facut un documentar in care au analizat ideile lui Dan Brown. Au ajuns la concluzia ( bazata pe dovezi - cauta si vezi documentarul ) ca ceea ce a scris el este fictiune.

| simina a răspuns:

Da, de acum celebra "Codul lui Da Vinci" te face sa crezi ca tot ce ti s-a spus la biserica sau acasa despre Isus si Maria Magdalena nu sunt decat minciuni grosolane facute sa manipuleze masele de oameni pentru ca biserica si preotii sa se imbogateasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le-am citit.nici versetele satanice. dar am vazut filmul.codul lui da vinci.si ca minciuna sa fie deplina, s-aai descoperit un cod pe nu stiu ce tablou, care spune ca sfarsitul lumii va fi prin potop pe la anul 4000 si ceva. vor veni restul minciunilor sustinatoare a bagatorilor in seama pe langa subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile lui dan brown nu sunt carti cu date reale, din cate retin scria pe una din cartile lui, nu retin exact care, despre continutul partial fictiv al romanelor sale si ca trebuie luate ca atare. nu e cazu sa va suparati ca a scris despre iisus ca a avut copii cu maria magdalena. e litaratura si atat. mi se par foarte interesante, are o imaginatie fascinanta, scrie coerent si elaborat. am ramas cu detaliile reale, de exemplu descrierea luvrului din codul lui da vinci.