| Theo94 a întrebat:

"Daniel David: Democrația este în declin peste tot în lume. Tehnologia și dezvoltarea internetului, printre vinovați"

https://adevarul.ro/......13621.html

Credeti ca internetul este una dintre cauze?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

Problema este de natura demografica, un nr mare de locuitori, face posibila ajungerea la conducere a unor tilhari, care ajunsi acolo vor avea sustinere, pentru ca cresterea asta a populatiei nu este egala, nu apar oamenii normali si tilhari in numar egal, de regula cand o populatie creste f mult, e plina de uscaturi laughing asa ca la un mom dat o sa fim sluga la argat

| LordCristobal a răspuns:

Nu,internetul iti ofera o gama larga de surse din care te poti informa, ramane doar la latitudine ta sa discerni ce e bine si ce nu, ce e stire reala si ce e fake news.
Democrația ar fi in declin deoarece oamenii s-au saturat de prea mult bine si nu au nici cea mai vaga idee cum e sa traiesti intr-o tara dictatoriala cum e Coreea de Nord sau Iran.
Oamenii au o perceptie negativa despre democratie deoarece nu au cultura generala fixata din cauza faptului ca nu citesc si incep sa creada toate prostiile care ataca democratia.

| EestiSodalane a răspuns:

Rare internet W

| MireP a răspuns:

Cauza e cresterea nivelului de trai in lumea occidentala in antiteza cu restul tarilor ce inca se omoara intre ele ca inainte de WW2.
Ideologia pumnului, cel mai salbatic supravietuieste, iar democratia ne-a facut slabi in fata lor deoarece omul de rand e in general prost si voteaza prost si ia decizii proaste.