| noreligion a întrebat:

De-a lungul vremurilor, oamenii au asteptat ca va veni sfarsitul pamantului, iar unii, fix in momentul in care traiesc ei(nici o aluzie la anul 2012. lool). Studiind biblia, vedem foarte multe inadvertente, pe care niste primitivi de acum 2000 de ani nu le-ar fi observat.Astfel in geneza la capitolul 9, Dumnezeu ne spune ca nu va mai abate asupra muritorilor nici un potop sau nu va mai recurge la nici o extintie in masa.
geneza 9:8-13
,, 8. Şi a mai grăit Dumnezeu cu Noe şi cu fiii lui, care erau cu el, şi a zis:
9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;
11. Şi închei acest legământ cu voi, că nu voi mai pierde tot trupul cu apele potopului şi nu va mai fi potop, ca să pustiiască pământul".
12. Apoi a mai zis iarăşi Domnul Dumnezeu către Noe: "Iată, ca semn al legământului, pe care-l închei cu voi şi eu tot sufletul viu ce este cu voi din neam în neam şi de-a pururi,
13. Pun curcubeul Meu în nori, ca să fie semn al legământului dintre Mine şi pământ."

Studiind si noul testament, mai exact ultimul capitol si anume Apocalispa, un capitol care place in special amatorilor de SF, vedem ca lucrurile nu stau chiar asa, ba din contra, se pare ca Dumnezeu, ori a uitat, ori este un mincinos, caci doreste sa piarda din nou rasa umana.
apocalipsa 1:1-2
,, 1. Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2. Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu şi mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut."
Intrebare:
-Cine este mincinosul in acest context, Dumnezeu sau Ioan?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Biblia este aidoma unui om pentru creştini: Cu cât o torturezi mai mult cu atât îţi va spune ce vrei tu să auzi happy
Mincinosul în acest context este autorul căci dumnezeu nu există dar romanul de beletristică de 1700 şi ceva de ani (de la sinodul ecumenic de la Niceea încoace căci atunci a fost "perfectată" biblia) are sigur un autor, sau un "consorţiu" de autori care-şi pot permite să fie şi mincinoşi!

13 răspunsuri:
| Adyr0 a răspuns:

Niciunul. Tu esti mincinoasa ca ai schimbat contextul laughing

| vladsm a răspuns:

Stii de cate ori s-a exploatat chestia asta cu sfarsitul lumii? preotii si conducatorii au mers mana in mana tot timpul.preotii in trecut au spus de zeci de ori ca urmeaza sfarsitul lumii; aflau de la astronomi informatii despre eclipse si spuneau, ete, vine sfarsitul lumii.gloata,care era asa de ignoranta ca ii curgea scuipatul din gura, se sinucidea in masa.sau,bineinteles nu venea sfarsitul si ei spuneau, da bine vedeti noi ne-am rugat, am batut 99000 de cruci am facut trei zile si trei nopti matanii si am obtinut o...amanare.acum slujiti-ne pupati-ne si urmati-ne ca niste cretini scelerati.
cam asa se desfasurau lucrurile.noi am mai trecut printr-un sfarsit al lumii prin 2000 cand era o isterie ceva in genul.
asta-i lumea astia suntem s-or mai gasi destui nebuni care sa urmeze "dogma religioasa atat de vasta"si atat de cultivata de toti... ipocritii.
a da am sa postez niste intrebari cu caracter ateu pe site-ul ortodox.cum credeti ca o sa reactioneze? puteti sa imi sugerati un site plin de din astia patrunsi de religie? abia astept sa ma distrez.

| Cretzule a răspuns:

Observ ca esti impotriva religiei crestine.Si eu sunt ateu dar mie mi se pare mai absurd islamul decat crestinismul.

| Denisa444 a răspuns:

Am o intrebare: tu char esti obsedat de Biblie?! daca esti ateu de ce te tot legi de Biblie? si daca insisti sa te legi de ceva religios de ce ai o idee fixa pe crestinism? stii ce? fa o fapta "buna" "fiule" si revino-ti...

| adriangabor92 a răspuns:

Ioan

| catthshshshs a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa se puna atat de mult accent pe sfarsitul lumii si pe ce spune Biblia despre asta. Pana acum au fost zeci de interpretari ale semnelor, iar lumea a intrat si mai mult in panica. Oricum, eu nu cred in asta.

| Spawny24 a răspuns:

Nu stiu frate, dar oricum pe mine nu prea ma impresioneaza Biblia. Eu imi traiesc viata cu cat mai putine pacate, si cat timp nu daunez celor din jurul meu mi se pare totul ok. Nu am nevoie de o carte pentru a-mi da seama de regulile vietii. Am vazut persoane pentru care religia, chiar si biblia, e totul pentru ei si. e vai de capul lor.

| Iasmiine a răspuns:

Tu

| -=AleCS=- a răspuns:

Tu multijonny

Şi închei acest legământ cu voi, că nu voi mai pierde tot trupul cu APELE POTOPULUI şi NU VA MAI FI POTOP, ca să pustiiască pământul

deci in perspectiva ta Dumnezeu poate nimici pamantul doar prin potop?

| justme2025 a răspuns:

Nu stiu. Eu sincer nu prea cred in sfarsitul lumii.
Daca ar fi sa ma iau dupa o carte care am citit-o de carand se spune ca incasii au prezis ca sfarsitul lumii va veni pe 21 decembrie 2012.De aici si filmul 2012. Dar repet nu cred ca se va intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin potop noreligion.prin potop nu va mai fi nici un sfarsit.si semnul legamantului este curcubeul.in privinta apocalipsei nu minte nici Dumnezeu, nici ioan.va fi, Dumnezeu stie si cand si cum va fi.

| gsmro a răspuns:

Dupa parerea mea, Biblia nu trebuie interpretata cuvant cu cuvant, nu e vorba de o minciuna, ci mai mult de o neintelegere; este vorba de faptul ca oamenii au scris Biblia, iar oamenii mai si gresesc; cu alte cuvinte Biblia este o carte din care putem invata despre bine si rau, nu un ciclu de romane politiste care au legatura intre ele. Este bine sa iti pui intrebari si sa O interpretezi, dar inclin sa cred ca de fapt Biblia are la mijloc un adevar incontestabil, dar cu multe adaugiri dramatice.