| danut a întrebat:

De ce a fost aleasa Maria sa fie mama lui Isus Hristos?

12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Pentru că era preacinstită, fără de păcat. Ne-o confirmă, chiar şi rugăciunea, "Rugaciune către Nascatoare de Dumnezeu ".

| JeSa a răspuns:

Danut,

Mama Sa nu putea să aibă decât un câmp energetic compatibil cu al Fiului Său, adică DIVIN, ceea ce înseamnă că putea fi decât SFÂNTĂ!

| danut explică:

Revin cu o "extensie" a intrebarii: Oare doar faptul ca era curata spiritual, sau fizic a fost factorul de alegere?

| Gospell a răspuns:

In acea vreme existau foarte multi oameni plini de pacate (oricum.si acum sunt)... insa dintre femei doar Maria avea un suflet bun fara pacate.

soothe
| soothe a răspuns:

Asa a hotarat Juriul!

| oanamaria a răspuns:

Deis s-a nascut cu pacatul stramosesc, prin faptele bune si curatia ei a fost aleasa de Dumnezeu sa fie Maica lui IISUS(cu 2 de i)

| zerozero a răspuns:

Get a life!

| sensibilosu a răspuns:

Nu stiutiu...cred ca pentru ca era cea mai curata, si fara pacat fecioara din israel(in timpul acela)

| betti a răspuns:

Asa a hotarit Dumnezeu Creatorul tuturor lucrurilor, pentru ca era curata la suflet si credincioasa in Unicul Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oameni buni mai, luati mai din biblie exact cum este spus mai, adeca simbolic mai.Cum de mama lui era Maria si acea enigmatica femeie tot Maria se chema? Iata ce inteleg eu din asta este ca femeile noastre trebuie sa fie una cu noi in intelegere precum a fost mama dar, din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria. numele bine de la mara, care inseamna amaraciune.si afost predestinat, deoarece si dreptul simeon a profetit, ca fecioarei maria o sabie a durerii ii va strpunge inima.si s-a intamplat cand fiul ei preaiubit a fost strapuns pe cruce.nimic nu e la intamplare ci totul a fost pregatit si indeplinit conform planului lui Dumnezeu pentru omenire.

| LeVeL a răspuns:

De ce nu ?