Întrebare recomandată | antrebarisiraspunsuri a întrebat:

De ce a fost mutata ziua Romaniei de pe 23 august pe 1 decembrie?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Au mutat pentru ca asa a batut vantu in acea zi laughing De regula se baga o zi de asta care ar fi cea mai importanta pentru acea tara.
Pt RO se pare ca atunci a fost o data f importanta, ori cea mai importanta din istoria tarii, se formase Romania mare, care se pare na tinut f mult, dupa ultimu razboi ni sau luat unele teritorii.

23 august a fost bagat de comunisti, pentru ca RO capitalista lupta alaturi de Germania, dupa au venit coministii si cea mai importanta zi pentru ei a fost aia, ca dupa alta zi na mai fost laughing a urmat calvaru asazis comunist.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

23 august comemora ziua în care regele Mihai (d. 1927-1930, 1940-1947) l-a arestat pe mareșalul Ion Antonescu, premierul fascist al României, împreună cu alți oameni din anturajul său, iar noul premier, generalul Constantin Sănătescu, a trecut de partea Aliaților, "eliberând țara de sub jugul fascist". După Revoluție, Iliescu a decis schimbarea zilei pentru a șterge orice legătură cu regimul comunist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sanchi.

| 19flo79 a răspuns:

23 august era o sarbatoare comunista. Romanii prin revolutie au "dat jos" comunismul de la putere si era normal sa anuleze si toate zilele comuniste.
Mai mult chiar, imnul Romaniei era altul, se numea "trei culori"hee hee
https://m.youtube.com/watch?v=ZnO-GMw7dfI

Ia si asculta laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Iamforfun a răspuns:

Ziua de 1 decembrie 1918 a fost ziua în care toate ținuturile locuite de români s-au unit
într-o singură țară.

| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Bună.

Pe vremea regimului comunist era 23 august ziua Romaniei, dupa Revolutie s-a schimbat.

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Ceausescu a murit.

| Lolamisugebine a răspuns:

Invata la istorie