| anonim_4396 a întrebat:

De ce are paunul penele atat de frumoase? Dificila intrebare. Frumusetea asta ar putea fi explicata ca o evolutie prin acumularea micilor variatii, pentru ca ii ofereau avantajul de a atrage mai usor pe masculi. Totusi, si cioara femela gaseste un mascul. Cum o fi?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În primul rând, la păuni masculul este cel cu "accesoriile". El are acea coadă frumoasă, multicoloră, care fură ochii femelelor și pe care o mai folosește ca să-i intimideze pe agresori.

Dar ai dreptate, nu toate speciile au aceste distincții. Probabil evoluția ne-a cam luat pe sărite...în această privință.

| Inferno a răspuns:

Acesta este unul dintre motive, al doilea este intimidarea altor specii. Paunul pare de doua ori mai mare datorita cozii.

| WhatheWow a răspuns:

Ciori sint multe, dragule, nu e o competitie intre masculi, la pauni insa, e mai dificil si de aceea dezvoltarea unui astfel de penaj unic si multicolor.