| TeodoraPalade a întrebat:

Buna
Vreau sa imi iau un Yorkshire Terrier si nu stiu ce sa aleg dintre femela si mascul. Puteti sa imi spuneti avantaje/dezavantaje la femele si masculi ca sa pot sa iau decizia mai usor.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Femele: singurul dezavantaj sunt caldurile, in rest nu ai probleme
-sunt in calduri doar o data la 6-8luni(nici de cum din luna in luna cum zice Lily8),la unele poate trece de 8 luni, nu e o data exacta.
-caldurile dureaza in medie 3 saptamani
-in perioada respectiva are cateva zile la inceput sau pe toata perioada in care au ciclu, exact ca si la femei/fete si pot murdarii in locurile unde se aseaza, dar pentru asta exista nici chilotei speciali care ii gasesti in pershop.
-daca nu o lasi afara si esti atenta sa nu fuga pe undeva nu vei avea pui de la ea

Masculii:
-sunt tot timpul in cautare de femele
-dupa 6-8luni(cred) o sa inceapa sa ridice piciorul cand face si exista posibilitatea sa inceapa sa-ti stropeasca tot: pereti, papuci(stiu caine care face pipi in pantofii musafirilor) etc...la fel si pe strada, din metru in metru marcheaza teritoriul.

La ambele sexe poti scapa de problemele astea daca sterilizezi/castrezi animalul. Masculul nu va mai marca teritoriu si tot timpul sa fie in cautare de femele, iar femela nu va mai murdarii.

Eu personal iti sugerez femela.

7 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Eu zic sa iti iei o fetita daca doresti sa iti faca pui.O sa te poti intelege mai bine cu ea daca sunteti amandoua fete.Dezavantajul e cand are ciclu in rest e loiala si o partenera buna de joaca happy.
Baiatul nu are acea problema ca si fetita.In schimb el ar putea sa faca pipi pe usa(am spus ca ar putea) dar nu poate sa iti faca pui.
Eu in locul tau mi-as alege o fetita si daca mi-ar face pui si nu mi-ar trebui i-as vinde si as face bani frumos cu ei.

| Lily8 a răspuns:

Iti recomand masculul.Din doua motive unul e ca nu are perioada de ciclu asa cum are femela si al doilea ca nu risti sa ai pui de caine in cazul in care vrei doar un caine si in caz ca e femela si a avut un accident cu un alt caine care a lasat-o.
Femela trebuie ingrijita luna de luna in perioada aceea fertila cand sangereaza.
Daca in schimb vrei sa ti faca puiuti atunci femela e alegerea buna.

| bogdan8907 a răspuns:

Buna, eu iti recomand sa iti iei femela, deoarece este forte ok si fac pui pe care mai apoi ii poti vinde pe ani frumosi, eu am strans 32 de milioane din 5 puiuti, nici catel nu este rau, eu am AMBII parteneri! de unde iti iei yorky, ca ma intereseaza si pe mine!

| TeodoraPalade explică (pentru bogdan8907):

Un prieten de familie are o catelusa si aceasta a fatat si imi da pui pe gratis

| KatiKovacs a răspuns:

Buna Teo : si eu as sugera femela.
Acum cateva saptamani mi-am luat un bichon. Yorkshire am vrut si eu si mascul dar cand am vazut-o pe Tasha ( catelusa mea ) m-am indragostit pe loc de ea. Este un pic neastamparata dar este foarte jucausa si iubareata. Oricum ramane la decizia ta

| TeodoraPalade explică:

Multumesc tuturor! La mine in zona toti au baieti si o fata doreste sa isi imperecheze baitelul cu fetita mea cand aceasta va creste putin mai mare!

| Alin_Maticiuc_1992 a răspuns:

Am eu 2 pui de yorkshire terrier, au doar 1 luna si 3 zile sunt foarte jucausi de rasa pura si chiar si ascultatorii... contacteaza-ma pentru mai multe detalii : 0741670943