| benny7 a întrebat:

De ce atâtea suferințe?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Suferintele sunt pentru a putea aprecia bucuriile happy

| benny7 explică (pentru Bula):

Da aşa este...

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Suferinta apare acolo unde psihicul cedeaza, la fel si bolile.

| RAY a răspuns (pentru GdX):

Cum apare un virus in organismul unui om?

| GdX a răspuns (pentru RAY):

Sunt inginer nu medic laughing)

| LPCTSTR a răspuns:

Inexistența o conduce...

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Explică prezența nefericirilor în lume?

| Nilsson a răspuns:

Nimeni nu stie cu certitudine dar ce unii trec mai mult sau mai putin prin suferinta dar ce am observat ca mai des se plang cei care o duc bine si n-au nicio grija decat cei in nevoi.
Asta ar trebui sa dea de gandit.

| Ssssmokin a răspuns:

De obicei oamenii isi creeaza propriile suferinte, iar apoi tot noi dam vina pe diverse divinitati sau alte chestii care poate nici nu exista.

| SimionAlex97 a răspuns:

Suferința e ceva abstract, subiectiv, prea puțin concretizat prin definiție și înțeles. Obiectiv vorbind, suferința poate crea plăcere, neplăcere sau indiferență raportată la plăcere, deci nu putem spune că suferința e ceva negativ (și, din nou, până și negativitatea e un concept nedefinit).
În principiu, suferi pentru că îți permit legile fizicii, așa cum te și bucuri. Nu există un sens, scop sau motiv subiectiv pentru care suferi, singurul ghidaj obiectiv fiind configurația Universului.

| benny7 explică (pentru SimionAlex97):

Cum apare bolile in organismul unui om?