| EmaS a întrebat:

De ce ateii ii considera pe crestini naivi? Credinta in Dumnezeu nu este o credinta oarba si irationala. Ea se bazeaza pe adevar.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Asa stiu unii sa se poarte, sa faca numai rai, sa vorbeasca numai rau.Fiecare ar trebui sa fie cu treaba lui
Crede in Dumnezeu si nu mai pune la suflet tot, nu conteaza deloc ce cred ateii, ce cred rautaciosii.Nu am nimic cu ateii dar parca cateodata sunt prea rai.

35 răspunsuri:
| EmaS explică:

La credință apelezi atunci când rațiunea umană încetează, credința e dincolo de rațiune. Credința este ochiul spiritual al sufletului. Ce unii nu pot vedea fizic, alții pot vedea prin credință.
Acolo unde dovezile sunt posibile, credința este imposibilă.

| EmaS explică:

Vizitiu
Poate pentru ca imi pasa de voi.

| EmaS explică:

Chelstone
Nu ramane batut in cuie ce spui tu.Nici tu si nici eu nu putem demonstra suta la suta ca avem dreptate.Singura diferenta este ca eu nu te fac prost.Stiu sa respect parerile altora.Vom vedea intr-o zi cine are dreptate.

| EmaS explică:

Chelstone
Poate ca m-am exprimat eu gresit, si nu m-am facut inteleasa.Doream sa spun ca acolo unde nu se poate demonstra ceva, intervine credinta.Credinta este o puternica incredintare in lucrurile care nu se vad.Dar nu ma incred in oricine sau orice.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu care este Da si Amin.

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Da-mi cateva exemple de contradictii.

| EmaS explică:

Kaliste
Pentru ca eu l-am pus la incercare si Mi-a raspuns. Exista Dumnezeu! Este o realitate in viata mea.Fiecare este liber sa creada ce vrea.

| EmaS explică:

Chelstone
Cred ca pentru tine nu inseamna nimic, dar pentru mine inseamna foarte mult.Nici nu mai am curaj sa spun mai multe, pentru ca stiu cum ai reactiona si ai spune sa consult un psiholog.Eu sunt foarte multumita Dumnezeu imi da pacea,bucuria, si ma simt un om implinit. Daca tu esti multumit cu starea in care esti, este OK.iti doresc sa ai o zi frumoasa, si sa meditezi la Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Daca esti convinsa de existenta unui dzeu, la ce mai pui astfel de intrebari, cu tenta provocatoare in ograda ateilor? Din moment ce tu esti mantuita, cu sufletul in rai, la ce-ti mai pasa de noi, cei care ne ratacim? Grabeste pasul pe drumul mantuirii, ca dzeu nu vrea publicitate. Multumesc.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ema, iar începi?

| Alphawolf a răspuns:

Ce este adevarul? Subiectivismul oamenilor este adevar? In functie de ce anume stabilesti tu un adevar? Dorinta, imaginatie, sau ce? Realitate in niciun caz.
Stii ce este interesant? Ca trebuie sa fii indoctrinat ca sa cunosti adevarul sustinut de tine, doar asa il poti simti pe Dumnezeu. Daca asta inseamna adevar eu mai bine ma lipsesc de el.

| cristi202 a răspuns:

Multi credinciosi nu stiu sa isi apere credinta, nu stiu de ce cred, nu stiu sa aduca argumente in favoarea a ceea ce cred. Si de aceea sunt catalogati a fi naivi de catre atei. Insa cind un ateu da de un credincios care poate sa isi exprime rational credinta, si are timp suficient sa o faca, acel ateu cu siguranta va deveni credincios. Eu am fost ateu, insa cind am intilnit un om care mi-a demostrat ca credinta e mai rationala decit ateismul, si nu numai atit, dar mi-a demonstrat si prin faptele lui ca era un credincios autentic, am devenit si eu credincios.

| Flav a răspuns:

Poate ca ai dreptate in sensul ca ateii ii considera pe crestini naivi, manipulati, limitati sau slabi de ''inger'', dar te intreb eu pe tine: de ce te-ar interesa pe tine ce cred altii despre tine, atat timp cat ai convingerile tale si esti sigura de ele?

| danut a răspuns:

"Birjaru a răspuns: crestinii, la fel ca ceilalti religiosi sunt naivi si 99% ignoranti sau mai slab dotati intelectual.
Bravo, bine le-ai spus, dar cu tine ce facem? In ce "clasa" intelectuala te includem ca... nu se observa deloc ca ai fi depasit nivelul unui calcai de crestin oarecare.

| FucktheSystem a răspuns:

Îi consideră naivi pentru că întreaga lor credință se bazează pe o carte scrisă de niște oameni cu o imaginație bogată, o carte interesantă de altfel, cât timp nu e luată în serios.

| DianaScorpio a răspuns:

Deoarece multi crestini sunt efectiv orbi si irationali, mai bine zis fanatici. Am intalnit si crestini foarte ok, care erau deschisi la tot ce inseamna stiinta, care nu negau anumite lucruri descoperite prin stiinta, si care erau deschisi la acest subiect. Dar sunt si multi crestini efectiv fanatici, care nici nu doresc sa auda de asa ceva. Deschizi cu ei putin un subiect legat de stiinta, incerci sa ii iei cu logica, si deja nici nu mai poti sta de vorba cu ei. Probabil de aceea. Am stat si eu de vorba cu unii, si cum i-am luat putin cu fizica, cu biologia, cum i-am pus putin sa gandeasca logic unele lucruri, deja s-au aprins si nici nu am mai putut sta cu ei de vorba. Este ceva ce am mai spus la o alta intrebare aici pe site: stiinta si religia nu sunt doua lucruri facute sa se "razboiasca", ci sa formeze un totunitar. Omul are nevoie atat de religie, cat si de stiinta. Si sunt multi crestini care nu accepta asa ceva, probabil de aceea.

| chelstone a răspuns:

Se bazeaza pe adevar? laughing demonstreaza, altfel aceasta afirmatie nu are nici o valoare.
Este o credinta oarba pentru ca cei ce cred o fac orbeste, fara dovezi concrete si demonstratii.

| chelstone a răspuns:

De fapt adevarul lor se bazeaza pe credinta, doar ca asceasta credinta este nula fara a face o demonstratie logica, nu poti sa impui un adevar prin credinta. Adevarul se impune prin argumente si prin realitate. Poti crede in orice, insa daca nu faci demonstratia credintei tale, nu poti impune credinta ta ca adevar. De altfel credinta in sine nu sustine in mod neaparat un adevar, ci doar ceea ce cred unii sau altii, argumentarile nu se fac prin credinta unuia sau altuia, ci pe realitate, pe dovezi reale si care sustin adevarul, dovezi ce se aplica in ''lumea'' reala si nu in mintea unora.

| chelstone a răspuns:

''La credință apelezi atunci când rațiunea umană încetează''
Cand ratiunea inceteaza atunci apare prostia, inchipuirile, orice altceva decat adevarul

''credința e dincolo de rațiune''
Asta sa o crezi tu... a crede nu implica in mod expres adevarul, in schimb ratiunea implica logica si implicit adevarul

| chelstone a răspuns:

''Acolo unde dovezile sunt posibile, credința este imposibilă.''
Daca se dovedeste un lucru si nu-l crezi inseamna ca esti prost, credinta nu poate combate un adevar, oricat ai crede ca un lucru a fi adevarat cu toate ca el nu exista si este dovedit acest fapt inseamna ca esti prost.

| chelstone a răspuns:

''Acolo unde dovezile sunt posibile, credința este imposibilă.''
Ema, daca vezi ca eu tai morcovi intr-o supa, iti este imposibil sa crezi acest adevar?

| chelstone a răspuns:

''Singura diferenta este ca eu nu te fac prost.Stiu sa respect parerile altora.''
Eu nu spun ca esti proasta, insa cand faci afirmatii ilogice ce pot spune? Demonstreaza ca acolo unde te-am contrazis este un fals si am avut o gandire precara si ilogica.

| chelstone a răspuns:

''Credinta este o puternica incredintare in lucrurile care nu se vad.Dar nu ma incred in oricine sau orice.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu care este Da si Amin.''
Si, atunci, cu ce este mai presus credinta in dumnezeu decat credinta in oaia cu lana de aur care sta in cer, iar daca nu crezi in ea iti timite viermi la mormant sa te devoreze?

| chelstone a răspuns:

''Pentru ca eu l-am pus la incercare si Mi-a raspuns. Exista Dumnezeu! Este o realitate in viata mea.Fiecare este liber sa creada ce vrea.''

Faptul ca tu ai avut niste experiente in viata ta, iar anumite intamplari le-ai asociat cu interventia vreunui dumnezeu nu inseamna nimic, in viata exista hazard, noroc, ghinion, indiferent de credinta au fost oameni care au trait experiente mai puternice decat ale tale si poate le pun pe seama lui allah, insa cu toate astea simturile si crezamintele nu demonstreaza nimic.

| RhoOphiuchi a răspuns:

De ce spuneti mereu asta? Credinta in Dumnezeu se bazeaza pe adevar. Ce adevar? Si de unde stii tu ca adevarul ala e adevarat? Inafara de "asa zice Biblia". Pot sa-ti dau si eu un text fantastic, daca eu iti zic ca povestea din el e adevarata, tu ma crezi pur si simplu? Crezi pentru ca asa ti-au spus parintii, vecinii, popa sa crezi?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca tu asa spui.

| PetreConstanta a răspuns:

Ateii pentru mine nu exista dar sa mai stau de vorba cu ei sau mai mult sa-i ASCULT

| Birjaru a răspuns:

Nu exitsta nici un adevar religios...nimic din univers nu confirma existenta unui asa zis dumnezeu mai mult decat confirma existenta crevetelui dement atotstiutor si care sa ne puna sa veneram ceapa ucigasa. crestinii, la fel ca ceilalti religiosi sunt naivi si 99% ignoranti sau mai slab dotati intelectual.

| Azazel_2358 a răspuns:

Pentru ca credeti in ce vi se spune...simplu nu?

| Razvan_8794 a răspuns:

Adevarul meu nu este acelasi cu adevarul tau.