| patriciu4 a întrebat:

De ce coulomb-ul nu este unitate de masura in sistem international,pe cand amperul,care provine din raportul sarcinii si a timpului, este considerat unitate de timpul asta?

Răspuns Câştigător
| dragosbogdan001 a răspuns:

Pentru ca colombul nu se foloseste decat in rapoarte si nu se foloseste direct la nimic. Adica, daca pe un perete ar scrie "Atentie! Pericol de electrocutare! 1000000000 de colombi" atunci ce ar zice lumea, ca colombul nu este ceva exact, in schimb, daca zici 1000 colombi pe secunda, e altceva. Dar asta deja inseamna un amper! Uite de ce se foloseste amperul.