| anonim_4396 a întrebat:

Unitatea de masura pentru tensiunea electrica este amperul sau volmetru?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Unitatea de măsură pentru Tensiunea electrica este Voltul (V).
Unitatea de măsură pentru Intensitatea curentului electric este Amperul (A).
Unitatea de măsură pentru Rezistenta electrica este ohmul (Ω).
Unitatea de măsură pentru Puterea electrica este wattul (W).

Voltmetrul este un aparat electric de măsurare a tensiunilor în circuitele electrice.

1 răspuns:
| MariusApostol a răspuns:

Dai o funda lu nelu ca si-a batut capul cu tine

Întrebări recente