| AvalohAlyn a întrebat:

De ce credeți că există atatea mistere chiar și în secolul 21 de exemplu ce este după moarte,existența sau inexistența vieții pe alte planete,existența lui Dumnezeu,de unde am apărut și de ce,care e sensul vietii, când și cum va fi sfârșitul lumii și altele asemenea.Credeti că omul va afla vreodată răspunsurile la întrebările existențiale ale umanității sau vor rămâne mistere eterne? Sau sunt chiar predestinate sa fie mistere și să nu le afle omul în viață niciodată?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce este după moarte: nimic
existența sau inexistența vieții pe alte planete: nu-i nici un mister doar ca momentan cautam atomul in ocean
existența lui Dumnezeu: la fel ca iepurasul de paste si zana maseluta
de unde am apărut: din ocean
de ce: entropie
care e sensul vietii: care vrei tu, in principiu sa te reproduci si sa mori desi data fiind intrebarea posibil sa nu se aplice
când și cum va fi sfârșitul lumii: e la fel de mister etern ca si "cine va ca castiga champions league in 15 ani"

cu placere

| SG1995 a răspuns:

Păi deja în afară de problema existenței Divine și a vieții extraterestre știm deja răspunsurile la toate întrebările puse de tine.

| TristanTzara a răspuns:

Ca să poți răspunde la o întrebare trebuie să ai informații despre obiectul întrebării. La unele lucruri vom afla răspunsul când vom înțelege mai bine subiectul din care face parte. La altele nu vom afla răspunsul niciodată.