| AvalohAlyn a întrebat:

De ce trăim? De ce murim? De ce ne naștem? De unde venim? Încotro ne ducem? Ce este după moarte? Există Dumnezeu? După ce murim mai știm de noi? Există viață pe alte planete sau noi suntem singurii?
Omul,nici în secolul 21, după miliarde de ani, nu a aflat raspubsurike la aceste câteva întrebări existențiale și întotdeauna și le-a pus.Practic nu cred că există om inteligent care sa nu își fi pus întrebările astea macar o data în viața.
Credeți că va mai dura mult până să aflăm raspunsurile? Sau nu le vom afla niciodată? De ce?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Traim pentru ca suntem fiinte vii.
Murim din acelasi motiv, pentru ca suntem fiinte vii.
Suntem o forma de existenta a materiei. Asa se organizeaza materia.
Nu avem de mers in nici o directie. Sumtem materie si atat.
Nimic nu mai e dupa moarte. Materia din care esti facut se transforma, isi pierde forma avuta cand erai viu asa cum se intampla cu toate vietatile, de la virusi pana la om.
Dumnezeul din biblie e e un personaj de poveste. Nu exista in realitate o asemenea entitate.
Dupa ce murim nu mai stim de noi pentru ca nu mai existam.
E posibil sa existe viata si pe alte planete. Logic ar trebui sa existe. Practic nu stim.
La unele intrebari avem raspunsul. La altele nu vom avea niciodata din cauza ca e imposibil de aflat raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa înțelegi de la un Univers care se întinde pe nimic? Dacă Universul este cuprins de un mare nimic înseamnă că...
Vezi ca nu exiști, du-te culcă-te!
Nu vom avea răspunsurile astea niciodată. Nu e chiar asa important cum îți imaginezi...