| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e atât mister cu viața asta? Adica oamenii nu au găsit nici acum răspunsurile la marile întrebări existențiale care au frământat omenirea încă de la începuturile ei..viața după moarte(există ceva după?),existența lui Dumnezeu,daca suntem singuri in Univers,cum și de ce și de unde am apărut noi,cum a apărut viața, va exista un sfârșit al lumii, de ce exista boala etc. putem afla viitorul etc.
Și multe altele.
De ce exista mister încât nu știm clar de unde am venit și unde ne ducem și mă refer 100%clar, dovedit, elucidat fara sa existe semne de întrebare și nicio urmă de mister?
Va afla oare omenirea răspunsul la întrebările existențiale vreodată?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este mister, ca isi face minciuna loc.

,, Va afla oare omenirea răspunsul la întrebările existențiale vreodată?'' -> sa zicem ca nu, sa speram ca da laughing.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce aștepți răspunsul de la oameni când il găsești in Biblie si este foarte clar: "Lazar, prietenul nostru doarme, dar Ma duc să-l trezesc din somn". " Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau ca vorbește despre odihna căpătată prin somn" Ioan: 11/11, 13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Totul va fi dezvăluit la a doua venire a lui Hristos, după cum stă scris în Revelația (Apocalipsa).

| ioan452 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă voi încă va așteptați sa vina pe pământ un personaj dintr-un basm tâmpit scris de oameni, nu știu ce ii in mintea voastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista viata dupa moarte big grinin toate punctele de vedere medicale/stiintifice NU exista nimic dupa moarte. Nu se poate devedi niciodata contrariul acestei afirmatii decat daca ar exista fantome.
Exista Dumnezeu/ Zei: La fel nu se poate dovedi ca exista decat in cazul in care apare. Dar sa luam in considerare ca sub jumate din populatia lumii crede/este de religie care sa se inchina lui Dumnezeu ->+- 30% crestini, 20% musulmani. Restul atei oficial alte crezuri/zei.
Suntem singuri in Univers : -> o sa aflam insa trebuie sa intelegi conceptia timpului zeci, sute, mii de ani is nimic comparativ cu timpul universului Iar noi cautam dupa extraterestrii de nici 100 de ani.
Cum am aparut: Prin Evolutie, Suntem Primate.
Boala(omeneasca) =sunt defecte genetice in Adn sau virusi/bacterii ce vor sa traieasca sa ne foloseasca corpul pentru nevoile lor.
Cum putem afla viitorul : Nu putem.

| Whateverrr a răspuns:

Toate raspunsurile pe care ar trebui sa le stim le gasim in Biblie. Este adevarat ca sunt si unele lucruri pe care nu le stim sau nu le intelegem, dar sa nu uitam ca noi, ca oameni, suntem limitati si multe lucruri sunt peste puterea noastra de intelegere. Multi oameni cer evidente stiintifice pentru existenta lui Dumnezeu, dar nici daca le-ar avea, n-ar ști să le interpreteze.
In orice caz, daca cineva isi doreste din toata inima sa-L cunoasca pe Dumnezeu, El este gata sa il primeasca si sa-i confirme implicit si intrebarile existentiale.