| euforiaa a întrebat:

De ce credeti ca exista discriminarea? Si nu ma refer doar la rasa si religie, ci la toate tipurile de discriminari. De ce oamenii nu ne pot accepta asa cum suntem, cu defectele noastre(defecte pe care nu le putem schimba)? De ce se urmareste perfectiunea? Oare nu suntem toti egali din nastere?

25 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Din pacate, nu pot scoate decit un singur cuvint, din cauza Dominatiei.

| Dumnezău a răspuns:

Discriminarea si dorinta de purificare ar trebui sa existe la oricine, pentru ca societatea, desi ne poate gazdui pe toti si nu e niciun mare efort, nu trebuie sa ne gazduiasca pe toti, pentru ca unii consuma gazul degeaba.

Si cine te-a invatat cand aveai 9 ani,la educatie civica faptul ca suntem egali din nastere te-a prostit in stil mare. Poate fi egal un kinder nascut intr-un sat romanesc defavorizat,cu ce-a vomitat din uter o regina,sau o contesa, sau o nevasta de magnat? Nu, nicidecum!

Cei mai multi care discrimineaza o fac pe motiv bigotic, rasial, sau de religie.Desi admit ca urasc cum nu se poate orice om ce crede in zeitati si considera ca nu poate fi propriul conducator,ma intreb...a avut vreodata cineva curaj sa dea iama in prosti si snobi,sa ii adune pe cativa si sa-i elimine? Rasial,avem loc pentru toata lumea. Dpdv al inzestrarii naturale,iar avem loc pentru toate lumea.Dar aici intra procesul de nurture. Daca cineva a devenit complet idiot,snob, incat sa urmeze turma fara sa gandeasca, sa fie ipocrit sau superficial, mars la Dachau cu tine, la munca!

Perfectiunea se urmareste pentru ca e unul din putinele scopuri nobile si incurajatoare ale oamenilor.Cine ramane in urma, sanatate, tata, si la lagar! Pot accepta un om asa cum se naste, de asta zic ca pana pe la 11-12 ani nu trebuie sa facem diferentieri.Da' daca ramane in urma,coloana chiar nu trebuie sa-l astepte,avem nevoie de o societatea care sa aiba precizie, putere, vointa, pricepere si doar un rece dispret pentru cei ce sunt neputinciosi si neinzestrati, din anumite privinte.Sieg Heil!

| euforiaa explică (pentru Dumnezău):

Ma refer la faptul ca oamenii, desi nu cunosc o anumita persoana, ii pun o eticheta, de exemplu dupa rasa, religie, aspect fizic etc. Nu au incredere in potentialul acestora si in faptul ca ar putea fi mult mai inteligenti decat ei, ii subestimeaza. La asta ma refereamhappy

| shadovv a răspuns:

A spune ca oamenii sunt egali e nonsens. 5=5, 1+1=2, inaltimea unei cladiri este egala cu inaltimea unei alte cladiri, etc. Nu poti spune un om este egal cu alt om caci e ca si cum ai spune ca un copac e egal cu alt copac. Asta e nonsens. Doi oameni pot fi egali in inaltime, egali in masa, egali in numarul de degete pe care il au, etc.

| euforiaa explică (pentru shadovv):

Egali in drepturi, la asta m-am referit prin cele spuse

| shadovv a răspuns (pentru euforiaa):

Ce drepturi? Nu exista drepturi. Eu pot sa fac ce vreau sa fac. Toti oamenii sunt egali in libertate si anume liberi. Caci pana la urma, drepturile, legile sunt umane. Sunt doar norme! Sunt standarde! Ce lege universala deci "naturala", lege a fizicii, ma introduce pe mine in limita drepturilor setate de oameni, oameni care sunt doar colectii ordonate de atomi.

Daca te referi la morala universala care e legea lui Dumnezeu, asta e alta chestiune...

| mizantropuldinmine a răspuns (pentru euforiaa):

...egali in drepturi si egali in fata lui Dumnezeu (asta-i un lucru ajuns, din pacate, la culmile discriminarii si inconstientei)

| WR104 a răspuns:

Suntem dezechilibrati mintal.

| Încrucişătorul a răspuns:

Pentru ca sunt drogati cu venerarea corectitudinii politice si ignorarea standardelor duble.

| NoShit a răspuns:

Că oamenii se cred superiori în faţa celor diferiţi lor, deşi asta e o dovadă de ipocrizie. Nu vor să accepte diversitatea şi trăiesc în egoism.

| RAY a răspuns:

Ca suntem ipocriti, rai, invidiosi

| euforiaa explică (pentru RAY):

Realist raspuns

| Miauti a răspuns (pentru RAY):

Ar fi ceva ividios pe un tigan care fura, se comporta urat in societate.

| euforiaa explică (pentru Miauti):

Am specificat in intrebare" defecte ce nu pot fi schimbate". Acestea sunt probleme de comportament, ce pot fi schimbate cu vointa

| Mădă0611 a răspuns:

N-are treaba cu perfectiunea, e pentru siguranta personala laughing Stiu ca nu e ok sa generalizam, dar asa poti evita anumite lucruri/situatii.

| WhatheWow a răspuns:

Discriminarea se naste, in primul rind, din lipsa de toleranta si continua cu egoismul ajungind pina la reflexia ideii de superioritate rasiala; e una din formele cele mai josnice prin care Umanitatea incearca sa-si justifice esecurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discriminarea nu are ca scop urmarirea perfectiunii, nu amesteca lucrurile. Este doar o lege genetica, instinctiva, e evolutiei. Orice fiinta este creata cu scop de perpetuare a speciei, si cu un "barem" de integrare in colectivul ei. Orice mutatie genetica, sau dezavantaj dobandit in viata, duce la marginalizarea automata a respectivei fiinte.
intr-un fel, acest proces este benefic ecosistemului, filtrarea prin marginalizare face ca doar cele mai puternice evolutiv mutatii sa se pastreze, si se creaza un precedent evolutiv, ducand la aparitia de specii noi, precum si la pastrarea identitatii speciei originale.
Numai omul este singura fiinta care accepta si pe cei defavorizati/mutanti/incapacitati, fiind singura fiinta dotata cu capacitate de a avea sentimente cu substrat empatic general. tot el e si singura care distruge celalte ecosisteme, prin subordonare non-productiva (de ex. singura care ucide de placere, nu de foame; sau singura care isi ucide semenii fara a fi atacat/provocat personal de acestia). de aceea discriminarea este macar justificabila, dar nu justificata.
Cum s-ar zice, e in gene!

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

De prostia unora.Niciodată nu am să înţeleg de ce există discriminare.
N'seara!wave

| AlbaAura a răspuns:

Pentru ca stiinta unora care se cred perfecti este doar o picatura de apa, pe cand ignoranta e un ocean.

Răspuns utilizator avertizat
| gfghn a răspuns:

Daa Si eu am fost f. discriminata dar asta cred ca tine de zona si mentalitatea pe care o au oamenii din accea zona.la nivel mondial sunt discriminari de toate tipurille."majoritatea"Oamenii din zilele noastre sunt raii si nimeni nu este perfect respectul a cam disparut. daca te gindesti poate fiecare dinte noi am fost discriminati ori la scoala servici sau pe strada tot cineva trebuie sa te ia de tine dar sunt o multimee de tipuri de discriminarii..si unii cu greu pot face fata laughing

| Sweety25 a răspuns:

Eu cred ca exista discriminarea pentru ca sa putem sa inchidem gurile celor care ne zic ca suntem inperfecti sau ca ne zice ca nu putem face un lucru pentru ca nu avem calitatile necesare!
sper ca ti-am fost de ajutor frundita?

| Robbberttta a răspuns:

Din cauza ipocriziei. Sau, in unele cauze, din prea multã mândrie fata de propria persoanã.

| Robbberttta a răspuns:

Si eu m-am simtit discrimitatã in copilãrie, de cei din familie, dar si de copii. Copiii fac discriminari de mici, datoritã lipsei de educatie.