| alex90 a întrebat:

De ce credeti in Dumnezeu, daca nu aveti dovezi? Vreau doar sa va intreb. De ce o fiinta supranaturala ar decide sa se distreze si sa creeze plante, animale, oameni? Daca imi dati ca dovada biblia, va inselati. A fost scrisa de oameni, care nu intelegeau de ce exista cutremure, boli. Nu stiau de virusi, de bacterii. Voiau sa ajunga sus, in cer la Dumnezeu, au construit un turn etc. Nu sunt argumente logice? Si eu pot sa cred in Mos Craciun, dar asta nu inseamna ca exista. Stiinta treptat, treptat descopera cum a aparut pamantul, universul, luna, soarele etc.Nu Dumnezeu le-a facut. De asta fiti siguri. Si atunci daca nu a facut pamantul, nici animalele, nici plantele, atunci cum mai credeti in el? Daca geneza e falsa(pana si biserica a declarat-o asa), atunci cum mai puteti crede in intreaga biblie? Si eu mi-as dori sa existe Dumnezeu, sa avem o viata perfecta si fercita, dar nu se poate. Nu v-ati gandit ca este doar o falsa speranta? Voi nu vreti sa descoperiti adevarul? Vreti sa traiti toata viata in minciuna? Daca peste 100 de ani se se vor descoperi toate secretele care au dus la aparitia vietii? Poate cei de atunci vor rade de voi ca ati putut crede intr-o fiinta supranaturala. Mi-as dori sa traiti si atunci, sa vedeti ca speranta voastra a fost zadarnica. O persoana rationala observa ca universul e prea mare pentru Dumnezeul pe care vi-l imaginati voi. Oamenii care au scris biblia au fost misogini si primitivi. Moartea e un proces natural, nu o pedeapsa. De ce credeti? Pentru ca aveti nevoie sa credeti, pentru ca va temeti de moarte si visati la o viata eterna. Dar si oamenii dinaintea voastra credeau in asta, inca in mai multi zei:Zeus, Zamolxe etc. Geneza e diferita, in multe locuri ale lumii. Indienii credeau ca din burta zeilor au iesit animale, plante, si oameni. Daca va nasteati acolo, credeati asta. Asa, credeti povestea cu marul, cu diavolul, cu sarpele.Isus nu a existat, acest mit e preluat din vechile religii. Ar fi fost bine sa existe, dar e doar o poveste frumoasa. Vreau sa va deschid ochii. Daca ar exista o fiinta asa perfecta cum e el, universul, oamenii, animalele ar fi perfecte, dar nu cred ca sunt. Universul ar fi total diferit. Daca d-zeu e drept, de ce ar fi creat animale sa se manance intre ele, oamenii sa se omoare intre ei etc? D-zeu si diavolul sunt doar in noi, unii sunt rai, altii buni. Dar ei au personificat totul, pana si soarele. Cineva minte. Ori Isus, ori evolutia. Din pacate vedem evolutia peste tot, vedem lupta pentru supravietuire, barbatii care isi inseala sotiile(pentru ca asa e si in natura, iata o asemanare intre om si animal, au aceleasi nevoi). Daca stiinta nu a descoperit inca totul, asta nu inseamna ca Dumnezeu exista. Credinciosii ar trebui sa fie privilegiati, sanatosi, fericiti, dar este exact opusul. Dar sunt prea orbi sa vada. Aveti argumente puerile care sa arate existenta lui. Am pus intrebarea asta pentru ca 90% din voi cred in cineva care le stie toate gandurile(nu vi se pare imposibil?)
Ateii sunt considerati ciudati, desi ar trebui sa fie invers. Religia nu are legatura cu morala. Daca nu cred, asta nu inseamna ca sunt rau, sau posedat de diavol. Eu vorbesc doar de dovezi si de adevar. Lista de argumente poate continua la nesfarsit. Puteti sa ma contraziceti?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Lipsa dovezilor nu consituie un argument ca Dumnezeu nu exista, ci doar ca existenta lui nu poate fi dovedita. Imagineaza-ti un ipotetic proces, in care un individ inculpat este eliberat din lipsa de probe. O instanta ateista ar decreta: nu exista dovezi, asadar acest om este nevinovat. O instanta agnostica ar concluziona: in lipsa oricaror dovezi, nu putem sa certificam ca acest om este vinovat, deci va trebui sa il eliberam. Certitudinea nevinovatiei/prezumtia nevinovatiei. Pentru ca la urma urmei, si ateii au o mare problema: in timp ce crestinii nu pot dovedi ca Dumnezeu exista, nici ateii nu pot dovedi ca Dumnezeu nu exista. Argumentele tale sunt pertinent construite, dar ele nu dovedesc decat ca intelegerea lui Dumnezeu si institutia religiei este gresita. Adevarata natura unei posibile divinitati/entitati supranaturale/eon va eludeaza perceptia. De aceea, la granita dintre teism si ateism au aparut filozofii spirituale, care condamna religiile, dar accepta (sau nu neaga) existenta unei divinitati. Ateismul e pe cai mari cand da cu pumnii in contraoponentul lui clasic, teismul, cu binecunoscutii lui emisari: Crestinismul, Islamul, Iudaismul etc., dar se loveste de aporii si fundaturi congnitive cand incearca sa demonteze deismul, sau panteismul etc, sau sa demonstreze ca viata dupa moarte chiar nu exista. Doar fiindca nu s-a intors nimeni inapoi sa ne spuna care e treaba nu e un argument. Certitudinea nevinovatiei, prezumtia nevinovatiei, nu uita; suprasensibilul nu poate fi nici confirmat, dar nici infirmat.

Asadar, ateii au toate motivele sa fie considerati ciudati, pentru ca s-au asezat fix la polul opus al unor ciudati. Extremele dau intotdeauna prost. Desigur, din punctul de vedere al celor de la mijloc, care sunt capabili sa inteleaga si evolutia speciilor, dar si notiunea de suflet si energie divina.

23 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Stii ceva? Eu sunt a naibii de incapatanata si am sa cred in Dumnezeu chiar daca toata lumea imi va zice ca ma insel. Ce, ma costa ceva daca cred? Nu. Dumnezeu e cel mai bun prieten al meuwinking
Fiecare are ideeile lui(unii mai sar calu`laughing) si trebuie sa le acceptam chiar daca nu suntem de acord.
Fi tu iluminat si lasa-ne pe noi prostii sa credem in El!big grin

| danut a răspuns:

Pai hai sa ne repetam: In lume sunt 23000 (douazecisitreidemii) de relatari istorice privind existenta lui Isus Hristos (nebiblice). Ce dovezi ai tu ca au existat: Aristotrel, Arhimede, Decebal, Buerebista, Traian, Vlad Tepes, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, si multi, multi alti de care am auzit ca se face vorbire dar care relatarile istorice sunt 1, 2, 10, 100 si cam atat. AI VRE-O DOVADA ca astia au existat? Ai sa spui de una si doua si saptezecisinoua, eu spun o cifra douazecisitreidemii, cum suna cand spui 10 sau 23000.
Nu mai spunem ca aceste relatari istorice despre Hristos sunt relatari directe pe cand cele despre Aristotel sunt relatari indirecte, adica eu am auzit ca unul a zis ca... Daca aceste lucruri nu sunt dovezi citeste cartea:"Amintiri de la Marea Moarta" care a fost scrisa de unul din cei mai atei scriitori rusi din perioada Stalinisto-Bresneviana. Eu am adus dovezi istorice, tu doar vorbe.

regis
| regis a răspuns:

Eu unul pot sa te contrazic, doar e o tara libera. Bineinteles ca nu in totalitate, cele insirate de tine fiind adesea si adevarate, dar uneori si teorii prezentate ca fapte sau pur si simplu rationamente gresite. Iata pe rand unde te-as contrazice eu:
- daca nu avem dovezi in care sa crezi si tu, nu inseamna ca Dumnezeu nu exista. Tu ai vreo dovada ca Prunariu a fost in Cosmos? Cu toate acestea probabil ca esti convins ca a fost;
- stiinta nu descopera treptat cum a aparut universul. Stiinta se limiteaza la a emite teorii in acest sens, care dupa cum vezi se mai schimba cu timpul, iar uneori se mai si inseala. Iar numerosi oameni de stiinta sunt teisti, ba chiar teologi;
- daca teismul este o falsa speranta, eu unul nu am pierdut nimic. Si daca esti credincios nu inseamna ca nu vrei sa descoperi adevarul. Doar ca nu vreau sa descopar neaparat adevarul tau. Daca se vor descoperi toate misterele vietii si acestea vor veni in contradictie cu credinta mea, nu pot decat sa ma bucur, pana atunci prefer sa raman cu misterul meu;
- daca m-am nascut intr-o familie crestina, e normal sa urmez calea asta, personal fiind convins ca toate religiile, inclusiv cele pagane, nu fac altceva decat sa separe binele de rau. Personal cred insa ca sunt mai importante faptele decat credinta. Nu cred ca are importanta daca ai facut o fapta buna crezand intr-un sarpe, in Dumnezeu sau pur si simplu din convingerea ta ateista;
- credinta in Dumnezeu este mai mult decat o poveste cu un sarpe, un mar si doi oameni. Biblia nu poate fi citita facand abstractie de vremurile in care a fost scrisa. Ba mai mult, chiar considerand ca a fost dictata de divinitate (desi nu cred ca Dumnezeu avea un dictafon), ea este scrisa totusi de oameni;
- inexistenta lui Iisus este o teorie. O teorie in care nu cred nici eu si nici o mare parte dintre atei. Nu vreau sa o discut, ci doar sa ne intelegem ca inexistenta lui nu poate fi prezentata ca fapt, ci doar ca teorie;
- daca tu esti perfect si construiesti o masina, nu inseamna ca masina construita de tine va fi tot perfecta. Totusi, privita dintr-un anumit punct de vedere, teoria evolutiei ne prezinta cateva cazuri de perfectiune, altfel cum s-ar explica oprirea din evolutie a unor specii?
- un Dumnezeu drept nu inseamna un creator de roboti, ideea de dreptate divina nu exclude existenta liberului arbitru
- de ce ori Iisus sau ori evolutia? Iisus nu neaga evolutia, iar evolutia nu neaga existenta lui Iisus;
- tu vezi evolutia peste tot, eu nu o vad nicaieri. Si ca mine sunt multi altii. Nu neg asemanarile dintre om si animal, dupa cum nu neg asemanarile dintre Logan si BMW. Totusi aceste asemanari nu te pot face sa afirmi ca BMW-ul a evoluat din Logan;
- de ce ar trebui sa fie credinciosii privilegiati, sanatosi si fericiti? Nu vad nici o legatura.
- nu mi se pare imposibil. Decat daca te gandesti la acel cineva ca la un mos cu barba care te pandeste daca mananci de post.

Spui ca ateii sunt considerati ciudati. Sunt considerati asa doar de fanaticii religiosi, pe care nu ii inteleg, dupa cum nu ii inteleg nici pe fanaticii anti-religiosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosgan a răspuns:

Se vede ca cei ce au scris pana acum nu stiu ce inseamna sa fie oameni.Adica,Deny zice ca Big Bangul e o porcarie...are dovezi care sa demonstreze ca Big Bangul e doar o inventie.Nu are.Asa ca de ce comenteaza in felul asta? Asa ca nu va luati de ce nu stiti si loativa de ce aflati.Ca stiu cand veti afla adevarul va veti lua de el.Asa ca lasati-ma cu biblia ca nici nu ma intereseaza cartile de povesti.

| soricica a răspuns:

Ok fie e adevarat ceea ce spui. Dar am si eu o intrebare mica mica: daca nu Dumnezeu a creeat pamantul si daca nu El ne-a creeat pe noi si ne-am dezvoltat din maimute...de ce evolutia s-a oprit la om si nu s-a dezvoltat mai departe, eu stiu sa ne apara inca 2 maini inca doua picioare 3 capete si asa mai departe?

| oranya a răspuns:

Unde ai auzit tu ca "pana si biserica a declarat ca Geneza e falsa"? Poate nu ai auzit bine.
Din lunga ta postare imi dau seama cat esti de putin informat cu privire la tema aceasta.
Macar ai citit vreodata Biblia, daca tot nu-ti convine ce scrie in ea? De unde stii cum e daca nu ai citit-o? Si nu numai de Biblie e vorba. Mai informeaza-te si vorbeste in cunostinta de cauza, nu in necunostinta de cauza...

| Kynext a răspuns:

Intotdeauna va fi aceasta disputa.Omul are nevoie sa creada in ceva.in ce? fiecare dupa cat il duce capu'. punct.

| madalykuka a răspuns:

,, hmm,,, sincer nu cred nici eu insa de putin timp de o saptamana si cred ca pamantul e dintodeauna si nimeni nu lo facut.oh go on nu asta e e ideea ideea e ca fiecare dintre noi este ''manipulat'' de povestile de acasa,,,
uite eu am citit pe internet ca toata faza cu zeii e o mare inventie si sa va spun si de ce acum 2000 de ani nu existau ziare si alea alea asa ca vestile erau spuse din gura'n gura,,, si cum noi oameni sunte de multe ori tentati sa inflorim povestile,,, asa s-a intamplat si acum 20 de secole,,,=> zeii despre care se vorbeste acum sunt de fapt doar niste oameni din trecut cu niste abilitati mai bune in anumite domeni cum sunt : sportul, chimia si ce tine de stiinta etc.
uite eu asa cred ca sa ajuns la zei,,, oricum e o treaba foarte incalcita de exemplu stiiti ca si pagani la un moment dat credeau in zei si zeite?
aiurea,,, da no,,,
[pe noi ne-a creat natura si pentru asta trebuie sa o respectam]
p. s stiiti nu ca in america multi americani nu au auzit niciodata de d-zeu? ce credeti ca toti americani vor ajunge in asa zisul iad smug? nu,,winking,,, sau oameni din antikitate cu mult inaintea veniri lui iisus printre noi,, voi ce credeti toti acestia au ajuns in iad,, pentru ca nu aveau credinta?
eu atat avem de spus,, multumesk celor care au citit mesajul :*:*

| madalykuka a răspuns:

Stii cum? si daca crezi si daca nu eu nu cred ca d-zeu o sa te pedepseasca daca nu ai crezut ci pentru faptele pe care leai facut multe secole nu sa stiut de d-zeu ce credeti ca toti au ajuns is iad?
am uitat niste majuscule laughing da las oh go on
pacewinking

| Denny a răspuns:

E adevarat, daca nu crezi nu inseamna ca esti rau sau posedat de diavol. Dar sa stii ca faci un mare pacat! Daca nu Dumnezeu a facut lumea, atunci cine? Crezi in porcaria aia de teorie Big Bang? Dumnezeu nu a creat lmea ca sa se distreze   ci pentru ca este bun si puternic si ca vroia sa aiba niste fiinte care sa Il iubeasca si care sa se bucure de frumusetile lumii si de tot ce poate face el. Oamenii care au stat si au scris Biblia au fost indrumati de catre Dumnezeu, ei au ascultat cuvantul Lui. Si nu compara religia si legile ei nescrise cu o amarata de legenda! Si cum poti sa te impotrivesti daca o lume intreaga crede, daca sunt atatea dovezi si daca de mii de ani se respecta anumite traditii? Tu ce sarbatoresti de Craciun? Cum in stinta se incearca orice pentru a gasi o logica tuturor lucrurilor, si eu voi face orice sa ii conving pe oamenii ca tine ca Dumnezeu exista si are mereu grija de noi. Am avut muuulte dorinte arzatoare care aparent erau imposibile si dupa multa rugaciune s-au indeplinit! Si moartea nu e o pedeapsa, noi traim pentru a obtine un loc in Rai, un loc unde sa fim  mereu fericiti, un loc unde sa nu existe ura! E adevarat ca sunt multe religii si fiecare crede altceva. Dar uite cate dovezi sunt in lumea asta care sa arate existenta Lui Dumnezeu! El le lasa oamenilor posibilitatea de a alege inte bine si rau. Numai ei pot decide ce vor sa face. Iar animalele se mananca intre ele pentru a supravietui! Alt fel  am muri cu totii de foame! Si Dumnezeu ne pedepseste uneori doar pentru a ne face sa ne intoarcem din nou pe calea cea dreapta, caci noi ne abatem de la ea de multe ori cand ne este bine.       Vezi? Am si eu multe lcruri de spus, si lista e nesfarsita! Pana si tu poti alege pe ce cale sa te duci. Se pare ca acum esti confuz dar sper ca  am reusit sa te ajut intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zicem ca ai dreptate, dar atunci, explica tu crearea lumii! Spune-ne de unde provenim, si te credem, pe cuvant!
Sunt milioane de oameni care gandesc ca tine, si isi pierd timpul. Traieste-ti domne viata, si crezi in ce vrei tu (dar nu-ti bate mult capu` cu acea credinta)winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceleasi povesti "inteligente"si de o parte si de alta.In momentul cind am sa mai vreau un conflict postez aici ceva impotriva credinciosilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pentru cei care nu cred sau vor minuni, uite fac eu una; in numele meu nu al Domnului.in numele lui ati fost botezati sau dusi la binecuvantare, sau alte obiceiuri.eu va pot trimite inapoi la origini.adica in pantecele mamei voastre.si va fac un bine. unde e mai bine ca acolo? a-ti vazut ce usor e sa faci o minune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu doresc sa te contrazic. Este dreptul tau sa il negi pe Dumnezeu, sa crezi in altceva sau in nimic. Este si dreptul meu sa cred in Dumnezeu, fara sa-ti aduc dovezi si sa-ti demonstrez ca acesta exista. Pentru mine Dumnezeu exista. Pentru mine moartea nu este o pedeapsa ci este o alta "viata". Sunt fericita ca pot fi un pic mai buna decat altii, pentru ca am credinta happy Tu poti sa aduci argumente, puerile de altfel, si sa ne faci prosti pe toti cei care credem, dar asta nu va schimba nimic in sufletul meu. Sa fii tu fericit si sa nu duci grija celor care cred...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. pui intrebari si asta e bine.cauta si raspunsuri. dar fii pregatit sa le primesti.nu sa le respingi.fiindca eu nu-ti resping intrebarea. ce-ti pot spune eu e prea putin.patrunde intelesul cuvantului si vei afla mult.mult mai mult decat crezi, sau iti poti inchipui vreodata.de abia atunci vei vedea, ca pe Dumnezeu nu-l poti vedea dar vei crede in el.de abia atunci vei vedea ca nu-l poti tu ura cat de mult te poate iubi el, ca nu poti tu gresi cat te poate el ierta, ca nu poti intelege ca esti foarte mic si neinsemnat pe pamant dar foarte important pentru Dumnezeu care este mare.nu e ciudat? e ciudat, dar adevarat, si asta nu o spun eu ci Dumnezeu in cuvantul lui catre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt Tepes: de unde stii ca Dumnezeu chiar exista si nu e doar in imaginatia ta? Poate asa il vezi tu. E adevarat ca suntem neinsemnati, tocmai de asta cred ca suntem singuri in univers. Dumnezeu nu ne-ar baga in seama pentru ca suntem prea mici si prea rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovada clara ca lumea se duce de "rapa". in ce sens? pai prin marea indrazneala pe care ne-o permitem altii exagerand. Indraznind, poate gresind, cu putin regret spun urmatorul lucru daca Dumnezeu exista iar tu crezi in El ajungi in rai, daca nu exista si crezi in El, nimic, daca nu crezi dar totusi exista cred ca te duci in iad, nu stiu, daca nu crezi iar el nu exista iar nimic.De ce te mai risti? Nu imi place sa spun asta ca e indrazneala, arata drept ca o situatie de neacceptat, ca o credinta superficiala, dar poate asta e singurul mod de a va opri marea, imensa "indrazneala" prin care va permiteti sa negati existenta Lui, Cui ai vrea sa demonstrezi ca totusi poti gandi mult prea departe? cred ca tot lu-i Dumnezeu. Va permiteti sa cautati dovezi cand totul a trebuit sa sune ca o invatatura, ca un 'sigur' acceptat, urmat si terminat de noi oamenii, vreti sa deveniti stapani, sa stiti tot, sa va fiti propriul stapan, sa va controlati singuri sentimentele, problema e ca va pierdeti, si stii ce? Tu crezi ca iubesti, crezi ca visezi, ca-ti doresti lucruri, ca tii la cineva, ca ai momente frumoase si momente mai putin frumoase, crezi ca ai sentimente, SUFLET! dar nu crezi in Dumnezeu, nu asta ar trebui sa fie problema ta, si a nimanui, poate foarte putin a preotilor care sunt convisi de existenta Lui, mi se pare absurd sa spun ca sunt convinsi mi se pare un pleonasm ca sunt convinsi, voi sunteti modelul perfect de Toma necredinciosul, asteptand lucrurile pe tava, vrand totul sa fie clar, seara sa va inchinati punandu-va la sf rugaciunii o dorinta iar dimineata sa fie indeplinita, te culci.garajul gol, te trezesti mustangul in garaj, afla, intelege ca nu e asa, nu te multumesti ca poti iubi, mai mult de atat poti simti ceea ce e frumos, ceea ce bun? Poti face diferenta dintre bine si rau, sau si asta e o chestie stiintifica spui tu... asta e, lumea evolueaza de acum peste masura intrucat nu mai vor sa descopere legi noi de fizica, chimie precum acu multi ani nici nu exista roata, rotundul nu stiu cum sa-i spun, acum ai roti la masina, la chimie sa descoperit ce e bun si ce nu e bun pentru corpul nostru intrucat, nu-ti face doctorul o operatie iar pe bisturiu sa se afle toate bacteriile posibile, sa nu te mai trezesti de pe masa de operatie,. de acum vreti sa va divulgati secretele sufletesti. stii ce e amuzant ca astea le descoperi cel mai repede, atat prin iubire sentimente bla bla bla cum am spus mai inainte, cat si prin moarte. Nu vreau sa par si eu ca stiu ceva, ca sunt intelgient precum fac altii doar ca... o sa aflati totul despre Dumnezeu dupa moarte. Oameni buni traiti-va viata, fiti fericiti faceti fapte bune, lasa-ti majoritatea lucrurilor sa mearga de la sine si bucurati-va de ce aveti! alex90, un singur lucru mai spun NU E BINE ceea ce faci, macar pastreaza pentru tine! Si doar incerca, te rog doar incerca sa faci o excursie prin nordul Moldovei, pe la manastiri, Putna, Voronet si care mai sunt incearca sa vorbesti macar cu un calugar pe tema asta, sunt 100% sigur ca te va asculta si 200% ca il vei asculta, ai sa vezi cum te simti dupa, si ce vei gandi dupa, te rog doar incearca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate frate du sunt ateu si sper sa-si dea seama pana la urma toti oamenii ca de fapt chestia cu dumnezeu este falsa si anumitor oameni chiar aduce nebunie exempu acei care au casele pline de icoane si stau cu baticuri in cap etc.Asta dovedeste ca oamenii sunt slabi. Iar chestia cu bisericile fratilor e hotie pe fata nu vedeti ca toti preotii sunt plini de bani si pe deasupra sunt si homosexuali betivi si hoti(exista mici exceptii)biserica si dumnezeu e o afacere nu aveti ce face cu banii decat sa contribuiti pe la biserici? mai bine datii la copii care nu au nici macar un covrig de mancare se construiesc biserici poleite cu aur candelabre etc. pentru ce? dupa cum spune biblia care de fapt e o carte de povesti poti sa te inchini si in desert sau pur si simplu ridicand privirea la cer. atunci va intreb de ce atatea bogatii in biserici de care profita cine? preotii as putea sa scriu la nesfarsit dar chiar nu am chef si pe deasupra imi fac mila cei care se regasesc in ce am spus mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt dezamagit de necredinta ta in Dumnezeu, citeste Biblia draga sau mai du-te la Biserica.

| spiridus a răspuns:

Alex90, dumnezeu este precum capitanul Nemo al lui Jules Verne. S-a scris despre el si asta este o dovada ca el exista! Copiii cred in Nemo, altii de ce n-ar crede in dumnezeu? Este acelasi lucru... tot un personaj dintr-o carte!

| spiridus a răspuns:

Oare cata credulitate este necesara pentru a crede in ceva despre care se vorbeste de 3500 de ani (incepand cu Moise), dar care n-a fost vazut niciodata si foloseste doar la a scoate bani de pe urma imaginii sale?

| skull a răspuns:

Deci acum sincer in ceea ce poti crede si poti sa fii sigur ca ea chiar exista este propria'ti persoana. Daca e sa o luam cum zici tu cu "stiinta" dupa atatia ani cum demonstreaza ea din ce ne'am nascut?, odata ce faci apel la stiinta -teoria "Big-Bang" cu creearea plantelor etc. te inteleg e posibil la planete dar noi cum ne'am nascut? din praf? am rasarit din pamant? stiinta nu poate dovedi ca noi ne'am nascut atuncea si daca nu ne'am nascut atuncea din ce ne'am nascut atat noi cat si toate viietatile. Dar daca o luam si pe partea cu Dumnezeu e aceeasi tampenie! adica sa incepem cu numele : - am observat asta cercetand mituri despre Egipt (eu 1 iubesc istoria Egiptului) si Egipteni se inchinau la ceva cunoscuti sub denumirea de ZEI dar numele de Dumnezeu daca il despartim ce ne da? Dumne-ZEU! nu e acelasi lucru ca in Egiptul antic? Numai ca nu e ZEUL Soare-ra ci e Dumnezeu. Si daca ne intoarcem in timp cum o Zeitate ca Dumnezeu in vremea romanilor a renuntat la putere si a devenit om? adica el e un "Fac ce vor muschii mei " sau ce dracu? ca dupa cica s-a recuperat puterile si mai stiu eu ce aberatii, in vremea aceea sa scris Biblia care a fost scrisa de om nu de el insusi. De ce nu a scris'o el daca tot stia exact dc sa ne ferim si ce sa facem. Si mai exista un om care era ca o a 2 picatura de apa a lui Hristos care era 1 picatura [nu mai retin exact numele sau], dar diferenta e ca a 2 picatura vindeca oamenii de boli (se zice ca un om orb trecea pe strada la care cel ce ii semana lui Hristos sa ridicat si s-a dus la om sa il intrebe ce are [omul i'a raspuns] el i'a pus mana la frunte si prin minune omul s-a recuperat vederea si asta se intampla in timp ce Hristos vb cu Fecioara Maria si inca cativa [SFINTI IN DEVENIRE] intr'o casuta si ghici despre ce {"eu sunt Hristos! credeti in mine si veti ajunge in Rai"} care dintre ei e Hristos cel adevarat nu stim fiind ca se puteau ratacii intre ei foarte usor fara ca nimeni sa'si dea seama si cum zice si alex90 cum tine el minte tot ce ni s-a intamplat, ce ni se va intampla si etc [ex sickun om credincios va muri peste 3 minute intr'un accident de masina {raspunsul Bibliei sickca omul sa nu se mai chinuie pe pamant} pai s'atunci dc ia mai dat viata odata ce el(Dumnezeu) stiia deja ce ii se va intampla omului in viata. Nu stiu exact daca v'am convins ca stiinta si cu religia se vor "razboi" pentru suprematia de avar pana cand lumea va disparea exact asa cum a si aparut. Parerea mea e ca ar trebui sa ne traim viata asta asa cum vor muschii nostri si dupa ce murim mai vedem daca exista ceva acolo sus, acolo jos, in alta viata sau in mormantul in vom cadea