| alex90 a întrebat:

De ce credeti in Dumnezeu, daca nu aveti dovezi? Vreau doar sa va intreb. De ce o fiinta supranaturala ar decide sa se distreze si sa creeze plante, animale, oameni? Daca imi dati ca dovada biblia, va inselati. A fost scrisa de oameni, care nu intelegeau de ce exista cutremure, boli. Nu stiau de virusi, de bacterii. Voiau sa ajunga sus, in cer la Dumnezeu, au construit un turn etc. Nu sunt argumente logice? Si eu pot sa cred in Mos Craciun, dar asta nu inseamna ca exista. Stiinta treptat, treptat descopera cum a aparut pamantul, universul, luna, soarele etc.Nu Dumnezeu le-a facut. De asta fiti siguri. Si atunci daca nu a facut pamantul, nici animalele, nici plantele, atunci cum mai credeti in el? Daca geneza e falsa(pana si biserica a declarat-o asa), atunci cum mai puteti crede in intreaga biblie? Si eu mi-as dori sa existe Dumnezeu, sa avem o viata perfecta si fercita, dar nu se poate. Nu v-ati gandit ca este doar o falsa speranta? Voi nu vreti sa descoperiti adevarul? Vreti sa traiti toata viata in minciuna? Daca peste 100 de ani se se vor descoperi toate secretele care au dus la aparitia vietii? Poate cei de atunci vor rade de voi ca ati putut crede intr-o fiinta supranaturala. Mi-as dori sa traiti si atunci, sa vedeti ca speranta voastra a fost zadarnica. O persoana rationala observa ca universul e prea mare pentru Dumnezeul pe care vi-l imaginati voi. Oamenii care au scris biblia au fost misogini si primitivi. Moartea e un proces natural, nu o pedeapsa. De ce credeti? Pentru ca aveti nevoie sa credeti, pentru ca va temeti de moarte si visati la o viata eterna. Dar si oamenii dinaintea voastra credeau in asta, inca in mai multi zei:Zeus, Zamolxe etc. Geneza e diferita, in multe locuri ale lumii. Indienii credeau ca din burta zeilor au iesit animale, plante, si oameni. Daca va nasteati acolo, credeati asta. Asa, credeti povestea cu marul, cu diavolul, cu sarpele.Isus nu a existat, acest mit e preluat din vechile religii. Ar fi fost bine sa existe, dar e doar o poveste frumoasa. Vreau sa va deschid ochii. Daca ar exista o fiinta asa perfecta cum e el, universul, oamenii, animalele ar fi perfecte, dar nu cred ca sunt. Universul ar fi total diferit. Daca d-zeu e drept, de ce ar fi creat animale sa se manance intre ele, oamenii sa se omoare intre ei etc? D-zeu si diavolul sunt doar in noi, unii sunt rai, altii buni. Dar ei au personificat totul, pana si soarele. Cineva minte. Ori Isus, ori evolutia. Din pacate vedem evolutia peste tot, vedem lupta pentru supravietuire, barbatii care isi inseala sotiile(pentru ca asa e si in natura, iata o asemanare intre om si animal, au aceleasi nevoi). Daca stiinta nu a descoperit inca totul, asta nu inseamna ca Dumnezeu exista. Credinciosii ar trebui sa fie privilegiati, sanatosi, fericiti, dar este exact opusul. Dar sunt prea orbi sa vada. Aveti argumente puerile care sa arate existenta lui. Am pus intrebarea asta pentru ca 90% din voi cred in cineva care le stie toate gandurile(nu vi se pare imposibil?)

Ateii sunt considerati ciudati, desi ar trebui sa fie invers. Religia nu are legatura cu morala. Daca nu cred, asta nu inseamna ca sunt rau, sau posedat de diavol. Eu vorbesc doar de dovezi si de adevar. Lista de argumente poate continua la nesfarsit. Puteti sa ma contraziceti?

22 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ce aveti fratilor cu totii? Cred ca am vazut intrebari de genul asta in ultima vreme de am inceput sa imi albeasca parul de la tample prematur.Fiecare crede in ce vrea.Nu crezi? Foarte bine. E alegerea ta. Dar lasa-ne dom`ne pe noi sa credem in Dumnezeu si sa ne inselam.Care e problema? Atata polemica si pentru ce? Nu poti obliga pe cineva sa creada sau sa nu creadawinking

| ania a răspuns:

Intr/o perioada a vietii am negat existenta lui Dumnezeu, apoi am cautat argumente, dovezi.Era in urma unei deziluzii sentumentale cand mi/am propus inconstient sa ma razbun pe toti barbatii si doream din tot sufletul sa nu existe nimeni cu dreptul de a judeca viata mea. Adolf Huxley, un mare mare ateu care a care a convertit pe multi la anticrestinism, lecturat cu placere si de mine candva, a recunoscut spre sfarsitul vietii ca a luptat atat de mult impotriva crestinismului, pentru ca, parafrazez, a realizat ca admiterea posibilitatii veridicitatii lui i/ar fi limitat libertatea sexuala si ca fiind inteligent pe urma i/a fost usor sa gaseasca argumente. Tu de ce esti atat de incrancenat?
Spui ca stiinta a descoperit ca nu Dumnezeu a creat pamantul, universul in general. Stiinta se ocupa de evenimente repetabile, pe care le observa, le masoara, formuleaza legi valabile pana cand fapte noi le contrazic. Einstein a admis ce legea lui are ca implicatie faptul ca universul are un inceput in timp. La fel spune si Geneza. Faptul ca universul a inceput printr/o explozie initiala( Big Bang) e acceptat de multi oameni de stiinta. Acestia arata ca tot o implcatie a legii lui Einstein e ca timpul e concomitent materiei, n/a existat inaintea ei si ca toate legile pe care le descopera stiinta nu au cum sa ne spuna ceva despre ce era inaine de aceea explozie initiala. Tot un om de stiinta spunea ca e uimitor ca aceea explozie a avut exact intensitatea de care era nevoie pentru a se forma sistemele solare, galaxiile, daca era mai slaba, in timp ar fi urmat un colaps, care ar fi adus toata materia impreuna, daca ar fi fost mai puternica bucatile de materie s/ar fi indepartat la o asemenea distanta incat echilibrele gravitationale actuale nu s/ar fi format, deci se pare ca explozia initala a fost exact cea necesara pentru a face posibila viata pe pamant.
Dumnezeul meu e suficient da mare pentru a crea din nimic, prin cuvant toata materia, a stabili dinainte ce intensitate a exploziei e necesara pentru a se forma universul in forma lui actuala, a gandi ADN/ul fiecarei forme de specie terestra.Cred ca ai nevoie de mai multa credinta sa crezi ca unuversul in complexitatea lui a aparut din intamplare.Tot oameni de stiinta au spus ca pentru a se grupa materia din intamplare, probabilistic, atat de complex cum e ea in lumea vie, toate varstele varstele avansate pentru varsta universului sunt de departe insuficiente.
De unde ar fi putut apare visul vietii eterne, din niste elemente grupate si regrupate la intamplare, miliarde de ani?
Am citit recent o carte a unui ganditor si crestin si evolutionist si care spunea ca e posibil ca evolutia sa fi fost mecanismul prin care Dumezeu sa fi format viata, in complexitatea actuala dar la fel cum daca gasesti un ceas si spui fie ca l/a facut cineva, fie ca nu l/a facut nimeni, cand gasesti o intreaga fabrica de ceasuri e si mai improbabil ca aceasta a aparut la intamplare.
Spui ce Dumnezeu nu e drept, pentru ca vedem ca animalele dar si oamenii se ucid intre ei. Daca suntem doar materie care se grupeaza si se regrupeaza la intamplare, urmand legile luptei pentru supravietuire, inseamna ca Hitler era mai puternic si a ucis evreii care erau mai slabi, specia mai puternica i/a eliminat pe cei mai slabi, e foarte bine, care/i problema? De unde ne mai vine preocuparea cu ce e drept si cu ce e nedrept? Ce particule s/au grupat in noi pentru a aparea dorinta dupa dreptate? Cum sub guvernarea legii lupei pentru supravietuire unii oameni ca maica Tereza au avut puterea de a/si trai viata in intrgime cu sacrificiu de sine, pentru persoane necunoscute, muribunzi, leprosi cu o atitudine pe care ne/am dori /o fiecare daca ne/ar lovi o astfel de nenorocire?
Spui ca ar trebui sa vedem pe credinciosi ca fiind cei mai privilegiati, fericiti, sanatosi.In Biblie nu se promite nicaieri asa ceva. Ei nu pot sa se astepte la mai mult decat a avut parte seful lor. N/a fost deloc privilegiat, dimpotiva: huiduit, scuipat, cotestat, a promis:In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, eu am biruit lumea.Si totusi un condamnat la moarte, sarac, fara renumele vreunor cuceriri militere, al fortei fizice, al infatisarii, al vreunei inalte educatii academice, un tamplar obscur e persoana cea mai contestata sau mai adorata, dupa atatea secole

| Gospell a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine...
Voi credeti ca daca zici o data o rugaciune, trebuie sa ti se indeplineasca orice dorinta?
Hai sa gandim putin logic... daca in lume exista 2. 1 miluarde de crestini si fiecare ar zice o rugaciune, voi credeti ca Dumnezeu ar indeplini la fiecare dorintele?!
De obicei ateii cred ca Dumnezeu e o persoana care sta sus in cer si atunci cand faci vreo greseala iti da cu bata in cap. Viata nu este o robie cum credeti voi, viata este un drum, care dintr-o data se imparte in 2 cai ( una catre rai, iar cealata catre infern)
Dumnezeu vrea sa-si vada cum copiii lui ( adica oamenii) il iubesc, il asculta ( prin Biblie) si il respecta, toate acestea sunt ca in viata reala.
Si daca tot nu esti convins, incearca sa imbini putin stiinta cu credinta si daca stai o jumatate de ora si te gandesti vei realiza ca Dumnezeu exista!
Pana si Albert Einstein a recunoscut ca Dumnezeu exista.

| edoru a răspuns:

@GoSpeL: Îmi pare rău, dar eşti eronat/insuficient informat. Einstein a propus *necesitatea unui creator*, iar daca te-ai fi interesat (Google) ai fi sesizat argumentele în baza cărora el propune aceasta (pe scurt, ideea cheie: complexitatea biologică a corpului uman). Altfel spus, aştepţi, pentru că ai scris "Einstein", apreciere şi credibilitate pentru o afirmaţie/concluzie care nu-ţi aparţine, nu-i cunoşti argumentele şi o asociezi unor temeiuri (proprii) injuste. Dezarmant.

| Ianna33 a răspuns:

Dumnezeu nu poate face un singur lucru: sa-ti deschida ochii daca tu nu vrei. Fiecare secunda ce se afunda in trecut e o dovada a existentei Lui. Aminteste-ti ca va veni o zi in care va trebui sa te inapoiezi pamantului si sa redevii o parte din el; aminteste-ti ca ai suflet, desi nu il poti vedea si NU AI NICIO DOVADA ca el exista. Nu vrei sa Il vezi acum pe Dumnezeu? O sa il vezi dincolo, dar atunci va fi prea tarziu. Poate ar trebui sa stii ca ne-a lasat pe toti liberi sa alegem ce e bine ori ce e rau pentru noi. Tu ai ales ce e rau, iar El iti respecta decizia: nu-ti pasa de El, nu-i pasa de tine. Totusi, poate va veni o zi in care iti vei da seama ca gresesti...

Răspuns utilizator avertizat
| cristiancristir a răspuns:

Gresala este ca il consideram pe Dumnezeu un om din cer care sta cu ochii pe noi si ne pedpseste daca facem ceva rau sau ne poate ajuta daca suntem buni. De fapt Dumnezeu este in constiinta noastra. Relatia noastra cu ceilalti oameni, ce lasam in urma noastra, cum ne castigam dragostea si admiratia celor din jur. Biblia este doar un instrument prin care preotii incearca si chiar reusesc sa ne inrobeasca. Cineva intreba pe site aici pentru ce ne trebuie scoala, ce rost are sa o facem...pentru asta ne trebuie, pentru a nu ne lasa pacaliti si aruncati in ignoranta.

| profudereligie a răspuns:

@Maya: Noi nu suntem creaţii, noi suntem rezultate ale evoluţiei. Am ajuns aici în vreo 3 miliarde de ani, adică în miliarde de generaţii. Gandeste-te că un microorganism se multiplică (are mii de copii) în mai puţin de o oră... Şi fiecare dintre ei are o mică, mică mutaţie genetică... Fă calculul ăsta pentru cele 3 miliarde de ani de când există viaţă pe pâmânt.

Dumnezeu a fost creat de om pentru că a avut nevoie de el, de Dumnezeu. Dumnezeu, chiar El, este un produs al evoluţiei...

| Helvete a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Eu nu cred. Chiar daca asa am fost invatata cand eram mica sa cred si sa ma rog si toate cele, mi-am dat seama ca degeaba fac asta. Sunt de parere ca, pe atunci, oamenii aveau nevoie sa se simta in siguranta, sa creada ca e cineva care ii protejeaza, si de aceea au nascocit existenta unei fiinte supreme. Si intr-adevar, nu exista nimic care sa ii dovedeasca existenta.

| maya_7683 a răspuns:

Alex90, aerul il vezi? Nu, desigur si totusi il respiri iar fara el nu au putea trai.Vintul il vezi? Nu, nu il vezi dar totusi il simti.
De regula un om neaga cu atita vehementa un lucru de care se teme, pe care este nesigur. Tinzi sa respingi ceea ce nu intelegi creindu-ti afirmatii pe care le poti controla.
Si daca Dumnezeu nu exista, tu a cui creatie esti?

| Costel95 a răspuns:

"Mi-as dori sa traiti si atunci, sa vedeti ca speranta voastra a fost zadarnica." Asta ai spus tu la un moment dat. Eu mi-as dori ca tu sa poti vedea adevarul, sa vezi ca tot ce ai spus au fost doar minciuni cu care incerci sa intorci pe oameni de la Dumnezeu. Il lasi pe diavol sa lucreze prin tine. Daca Dumnezeu nu ar da nici un semn ca El exista, n-as crede. Dar din moment ce ma asculta, ma ajuta, chiar imi vorbeste, cum poti sa vi tu sa spui ca Dumnezeu nu exista? Nu tie rusine de ce vorbesti? Tu de unde crezi ca a aparut lumea? A evoluat asa din nimic sau ce? Trebuie cevala baza din care sa fi evoluat ceva. Toata Biblia in intregime este adevarata, chiar daca ziceti voi ca a fost scrisa de oameni. InatrdevarBiblia a fost scris de oameni, sunt de acord. Insa oamenii care au scris Biblia au avut Duhul lui Dumnezeu, Dumnezeu a fost cu ei si i-a calauzit. Tu nu vezi ca pentru orice boala exista un remediu in plante? Tu chiar crezi ca lumea a devenit asa de perfecta prin evolutie? Tu nici macar n-ai incercat sa-L urmezi pe Dumnezeu, si totusi spui ca nu exista. De unde stiu eu ca tu existi? Poate imi vei raspunde pentru ca ai psu aceasta intrebare, dar si Dumnezeu exista si ne vorbeste. De unde stie un chinez ca tu existi? N-are nici o dovada, asta inseamna ca tu nu existi? Ai primit atatea raspunsuri de la ceilalti oameni...si totusi nu vrei sa intelegi ca greseti, ca isus te iubeste. Ma rog pentru tine sa poti vedea si tu adevarul...

| NomberOne a răspuns:

Sa stii ca nu pot citi tot ce ai scris tot, dar uite opinia mea:cand ai Credinta, nu ai nevoie de dovezi stiintifice.se poate zice instinct.stii ca este acolo. Dumnezeu este singurul care poate realiza imposibilul. e greu sa-ti alegi cuvintele incat sa vorbesti despre aceasta.

| juno a răspuns:

Credinta nu se poate discuta asa. Chiar nu cred ca mai au vreun rost intrebarile cu privire la religie. Pt ca daca sunt ateu nu o sa reusesc niciodata sa conving un credincios ca e bine cum spun eu, si viceversa. Deci, de ce nu poate fiecare sa-si tina pentru el teoriile cu privire la religie? Conteaza ce stii tu, nu? Te simti cu ceva mai bine daca te aproba toata lumea? Nu... pentru ca tu crezi pentru tine, nu pentru ceilalti, si oricate argumente ti-ar aduce lumea ca nu e cum crezi tu, tot nu-ti schimbi parerea. Deci, nu are niciun rostwinking. Si oricum, in final, nu o sa fie decat o cearta intre tabere si nimic ce te-ar multumi pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa te contrazic fiindca sunt de acord cu tine. Inteleg de asemenea dorinta ta de a deschide ochii celorlalti, dar crede-ma ca nu va fi posibil; daca un om nu vrea sa fie convins, apoi nu va fi oricate dovezi ai aduce, asta fiind general valabil, nu numai legat de religie. Insa cu atat mai mult cand vine vorba de convingeri religioase, oamenii si-au creat deja un sistem de idei/valori (argumentate sau oarbe) care nu va putea fi schimbat decat daca vor, daca simt ca nu li se mai potriveste.
Eu cred ca se va rezolva de la sine probabil in cateva sute de ani (avand in vedere progresul stiintific) problema religiilor si vor disparea asa cum a disparut si politeismul (sigur, nepunand la socoteala cazurile izolate, ci la nivel global), fiindca incet-incet, oamenii nu vor mai avea ce pune pe seama zeilor sau a lui d-zeu. Cel putin asa consider eu ca vor evolua lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si Iubirea stim ca exista, o simtim dar nu o putem vedea. Dumnezeu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm... de ce credem in Dumnezeu?
o intrebare grea pentru. cei care din pacate nu-i pot convinge pe cei care nu cred in D-zeu...
Unii nu cred in Dumnezeu doar pentru faptul ca nu-l vad...
Dumnezeu, dupa parerea mea... este ca si gandirea, sentimentele, sufletul pe care nu le putem vedea, insa care exista cu adevarat!
Si apoi de unde sa vina puterea asta pe care o avem atunci cand ne este greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai dreptate, totul are o explicatie stiintifica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma da prosti mai sunteti cei care zic ca Dumnezeu nu exista ba voi va auziti prostia din capul vostru? cum sa nu existe Dumnezeu

| RisenAngel a răspuns:

Pff se vede ca esti ratacit. Deci Dumnezeu in primul rand ne-a dat o sansa in Imparatia Lui.Gandestete ca viata asta nu are nici macar un pic de logica, stii dc? pentru ca o sa mori odata si numai conteaza nimic material din ce ai facut aici.Iti zic eu cum e. Dumnezeu exista pentru ca gandeste-te, cine ar putea crea natura asa de frumoasa si iarba copaci cascadele animalele si gandeste-te ca soarele incalzeste planeta cu o forta EXACTA este imposibil sa fie o coincidentza pentru ca daca ar lumina mai tare am fi mortzi.Astea sunt dovezile logice.Gandestete ca viata are momente in care te face sa suferi foarte mult si iti pui niste intrebari aiurea DC traiesc DC m-am nascut Raspunsul este in BIblie. Viata asta este un test. Nu exista fiinta umana care sa nu pacatuiasca de aia Iisus nea oferit sansa spalari pacatelor cu sangele Lui si prin pocaintza si Dragoste in El putem fi mantuiti si ni se va deschide poarta in Imparatia Raiului.Asa ca ai grija ce cale alegi.Pentru ca daca traiesti fara Dumnezeu in viata asta atunci vei trai tot fara El in iad... DUmnezeu nu te trimite in iad, faptele tale si gandirea ta si calea pe care o alegi te trimite acolo. Tu alegi calea pacatului, Calea pacatului duce spre iad. Sfatul meu este sa te rogi si prima rugaciune sa fie asta big grinoamne ajuta-ma sa te cunosc, Iarta-ma ca am trait in minciuna si in pacat! si cu timpul Dumnezeu te va lumina!

| Silvia_6960 a răspuns:

Eu cred ca acest concept de Dumnezeu si diavol este un fel de lectie sa spunem. Ne arata ceea ce este corect si ce nu. Biblia, a fost scrisa de oameni, dar, biblia nu este importanta din punct de vedere religios, ca si legile, biblia este un fel de cod moral. Nu ne obliga sa facem ceea ce este bine, insa ne indeamna prin aceasta numita "credinta" sa facem ceea ce este bine( de ex cele 10 porunci) cred ca daca nu ar exista acest concept de religie, oameni ar fi mai rau ca animalele, si pentru psihicul uman este cel mai bine sa crezi ca se ocupa altcineva de sufletul tau dupa moarte fiindca multe persoane se tem de ea. Sincer sunt complet de acord cu tine, pentru ca asa cum am auzit, in fiecare dintre noi este un Dumnezeu, daca am reusi sa folosim in intregime creierul nostru am deveni noi insini Dumnezeu. In fine, cei care sunt fixati cu aceasta credinta, nu vor fi niciodata de acord, insa ai completa dreptate. Oricum, datoria bibliei multe persoane se cizeleaza sa spun asa. Se controleaza, mai bine zis, de a actiona ca un animal. Sa imi scuzati gramatica, daca este incorecta, dar am venit din afara si nu prea stiu bine romana.

| psiko a răspuns:

Ai scris mai sus ca "moartea e un proces natural, nu o pedeapsa"? De unde stii tu ca nu e pedeapsa? Oare nu a fost creata si moartea ca un scop ultim in viata? Daca tu vrei sa iti faci, de exemplu, un garaj pentru masina te supui unui proces in care tu construiesti garajul; asta inseamna ca procesul este creat de persoana prin vointa ei, atunci(revendind de la ce am pornit) tu iti doresti sa mori? Ah, si alta porcarie care am vazut-o la ce ai scris tu. Zici ca Iisus nu a existat, nu te crezi cam perfect mai baietel? De unde stii tu ca nu a existat, ori esti un mini-dzeu care a facut lumea si acum ne umpli capul cu cunostintele tale antice? La Tv(sau unde ai citit tu) programele sunt doar pro/contra existentei lui Iisus, nu le vezi pe amandoua combinate happy. As mai avea de spus mai multe, ca imi place sa ii combat pe cei ce zic ca au dreptate, dar nu mai am timp. O sa revin, amicehappy.

| george_8786 a răspuns:

Eu sunt convins ca Dumnezeu exista, de multe ori I-am cerut anumite lucruri si mi le-a dat...si nu orice fel de lucruri, m-am rugat pentru persoane bolnave si s-au vindevat, m-am rugat cu inca catziva prieteni pentru o fata bolnava de cancer si ea s-a vindevat miraculos, si nenumarate boli au fost vindevate...chiar si eu am fost vindevat de bronshita asmatica, chestiile astea nu se intampla oricum, doar cu credintza in Dumnezeu