| anonim_4396 a întrebat:

De ce crezi că înțelegi teoria evoluției? Majoritatea oamenilor cred că ei înțeleg teoria evoluției, dar eu nu înțeleg de ce au ei senzația asta.
Părerea mea e că pentru a înțelege cât de cât evoluția, e nevoie să citești cel puțin două cărți: "Originea speciilor" - Darwin, pentru a vedea de unde a pornit ideea și o carte recentă, gen "Greatest show on Earth" - Dawkins, care arată descoperirile mai recente. Pentru o înțelegere mai profundă a evoluției e nevoie de studiu serios.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

De acord. Nu-i tocmai cel mai usor lucru de inteles. Tocmai de aceea sunt foarte multi (mai ales persoane religioase) care o contesta. Ca sa intelegi teoria evolutiei trebuie sa ai putina imaginatie, si mai ales sa intelegi conceptul de timp geologic. Multi nu pot concepe milioanele de ani, si vremuri atat de indelungate in care oamenii nu existau. Noi avem aroganta aia de a crede ca noi existam "de cand lumea", ca am aparut deodata cu Pamantul si restul Universului.

| a3e6u9 a răspuns (pentru sublime89):

Păi simplul fapt că ei se așteaptă ca evoluția să se petreacă sub ochii lor arată că ei nu înțeleg teoria evoluției. Culmea, dacă evoluția s-ar petrece sub ochii lor, nu ar mai fi evoluție, ci magie sau altceva.

| Inferno a răspuns (pentru sublime89):

Tu vorbesti despre erorile pe care le fac analfabetii stintifici, ei nu stiu nici macar ca omul este un animal, asa ca nu avem pretentii.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Majoritatea cred ca fenotipul este cel ce are efecte asupra genotipului, au impresia ca daca o girafa si-a lungit prea mult gatul pentru a ajunge la frunze, atunci modificarile fenotipice vor afecta genotipul si drept urmare girafa va naste pui cu gatul mai lung. Complet fals.
Cam asta e cea mai frecventa eroare.
Ma rog, vorbind de oamenii care sunt cat de cat culti si considera teoria evolutiei falsa, ceilalti... nici nu-mi bat capul sa vad ce greseli fac.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca mi s-a explicat bine si am mai si citit ceva. Oricum avand creier pot intelege. Tu nu?

| OoBunnyoO a răspuns:

Banuiesc ca te-a intrigat intrebarea lui sabin, de pui si tu intrebarea asta. :p
Probabil pentru ca oamenilor nu le place ideea ca am aparut "din intamplare" si vor da propriile sensuri evolutiei.
Ori nu s-au informat suficient. La cate greseli fac oamenii din lipsa de informare, nu ma mira ca teoria evolutiei nu este inteleasa pe deplin.

| Duucu a răspuns:

Cănd erai la școală și și se dădea o formulă, te mai interesa și demonstrația ei?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mie mi se pare cat se poate de evident ca peste, reptila, pasare, mamifer.
de ce trebuie sa intelegem ceea ce credem, crezi ca religiosii astia inteleg ceva, acolo unde nu inteleg o baga pe aia cu "asa a vrut dumnezeu"
de ce l-a calcat pe ala trenu ca era un om corect, iubitor...asa a vrut dumnezeu.

| Radu284 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Asa, si Linux, FreeBSD, Android, iOS si OSX au o gramada de cod comun. Asta inseamna cumva ca au evoluat prin mutatii aleatorii?

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Radu284):

Pai ce alea sunt organisme vii? tu compari evolutia ferrari, lamborghini cu pasarile si pestii...care au capacitatea de a se modifica genetic, in timp, adaptandu-se mediului.

| Radu284 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Pai nu sunt organisme vii, dar ca si fiintele vii, au un cod care poate fi modificat si el din greseala. De exemplu cand downloadezi un ISO, exista sanse sa fie corupt ISOul ala dar eroarea sa nu fie detectata de un simplu CRC. Si atunci ai o mutatie. Si, teoretic, poti da altcuiva ISOul ala, si sa se muteze si in drump spre el, and so on.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Radu284):

Sistemele de operare nu se reproduc cu ereditate, deci comparația ta e aiurea. Mai sunt și alte probleme în comparația ta, deci ar fi o idee bună să citești cărțile recomandate.

Succesuri! happy

| Radu284 a răspuns (pentru a3e6u9):

Eu zic ca metafora cu copiatul si distribuitul la prieteni este foarte comparabila cu ereditatea happy

| Zerathull a răspuns (pentru a3e6u9):

Salut,unde pot gasi cartile?

| Anonim693 a răspuns:

Asta nu e o intrebare.

| SteinZer0 a răspuns (pentru Anonim693):

"De ce crezi că înțelegi teoria evoluției? " - A pus intrebarea la inceput.