| georgescu40 a întrebat:

De ce daca un om crede si spune tuturor ca este permanent urmarit si supravegheat de CINEVA care stie tot ce face, crede si spune este considerat nebun, dar daca mai adauga ulterior ca acel CINEVA este Dumnezeu, este considerat in regula?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntru vostru».
Asa ca te urmaresti singur.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Pentru ca Dumnezeu este Suveran.El are atribute de Dumnezeu.El este omnipotent, omniprezent, omnistient.

| cristi202 a răspuns:

Sa crezi ca esti urmarit de Dumnezeu e o realitate, de aceea omul nu e considerat nebun, si e o realitate bazata pe logica imprejurarilor. Daca tu esti lefter si gasesti la tine pe birou niste bani, e clar ca, desi nu ai vazut pe nimeni, cineva care are acces la biroul tau a fost acolo, logica te determina sa crezi ca cineva a fost pe acolo si ti-a lasat banii. La fel e si in cazul lui Dumnezeu, exista imprejurari in viata cind logica te determina sa crezi ca El te urmareste, te supravegheaza. La un om care spune ca e urmarit mereu de un alt om, apare o mare problema cu acel "mereu". Daca Dumnezeu te poate supraveghea mereu pentru ca e omniprezent, nu la fel e in cazul uni om, nici un om nu poate supraveghea un alt om tot timpul, de aceea e o nebunie sa crezi asa ceva, pentru ca nu e conform cu realitatea.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu...tot asa ramane dar tot om e...si cine zice ca trebuie considetay nebun daca cineva il urmareste

| dexro a răspuns:

Ca sa nu fie psihiatrii arsi pe rug!

| noktambul a răspuns:

Este considerat in regula pentru ca il si identifica pe cel care il urmareste si supravegheaza. Daca ai numai senzatia ca esti in permanenta urmarit sau supravegheat, fara a-l putea indica pe cel care o face, atunci e clar ca ai coafura deranjata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este gresit. Dumnezeu nu te urmareste nu te supravegheaza.deci daca spui ca cineva o face, este posibil sa fii nebun sa ai halucinatii, sa fii paranoic.acel cineva nu poate fi Dumnezeu, fiindca orice om cu un dram de cultura, sau credinta nu va crede asa ceva.intradevar nu se misca un fir de par de par din capul cuiva fara stirea lui Dumnezeu,dar asta este ceva normal el fiind creatorul a toate sa stoie totul.dar el nu e cineva. dumnezeu este ceva.el este izvorul a toate.a toate cele bune si necesare,fiintelor, universurilor, si altor creatii ce a binevoit sa le creeze.si aci intra tot,tot ce e nevoie, de la mancarea pentru mica furnica, pana la legile cosmice dupa care functioneaza mecanica celesta sau universala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca, daca tu esti evolutionist si crezi ca omul a evoluat din maimuta, ar fi bine sa vorbesti numai despre familia ta.