| NuConteazaCineSunt a întrebat:

De ce exista rautate in lume? Exista vreo explicatie pentru aceasta?

Răspuns Câştigător
| Nicky29 a răspuns:

Eu nu cred ca exista nici rau nici bine.
De exemplu daca eu ii iau bani la un om consider ca i-am facut un bine nu se mai drogheaza cu ei iar el considera ca i-am facut un rau si imi da una in cap cand nu sunt atent.
Raul si bine depinde de la persoana la persoana cum este interpretat la fel cum nu exista ceva frumos sau urat ci cum il percepe creieru nostru ca ceva "placut" la vedere sau "urat".
Si ca sa spun o vorba din batrani raul exista in lume atata timp cat exista si bine. Aceste doua lucruri se imbine la nesfarsit nu pot fi oprite. Unvisersul are cilcul lui: creaza viata si o distruge este ceva inevitabil.Nu stiu daca stiti legea compesatiei odat ace ii face bine unui om la altu i se intampla ceva rau datorita ca tu iai facut bine acelui om.De exemplu ii dau 20 de mii de euro la unu ca iti e mila de el si intra intr-un loc la munca dand spaga.In concluzie acel om ia luat locu de munca la unu care avea copilu bolnav si nu a mai putut plati medicamentele si i-a murit copilu. Odata ce copilu a murit inima lui a fost donata spre binele altei persoane care aceasta intr-o zi de vara mergea cu masina si din greseala te omora pe tine care ai dat 20 de mii de euro persoanei respective. Deci in concluzie daca nu faci nimic pentru alti nici pentru tine nu se face nimic nici pozitiv nici negativ.

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cum exista bunatate asa exista si rautate.Rautatea predomina din pacate pentru ca ea se face foarte usor.Insa e mai greu sa faci un bine decat sa faci un rau. Oricum vom plati pentru tot.Numai bine

| wales a răspuns:

Dumnezeul pacii va zdrobi in curand pe Satana sub picioarele voastre. Harul Domnului nostru Isus Hristos sa fie cu voi! Amin. (Rom.16:20)

Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si prorocul mincinos. Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor. (Apoc.20:10)

| MeScorpion a răspuns:

Asta e natura omeneasca cu bune si rele.

| DorelSudoru a răspuns:

De fapt gresestii! Nu exista rautate si oameni rai...
P.S:laughing Cei cu numele ala

| Borgir a răspuns:

Pentru ca exista si bine!

| MindBlowing a răspuns:

Rautatea exista pentru ca noi existam. Natura omului este ea insasi viciata cu diferite "calitati" (rautate, mandrie, lacomie, egoism etc.). Deci este in natura noastra si e normal sa avem momentele noastre de rautate, in ciuda a ce spun majoritatea religiilor. Omul este o specie foarte ciudata, sa stii. Poate ca intr-o zi vom afla adevarul despre noi...

| Măcrin a răspuns:

Nu exista! e doar in capul tău! de exemplu, o anumita fapta tu o interpretezi ca un lucru rău dar eu pot sa-l iau ca pe un bine. intelegi?

| ELLSSA a răspuns:

Apreciez atat de mult intrebare ta!
Zilele astea ma gandeam sa postez si eu astfel de intrebare.Dar pentru ca tot m-am luat de altele pe aici am lasat balta.
Si pana la urma:" De ce exista atata rautate in viata si in lumea asta?"
Oriunde merg dau de rautate. Daca nici la job nu mai pot sta linistita cand vad invidia cum roade.
Si stiu sigur ca acestea se vor uratii de tot cu atata invidie si rautate in ele.Nu o sa duca la nimic bun, dar mai am atat de putin si plec la elhappy

| ELLSSA a răspuns:

Cornelia 19, cum sa fi invidios pe o persoana finuta si naturala? Doar ca nu esti grasa si ca te comporti atat de frumos cu cei din jur? Pentru ca te descurci si singura fara a cere ajutorul nimanui nici pentru a ridica un pai?
Cata invidie si rautate sa mai accept la ele? Nici nu mai gasesc motive de ce ar putea fi ele invidioase pe mine...

| Cornelia19 a răspuns:

Exista un singur raspuns: invidia. De la ea porneste tot ce este rau.

| Enzo2011 a răspuns:

Rautatea este lipsa binelui cum intunericul este lipsa luminii sau frica este lipsa curajului adica toti pot sa fie buni doar ca ceva ii opreste

| Agutzzza a răspuns:

Buna.Nu cred ca exista vreo explicatie, dar am o idee... Exista rautate deoarece nu toti oamenii sunt buni si idn cauza celor rai cei buni, devin rai si asa se risipeste tot binele. DAR, daca il iubesti pe Dumnezeu Atat de mult incat sa...sa,,urasti" raul si a nu faci rau, totul este Ok.
Sper ca te-am ajutat si fie ca sarbatorile de \Paste sa iti aduca numai bucurii.
te pup kiss Agutzzza

| speeder a răspuns:

Aici este explicat totul:
http://en.wikipedia.org/wiki/War_in_Heaven

| speeder a răspuns:

Linkul de mai sus e pentru cazul in care cauti o explicatie religioasa. Din punct de vedere rational, e logic ca nu suntem perfecti, deci exista si rau, nu numai bine. Plus ca e mult mai usor sa faci rau decat bine...

| BoboMC a răspuns:

Rautatea in lume... Hmmm... Exact asa cum poti face bine la fel de usor, sau chiar mai usor poti face rau. Exista oameni dereglati mintal, betivi, oameni insuficient dezvoltati mental astfel incat sa poata sa faca bine.
Ex: Intr-un minut de conversatie poti face rau cat pentru 3 luni intr-o relatie. (din pacate mi s-a intamplat )
Ideea e ca multi oamenii vad ca e mai usor sa faci rau si prea greu sa faci bine, asa ca ce alegi sa faci?

| katy a răspuns:

Daca nu ar exista rautate nu ar mai avea rost sa traim, nu ne-ar mira multe lucruri, nu am mai avea conficte si nu am avea de ce sa ne putem intrebari