| anonim_4396 a întrebat:

De ce se plâng ateii că există răutate în lume iar când Dumnezeu a trimis potopul să scape de răutate ei se plâng de violență?

19 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Draga daca ucizi o persoana nu ucizi raul pentru ca raul nu e o persoana, Ye'shua a realizat asta de asta si praediciile sale se concentra prin a combate raul cu binele.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu nu-s ateu dar văd că ești într-o mare eroare.
În primul rând mitul potopului nu are nicio legătură cu biblia sau cu zeul iudeo-creștin și în al doilea rând, conform bibliei iudeo-creștine, Yehova este și rău și a creat și răul/răutatea. Este irelevant să spui că omul este rău și Yehova nu, după ce biblia afirmă că Yehova a creat omul după chipul și asemănarea lui. Când realizezi că Yehova este rău n-ai niciun motiv să te plângi că de ce sunt oamenii răi. În adevăr, oamenii sunt răi din cauza sistemului evreiesc în care trăiesc și din cauza lipsei de educație spirituală. Cât despre potop, este un fenomen care se regăsește în mai toate popoarele și scrierile păgâne, inclusiv în epopeea lui Ghilgameș care este cu mii de ani mai veche decât religia creștină. Evreii nu au făcut decât să fure mitul și să-l atribuie zeului lor.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Încetează să interpretezi Biblia după bunul plac. Ai văzut măcar ce am întrebat?

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Interpretez biblia după bunul plac? Ăsta este adevărul, tu crezi că mitul potopului a apărut pentru prima dată în biblie? Și ți-am răspuns întocmai la întrebare, ce înseamnă la tine "Ai văzut măcar ce am întrebat?"

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Facerea este scrisă de Moise nu de Noe. Este posibil ca urmașii lui Noe să fi auzit de la bunicii lor de potop și să scrie despre el. Nu aș lua-o ca o dovadă că nu a fost un potop, ci mai mult ca o dovadă că a fost.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

N-ai inteles ce am zis, nu zic ca nu a existat un potop, ci ca basmul biblic nu are nicio legatura cu realitatea si ce s-a intamplat cu adevarat. Noe nu a existat niciodata si este si el un personaj furat de la pagani (Atra-Hasis la akkadieni) si transformat intr-un evreu biblic. Si ma indoiesc serios ca Moise ar fi existat vreodata. Din cate se pare, nu exista dovezi care sa ateste ca evreii au fost vreodata sclavi in Egipt iar lucrul asta il confirma pana si ziarul israelian Haaretz.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu ai nicio evidență pentru ce ai zis?

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Mitul lui Ghilgamesh e diferit de cel a lui Noe desi evenimentul principal e acelasi actiunea se petrece diferit.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Vad ca a ramas fara raspunsuri.

| IonelTudora a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Esti prea prost ca sa meriti un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai voi mintiti ca Dumnezeu e bun. Cum e bun cineva care ucide? Evident, sa presupunem de dragul intrebarii ca Dumnezeu chiar exista.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosești propriile opinii în a definii bunătatea. Din perspectiva că Dumnezeu nu ar exista, tu nu ai avea cum să definești bunătatea. Dumnezeu are autoritate supremă asupra creației Sale, nu crezi?
Dacă ești ateu, nu ai cum să definești moralitatea, așa că argumentul că Dumnezeu ar fi cumva rău, cade.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Daca era sa ne luam dupa cum sta treaba exact, nu mai dadeam pe aici ca Dumnezeu nu exista. De aia am specificat " sa ne prefacem ca exista", deci nu cade din start nimic. Deci la asta se rezuma tot? Dumnezeu face ce vrea cu cine vrea si nimeni nu are de comentat ceva? Presupun ca de aia preotii au unda verde la molestat copii, Dumnezeu e ocupat sa ii tina saraci pe aia din Africa.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu măcar gândești când scrii? sau regurcitezi mereu aceleași chestii pe care le-ai învățat? Nu mă lua cu argumente despre preoți, că este ca și cum ai spune că este ceva în neregulă cu istoria pentru că unii profesori de istorie nu își fac treaba cum trebuie. Și nu mă lua cu copiii săraci din Africa pentru că tu nu ești sărac și nu ești în Africa... Tu poți să ajuți copiii din Africa, du-te și ajută-i.
Tu te auzi măcar ce zici? Dacă Dumnezeu este Atotțiitor normal că face ce vrea. Gândești? te mai întreb odată.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Dar tu gandesti? Daca e "Atotțiitor" asta inseamna ca poate veni peste tine in casa, sa te faca una cu pamantul si tu sa continui sa il pupi in dos, sa continui sa il crezi bun? Gandesti?
PS "Tu poți să ajuți copiii din Africa, du-te și ajută-i." Nu nu nu, pe aia ii las pe mana lui Dumnezeu asa toti religiosii zic ca este de treaba. Se si vede. Unii se sterg la fund cu bacnote de 100$ si altii mor de foame. Bine isi mai face treaba bibicul. Pe langa bun este si corect!

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce îmi mai dai răspunsuri dacă nu ai nimic de zis? lasă-mă în pace. Ți-am răspuns și nu mi-ai dat un contra-argument. Continui să faci afirmații lipsite de orice bază.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Fugi. De ce m/as mira. Mai era una acum 2 ani care am intrebat/o " de ce lasa Dumnezeu pe unu sa violeze o femeie" si ea raspunde " a gresit ea cu ceva si a invatat/o minte". Iar, bunatatea asta a lui. Valeu. Cu asa prieteni nu mai ai nevoie de dusmani.

Răspuns utilizator avertizat