| Catrice a întrebat:

De ce existăm?!

35 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa punem intrebari pe TPU. aparent.

| RAY a răspuns:

Ca rezultat a evolutiei vieti pe pamant, asta e cauza

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca parintii nostri s-au gandit ca am fi draguti.
Sau, in cazul altora, pentru ca parintii nu aveau prezervativ, ori unul dintre ei "stia" cum sa evite asta.

| T0T a răspuns:

E o întrebare la care nimeni nu îți poate răspunde, decât ipotetic. Din punct de vedete științific există ipoteze după care ne putem lua în ceea ce privește apariția vieții pe Pământ, însă chiar și așa nu putem fi siguri pe care să o credem sau dacă nu s-a omis ceva. Tocmai din cauza asta încă este loc pentru atâtea religii și culte care dau o altă explicație a existenței noastre.
La cum e formulată întrebarea mi se pare că te-ai gândit la scopul, motivul existenței noastre. În cazul ăsta am mai răspuns la o întrebare asemănătoare acum nu mult timp. Pe scurt te poți gândi la motivele care țin strict de ceea ce știi și ceea ce ai în prezent. De exemplu poți spune că exiști ca să te distrezi sau ca să iubești sau ca să ajuți alți oameni sau ca să îți creezi confort atâta timp cât trăiești etc. Te poți de asemenea gândi la motive superioare și să tragi concluzia că fie existența ta are un scop superior, unul peste înțelegerea umană (deși e aiurea să spun asta căci întrebarea în sine necesită un răspuns pentru care înțelegerea noastră încă nu e suficientă), unul care să ne ofere un înțeles mai amplu față de ceea ce știm acum și aici, fie existăm fără vreun motiv anume, suntem aici dintr-o întâmplare și deși încercăm să evoluăm, să ne facem viața mai bună, totul e complet inutil și fără vreo semnificație, oricum având doar un scurt timp până când ne încheiem socotelile cu viața și cu existența (viața s-ar baza în acest caz pe o semnificație de moment iar momentul în sine nu are niciun sens, doar noi dându-i, fără vreun motiv relevant, un anume sens).
E o întrebare la care probabil niciodată nu se va putea răspunde categoric, deci răspunsul este în fiecare dintre noi. Este un răspuns ce ne reprezintă în mod direct pe noi ca persoane.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru sex, drugs, and rock&roll. laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că aşa a vrut cineva/ceva.

| gabicoo a răspuns:

Că să enervăm pe alții!
laughing

| Steregoi a răspuns:

Ca sa facem voia Lui Dumnezeu. Un Android sau un robot exista ca sa faca voia creatorului uman. Dumnezeu este singurul care nu face voia nimanui decat a Lui insusi. Dumnezeu orice ar face e dintotdeauna si vesnic fara inceput si fara sfarsit. El nu are de cine sa asculte pentru ca totul depinde de El in timp ce El nu depinde de nimeni si de nimic ca sa asculte de cineva ca sa-i faca voia.

| flixbuster a răspuns:

Intr-o nota foarte simpla, existi pentru ca doi oameni au avut contact sexual (sau mai nou se amesteca chestii in eprubeta).

Daca insa intrebarea este mai degraba "Pentru ce existam?" atunci - din nou intr-o nota foarte simpla - viata nu are alt sens in afara de ea insasi. Cu alte cuvinte, viata are ca sens... viata.

In rest, fiecare da ce sens vrea el propriei sale vieti la nivel personal. Unii vor sa faca bine, altii rau, altii sa se imbogateasca, altii sa stapaneasca, sa calatoreasca - posibilitatile sunt nenumarate.

| Bogdan70001 a răspuns:

TERMINA CU INTREBARILE ASTEA IDIOATE SI IESI FARA IN PLM.Nu o sa ai o viata punand intrebari una dupa alta pe TPU! (si intrebari stupide)

| Catrice explică (pentru Bogdan70001):

TERMINA CU FRUSTRĂRILE! MERGI TU AFARĂ ȘI FĂ-ȚI O VIAȚĂ!
Am o viata, btw. Am un job, un logodnic, o casa, prieteni.

| Hammurabi a răspuns (pentru Bogdan70001):

Hei, man, de ce eşti atât de nervos şi agresiv?
Crezi că asta face ea? Îşi caută o viață pe TPU?
Relaxează-te şi distrează-te că viața e scurtă. Ce rost are să trăieşti aşa încordat?

| Theo94 a răspuns:

Pentru ca exista conditiile necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existam pentru ca existã altii si altii existã pentru ca existam noi.

Suntem nimic farã lumea din jur, totul e conectat, mintea isi pune intrebari din astea pentru ca se identifica cu corpul fizic si cu ce spune societatea, suntem intr/un Matrix.

Nu putem sa intelegem ca existã altceva pe lângã ce putem percepe, un corp astral, ca si cum am fi in imaginatia cuiva si toatã realitatea care o traim cu totii poate fi doar un vis intr-un creier imens(universul).

Ca existã ceva farã polaritati (farã masculin-feminin), total infinit(farã timp si spatiu) sau cum il numesc altii Dumnezeu se poate sa se fii creat din el insusi, si sa-si fii continuat creatia duplicanduse in foarte multe forme fizice. Distrugand-use pe el insusi si creand din noi, un ciclu care dureaza la infinit.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă o scriai sub formă de versuri, era poezie modernă.
Așa nu este nimic.
Concluzia răspunsului dtale este, existăm ca să nu spunem nimic.
Te rog să nu mă pui la ignoră, căci aș dori ca în 365 de zile, pun răspunsul tău de o parte să îți răspund fir cu fir, să îți arăt unde greșești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Scrie ti si tu teoria ta d’"le
Gresesc mult deoarece fac parte din categoria fumatioor, cred ce cred fumatorii de halucinogene

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nici o problemă, am fost și eu pe ulei cam 10 zile când m-a pocnit mașina la mansardă, am scris și o nuvelă pe tema asta.
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/2018/08/ai-ki-do.html
Doar că eu nu am nevoie de iarbă, că eu sunt la păscut și la prins fluturi aproape tot timpul.
Cu iarba poate mi-aș reveni nițel, dar deocamdată prefer să stau pe strada mea cu un singur bec.
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/2018/08/ai-ki-do.html
Am să fac înainte o lecție de patafizică pe Știință și Filozofie, veți afla lucruri în premieră, care nu s-au mai scris de la Arhimede încoace. Asta este platforma mea de lansare pentru Premiul Nobel, dar nu pentru mine, ci pentru toți cei ce mă citesc și vor să devină fizicieni de Secolul 21 per 22.
Te trec la prieteni de prieteni, ca să prinzi postarea. Va fi despre - ce este timpul și ce vrea el-.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Lasa ma omule cu iarba, iarba e buna când mai dai la bucã sa te Tina mai mult.
La Ce ma refeream eu e DMT - care se poate obtine prin diferite metode.
http://noulpamant.ro/......i-natural/
Cicã te sparge atât de tare, incât pierzi contiinta cu realitate, incât te intâlnesti cu un spirit femeie sa te ghideze pe drumul vietii. Opusul feminin din tine.

N-am eu treaba cu stiinta si secolul 21, prea multe rahaturi or fost scoase in ultima vreme, nu e cum era. Singurul filozof ultim calumea mi se pare Ralph Waldo Emerson dinainte de.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, îmi plăcea și mie când eram holtei, cum expunea el ce mișto e să trăiești cu un dolar și trei firfirici pe zi, privind cum păsăresc ciripelele.
Când am avut să hrănesc 3 copii în economia de capitalism sălbatic nu mi-a mai ars de casă în pădure, cu toate că uneori îmi venea să îmi iau câmpii.

| chuckmanson a răspuns:

Pentru că Big Bang!

| PumpkinDoll a răspuns:

Asa s-a intamplat

| Thecurious a răspuns:

Raspunsul fiecaruia depinde de credintele lui. Nu o dau un raspuns mai lung, pentru ca intrebarea este existentiala care necesita multa reflexie.
Pot sa te intreb de ce primesti foarte multe raspunsuri?
Sunt surprins de cati membrii TPU sunt dispusi sa te ajute.

| Catrice explică (pentru Thecurious):

Numărul de răspunsuri variază în funcție de dorința utilizatorilor de a-și exprima opinia cu privire la subiectul întrebării.
Fiecare este liber sa răspundă sau sa ignore întrebarea.
Părerea fiecăruia contează. Cu cât mai multe răspunsuri, cu atât mai bine. happy

| Thecurious a răspuns (pentru Catrice):

Un raspuns previzibil.
Felicitari pentru intrebarile interesante, care incita atat de multi user-i.

| Catrice explică (pentru Thecurious):

Mulțumesc. happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

Pai nu existam, intreg universul e doar o holograma:
https://en.wikipedia.org/wiki/Holographic_principle
big grin

| Uvox a răspuns:

De ce existam inYourMind sau cum?

| DorelExpertu a răspuns:

Sa nu se simta Ray singur.

| Editocroci a răspuns:

Tu exiști să enervezi. Categoric.

| debarasator63 a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu - existam pentru ca SE POATE, pentru ca proprietatile Universului permit! Atat si nimic mai mult! Nu exista intentie, daca banuiesti vreo intentie se cheama ca esti creationist.
Totusi, iti amintesc ca toate sunt schimbatoare si "muritoare", inclusiv Universul insusi, impreuna cu tot ce este in el! Va muri cu tot cu "scopurile" noastre.

| Cannibal a răspuns:

Nu o să știm niciodată de ce existăm ceea ce ne spune știință sunt doar presupuneri și nu poate dovedi nimeni 100% adevăratul motiv pentru care existăm.
Cred că dacă tot existăm ar trebui să ne băgăm *** în toate dilemele și întrebările pe care le avem și să trăim că niste minunate animăluțe umane ce suntem.

| tal4556 a răspuns:

Ca sa ne vindecam ranile

| Zas a răspuns:

Sa ne facem afirmati in aceasta viata printr-un mod.

Tu de ce crezi ca existam?happy

| Catrice explică (pentru Zas):

Ca sa facem ceea ce nu facem big grin

| Rainbow757 a răspuns:

Pentru nimic. Suntem la fel de importanti ca insecta aia din bucatarie.

Întrebări similare