| TheBoyFromVeniceBeach a întrebat:

De ce Japonia este Tara Soarelui rasare, cand fusul orar al unei parti din Rusia este cu o ora inaintea Japoniei?

Răspuns Câştigător
| Cαтєα21 a răspuns:

Deoarece Nipongini considera ca apartin unui regat solar zeitei soarelui... Amatersu find numita Marea Zeita stralucitoare a cerului, era atit de frumoasa incit zeii au hotarit sa o urce pe scara cerului, unde sa ramina pentru totdeauna i-ar stralucirea ei sa apartina vesnic pamintului.

1 răspuns:
| loveusa a răspuns:

Deoarece prin secolul 15, 16, 17 nu mai tin minte exact domnea cred Henry al XIV lea care cucerise mai multe teritorii din lume si cand peun teritoriu apunea soarele pe celalat rasarea