Întrebare recomandată | DigitalA93 a întrebat:

De ce majoritatea avioanelor de pasageri sunt albe?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pe fondul deschis la culoare se evidentiaza mai bine numele si simbolul companiei de zbor careia ii apartine avionul---"chestiune" de reclama!

27 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ca sa nu se confunde cu ciorilerolling on the floor

| Mieeez666 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ăsta merită fundă să-mi bag... rolling on the floor)

| Pecuti_Dorel_1990 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cel mai tare raspuns ever laughing)) jur ca am ras vreo 5 minute laughing) bv happy ))))

| Drolja a răspuns:

Rasişti...

| darrio2007 a răspuns:

Reflecta lumina soarelui.

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Si pentru ce ar reflecta lumina soarelui, care ar fi smecheria spune-ne si noua.

| darrio2007 a răspuns (pentru relian):

Sa nu se incalzeasca instalatia si pasagerii.

| LSMM a răspuns (pentru darrio2007):

Si de ce majoritatea masinilor fabricate sunt negre?

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Asa crezi tu ori ai citit asta pe undeva? Avioanele in general sint izolate, asta daca nu stiai, apoi a u si instalatie de aer conditionat cit si caldura.Stii cam ce temperatura are aerul pe unde zboara avioanele? ajunge si la -50 de grade celsius.

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Stii de ce s-a pabusit avionul ala Airbus ce mergea pe ruta Brazilia- Franta? Sa prabusit in mare.cauza a fost ca inghetat senzorii de viteza ai avionului, senzori ce se afla situati la exteriorul avionului.Deci nu stiu cit sar incalzi un avion daca ar fi vopsit altfel decit alb.

| darrio2007 a răspuns (pentru relian):

Poate ca stiam.

| darrio2007 a răspuns (pentru relian):

In cel mai rau caz nu aratau viteza corecta dar nu am auzit sa se prabuseasca un avion din aceasta cauza.Nu vorbi daca habar nu ai.Citeste aici.Si alte articole, baiete.
Sursa:http://www.ziare.com/articole/cauze+prabusire+avion

| darrio2007 a răspuns (pentru LSMM):

Pentru ca circula si noaptea.

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Nu ai auzit? atunci pune si citeste ca se pare ca esti in urma rau.Acum citiva ani avionul frabncez airbus bla blla cel mai mare avion de pasageri din lume s-a pabusit in atlantic pe la ecuator iar cauza a fost aia ce am spus-o eu au inghetat senzorii de viteza. Spui ca n-are cum se prabusi? Cauta pe youtube si acolo au facut francezii reconstituire si o sa vezi ce frumos sau prabusit si toti au murit, parca era si o romanca in acel avion daca nu ma insel.Senzorii de viteza arata cu ce viteza se deplaseaza avionul. Daca ei arata ca te misti prea rapid ce face un pilot daca nu prea e experimentat? Incetineste acum intelegi? Senzorul tot arata ca are viteza si tot asa, pilotul adica copilotul in cazul aratat a tot redus din viteza pina cind avionol a cazut, nu a mai putut fi rederesat pentru ca deja se afla prea aproape de apa.Dar e mai bine sa vezi tu mai "baiete"

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Poate da asa am spus si eu poate.Cu alte cuvinte se pare ca mai sigur e ca nu sitia ca altfel nu ai mai bagat faza aia dura sa nu se incalzeasca pasagerii.Ce tare faza.in sf se pare ca te iei cu toti in bete, desi se vede clar de la km ca ai spus o balarie.nu te mai chinui sa spui ceva ca nu are rost sa discutam, nu este informat mai deloc sa nu zic altceva.

| darrio2007 a răspuns (pentru relian):

Eu ma iau cu toti in bete? Numara randurile scrise de fiecare dintre noi si mai analizeaza.Ai mania contrazicerii.Baiete! Hai ca nu ajungem la nici un rezultat.O duminica placuta in continuare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Vopseaua alba este mai ieftina.Nu mai costa si pigmentii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google poate fi prietenul tau.
https://www.google.ro/......ps?/search

| BlitzLikeXd a răspuns:

Sa nu fiu izolate

| Harley18 a răspuns:

Deoarece sunt avioane de cursa lunga si sunt incapatoare.
Nu sunt avioane de acrobatii sa fie colorate. tongue
Depinde si de commpania la care apelezi de exemplu.

| Cincinetti a răspuns:

Incredibil, fratilor ce sunt cu-ntrebarile astea? De ce nu intrebati de ce muntii sunt... maro?
Pentru ca asa au decis aia de la Conducere.

| AlexandraBiancaChitimia a răspuns:

Asa sunt fabricate ca sa reflecte lumina.

| mad13 a răspuns:

De ce nu? laughing