| Dragosdoar a întrebat:

De ce mediocritatea este considerata o atributie atat de rea cu toate ca a fi un om mediocru nu inseamna a fi un om slab?

Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Eu văd lucrurile în felul următor: mediocritatea este subiectivă. Multe părți ale culturii noastre de azi pun accent pe "excelență" și "performanță", însă lucrurile alea nu-s pentru toată lumea. Adică nu toată lumea poate să fie geniu în IT sau mare avocat, sau orice altceva. "Mediocru" este o simplă etichetă pe care oamenii care se cred mai buni o aplică, fără să cunoască multe despre acel lucru sau om pe care ei îl consideră mediocru. Spre exemplu, o persoană care își vede de treabă, face propriile alegeri și își trăiește viața în mod simplu, poate fi considerată mediocră, după anumite standarde.
Din punct de vedere logic, este mai ușor să te concentrezi pe lucrurile importante, decât să încerci să depășești mediocritatea. Pentru că orice ai face sau ai spune, cineva tot o să iasă din umbră și o să spună că nu faci de ajuns. Mediocritatea, ca și perfecțiunea, sunt concepte subiective, deci fiecare om are o părere diferită despre ce înseamnă să fii perfect sau mediocru.
Unii oameni consideră că mediocritatea este un defect, pentru că, teoretic, cei mediocri nu se remarcă prin nimic. Dar asta nu înseamnă că ei nu muncesc, sau nu se străduiesc.

| alessia5158 a răspuns (pentru scully):

Subscriu --- excelent raspuns!

| doctorandus a răspuns (pentru scully):

Daca n-ar fi mediocrii n-ar trai cei care exceleaza.

| corolav a răspuns (pentru scully):

Mi se pare a fi un răspuns foarte bine gîndit.

6 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Mediocru e un concept depasit, fiecare om are "piesa lui din puzzle-ul umanitatii" altfel nu ar exista aici pe planeta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inseamna sa fii slab dar inseamna ca nu esti bun la nimic.

Din punctul meu de vedere mediocritatea e cea mai prosta "stare" nu esti bun, nu esti nici rau... esti la mijloc si pentru asta nu e nicio scuza.

| Doub a răspuns:

Pentru că sună ca un fel de "wtf, nu-mi pasă de cum sunt, unde mă situez, cât de bun sunt, nu-mi pasă dacă îmi depăşesc sau nu condiţia, nu vreau să devin mai bun, i don't give a damn".
Ceea ce nu sună foarte rău în unele cazuri.