| Florennce a întrebat:

De ce ne ingrijoram asa mult de aspectul fizic,? De ce dorim sa fim cat mai perfecti? De ce dorim sa fim blonde in loc de brunete sau invers? De ce vrem sa fim altcineva? Oare nu mai exista persoane care sa te aprecieze pentru ceea ce esti? De ce la Tv ni se arata numai oameni "perfecti " din punct de vedere fizic? De ce?! Lumea a innebunit si vor sa arate perfect ca cei din lumea Hollywood-ului? Si eu. De ce sunt nemultumita de mine?straight face

Răspuns Câştigător
| ArT_2528 a răspuns:

Pentru ca vedem la tv toate acele perfectiuni ale Hollywood-ului si ele sunt modele noastre. Nu cred ca o sa vezi vreo celebritate nemachiata la spectacole/concerte. La tv se dau numai reclame cu acele persoane. In concluzie nu se mai evidentiaza frumusetea naturala. La tv se arata numai oameni perfecti pentru ca sunt perfecti datoria operatiilor, machiajelor iar firmele de acest gen fac profit din asta.Acum pe bune daca o vedeta spune ca foloseste crema n pentru riduri lumea o sa se duca sa cumpere crema "n" pentru ca o foloseste vedeta respectiva.
Ar trebui sa te simti bine in corpul tau. Si eu am unele momente in care nu-mi place cum arat iar in altele ma uit in oglinda si-mi admir calitatile. Sa fii tu insuti e cel mai bine!

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om este unic si special.Este bine sa avem grija de aspectul nostru exterior, si totodata sa nu uitam ca frumusetea vine din interior.Nu este bine sa ne comparam cu altii.Aceasta ne face sa fim nemultumiti cu aspectul nostru, si ne pierdem increderea de sine.

| harciog a răspuns:

A fost o vreme cind pierdusem pe cineva si cazusem intr-o apatie totala.Nu-mi mai pasa de nimeni si de nimic si ma ingrasasem la greu.Ma miscam ca unul de 80 de ani si suflam ca un animal bolnav de plamini la orice miscare.Am inceput iar sa fac sport pe ruptelea pentru ca nu era vo situatie convenabila.Nu vreau sa fiu altcineva dar mi-am regasit adevarata mea fire de inainte.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi mie-mi place cum sunt... doar că aș vrea părul verde, dar asta se rezolvă.
Oricum, cum nu sunt în situațai de față nu pot de cât să-ți zic de ce vrea să-mi schimb culoarea părului: Îmi place verdele.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Hmmmm, mi-e greu sa il apreciez pe unul care se indoapa ca porcul si invoca motive de sanatate pentru grasimea de pe el.
Pe de alta parte, mereu e loc de mai bine, de ce sa nu incercam sa fim cat de frumosi putem sa fim? Cu sport, cu o alimentatie corecta, cu o gandire sanatoasa.
Numai tu stii de ce esti nemultumita de tine, dar sa stii ca daca tu nu esti ok cu tine, nici ceilalti nu vor fi. Acum... faci cum crezi.

| Necrophagist a răspuns:

Frumusetea mereu a insemnat simetrie, e natural omului sa considere ceva simetric si frumos iar simetria e din pacate legata de efectul globalizarii
Oricum exista şi oameni ai caror creiere nu sunt decorative ci cauta expresia din diferenta.

| NickiMinaj a răspuns:

Eu vreau sa raman satena.
frumusetea e un standard obiectiv, indiferent de suflet si personalitate. probabil esti nemultumita de tine pentru ca simti ca ai putea fi mai frumoasa si nu faci eforturi in acest sens. fie ca lumea o recunoaste sau nu, traim intr-o societate unde impresia conteaza. si nu ma refer neaparat la modul superficial. a fi un gras sau o urata spune multe despre tine.

| Hăgiul a răspuns:

Arta-i imperfecta si totusi atinge perfectiunea. E un haos simetric, Nerophagist, si totusi nu stiu cine nu ar aprecia-o...dovada si mila timpului.
E o intruchipare schimonosita omul ce la nastere-i perfect si cauta refugierea de mister in pamant, infipsandu-si din ce in ce mai adanc radacinile-i scurte. Suntem cine nu suntem s-apoi, de dor singuratic, "cine sunt eu" pare o intrebare fara raspuns.
Cum sa stii cine esti tu, cand toti te vad asa cum nu esti? Cum sa mai vorbesti cu "eu" cand nu-i decat un pretext corpul?
Am ajuns sa purtam niste masti intr-o societate teatrala, in care fericirea e schitata de "dragoste" si "bucuria" momentana.
Cine esti tu fara masca-ti lipita de altii?
Haideti sa ne dam jos mastile, domnilor, jocul-i penibil, teatrul gol, sufletele vide.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

De fapt pana si vedetele de la hollywood au imperfectiuni. una este ca nu le vezi pentru ca sunt mascate intr-un fel sau altul, si alta este sa nu aiba nici-un defect fizic. fiecare este nemultumit de aspectul fizic, pentru ca noi prin natura cu care am fost conceputi ne dorim mai mult. intotdeauna ne luam un reper si avem impresia ca daca vom arata ca respectivul sau respectiva vom fi perfecti. adevarul este ca nimeni nu este perfect, atat fizic cat si moral, si sa ai un model dupa care sa te schimbi este total inutil. indiferent de persoana pe care o alegem ca sablon, noi tot nu vom fi multumiti cu noi insine. pentru ca vedem pe altcineva mai slab, sau mai frumos, pentru ca ne ghidam dupa altii, in loc sa ne gandim ca si ei au defecte cu siguranta. cel mai bine este sa-mi formez viata dupa propriul meu concept, fara sa ma iau dupa cine stie cine.

| Pufuleti a răspuns:

Ne ingrijoram de aspectul fizic tocmai pentru ca ne baga pe gat atatea vedete "perfecte". Noi vrem sa aratam ca persoanele de succes, care nu sunt neaparat frumoase pentru a impresiona. Sincer, ti se pare ca esti frumoasa cu buzele cat jumatate din fata? Iti zic eu ca nu esti, dar asa ne-a fost bagat in cap.
Nimeni nu ia in calcul ca noi muncim sau mergem la scoala si invatam, deci avem timpul ocupat. Vedetele se ingrijesc tot timpul de aspect pentru ca au bani si TIMP LIBER. Un om care are ocupatie toata viata imbatraneste, se vede ca-i muncit, in timp ce vedetele...
Si majoritatea sex-simbolurilor sunt efectiv proaste. Nu, nu prostute, ele sunt proaste ingramadite.

De ce esti nemultumita? Pai nu stiu, raspunde tu. Ce pot sa zic. faza cu "cine te place, te place asa cum esti" se aplica doar dupa ce inveti sa te placi pe tine, sa te accepti. De ce te-as admira EU daca tu insati nu esti multumita de tine?

| cristinna23 a răspuns:

Fiecare trebuie sa se accepte asa cum e, cu defectele pe care le are. unii vor sa arate perfecti fiindca poate fi vorba de monotonie sau drtagul de face ceva nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca frumusetea vine din interior,si mai zic ca nu exista oameni urati. doar ca persoanele gen bianca dragusan,daniela crudu,simona si cum o mai chema-obig grins.a.m.d. astea sunt ca niste robotei, papusi care respira si clipesc.hee heeele cred ca sunt perfecte pentru ca poarta masca "frumusetii". si totusi, daca Dumezeu nu te-a inzestrat cu de toate eu zic sa scoti in evidenta ceea ce crezi tu ca ai mai frumos. sa fim cat mai naturali si frumusetea vine din interior.

| tigannervos a răspuns:

Tu ai fi impacata cu aspectul tau fizic daca ai fi domnisoara din avatarul meu?

| zayamaya a răspuns:

Este parerea ta nu a oamenilor bin jurul tau asaca fiatenta soro ai minte sau nu

| zayamaya a răspuns:

Nu te supara dar esti dusa rau de topul asta si esti si dusa pe ape scuze fara resentimente.