| Birjaru a întrebat:

De ce nu da dumnezeu nici un semn ca exista...ca sa poata crede lumea in el?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Deci daca exista nu trebuie sa se implice. Fiecare isi face singur destinul. Nu trebuie nici ajutat nici impedicat.

Cand ai nevoie de DUmnezeu crezi in el (ex: urmeaza sa faci o operatie, urmeaza un examen major, scapi dintr-un accident.)
Cand o duci bine si nu ai nevoie de nimic credinta iti scade.

43 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu da semne, dar numai pentru cei care isi deschid urechile si ochii. Credinta inseamna sa crezi fara sa vezi, daca, crezi numai atunci cand vezi - aia nu de numeste credinta!
Este doar o parere! happy

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Dumnezeu nu da niciun semn de viata pentru ca,nu vrea sa fie batjocorit de altii.
Oricum,cine are credinta, stie ca exista Dumnezeu.
Nu mrita sa coboare pe Pamant, doar sa se faca vazut.v-a cobori pe pamant atunci cand v-a fii cazul!

| Ziiziii a răspuns:

Dumnezeu exista si trebuie sa crezi in El ca exista.Trebuie sa ia credinta imensa in El, si poate intr-o zi, ti se va arata...Fi copilul Lui mereu.Increde-te in El.

| ElShaarawy a răspuns:

Http://www.monitorulsv.ro/......cat-la-cer uitete ma aicea ca Dumnezeu exista. Funda?
:D

| dentartes a răspuns:

Chiar crezi ca Dumnezeu nu da niciun semn? El da, dar noi suntem prea preocupati de altele ca sa mai observam si aceste semne. ideea e ca fiecare percepe existenta lui Dumnezeu in felul lui sau deloc, de cele mai multe ori din lipsa de cunostinete.

| Lassaria a răspuns:

In fiecare zi da semne.dar daca tu nu observi.

| SoldierOfLove a răspuns:

Dumnezeu da sute de semne in fiecare zi, doar ca lumea refuza sa auda. "Nu exista surd mai mare decat cel ce nu vrea auda". Personal, eu am primit semne, dar Dumnezeu nu lucreaza mereu atat de "miraculos" cum credem noi ca face intotdeauna. Te poate ajuta si printr-o persoana, un gand sau orice altceva. Invata sa vezi dupa aparente, si-ti vei primi toate semnele de care ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca atunci lumea ar constientiza ca exista si nu ar mai pacatui. Ce ne-am face intr-o lume fara pacatosi? Ar fi o lumeme plicticos de perfecta si in plus, ar iesi la pensie dracu, belzebut, uciga-l toaca, scaraotzchi. Asa, mai bine sta ascuns acolo si se amuza pe seama noastra, vazindu-ne cum ne spargem capetele punindu-i la indoiala existenta. Mai planteaza cite un os de dinozaur pe ici-colo, sa ne induca in eroare si sa dea apa la moara evolutionistilor. Etetzetera etetzetera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine-i dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai semne la tot pasul; daca nu crezi cu adevarat, nu o sa poti vedea niciodata.Lasa-ti mintea limpede, in credinta, si vei incepe sa simti si sa vezi. Dumnezeu sa te ajute.

| aylin_8497 a răspuns:

Dragilor, in Dumnezeu trebuie sa crezi si sa ii iubesti pe cei din jurul tau atat. Daca tu crezi ca nu ti-a dat nicio dovada eu cred ca te inseli...tu ai fost conceput, ai trait 9 luni in uterul mamei, te-ai dezvoltat normal, te-ai nascut, traiesti si incerci sa te dezvolti spiritual... esti im om care incerci sa-ti gasesti un drum in viata. Iubeste oamenii si ajuta-i daca poti, am sa incerc si eu sa fac la fel

| Wwwx a răspuns:

Bună întrebare laughing. Și eu mă întrebam adesea asta...
Acum depinde din ce punct de vedere îl privești pe acest „Dumnezeu"... poți să îl privești din punctul de vedere al religiei sau al credinței proprii.
Eu de exemplu nu cred într-un Dumnezeu cum e descris în Biblie... până la urmă, ăia care au scris Biblia tot oameni au fost și oricum, ea a și fost modificată de-a lungul timpului în scopul manipulării celorlalți. În schimb, cred într-o Sursă să spun așa laughing. Zău așa, undeva acolo trebuie să fie ceva de unde a pornit totul, nu crezi? Adică, nu poți creea ceva din nimic. observăm asta și în natură.
În fine, revenind la întrebarea ta... Nu mai știu cine spunea (sau cine mi-a spus) că Dumnezeu li se arată doar celor ce cred în el. Dar aici probabil intervine minunata noastră autosugestie.
Fiecare își creează propria lui imagine despre Dumnezeu până la urmă și vedem doar ce vrem noi să vedem.
Alții spun că de fapt Dumnezeu ni se arată prin semne, dar le ignorăm noi...
Acum nu avem de unde să știm adevărul absolut(=idealizare până la urmă).
Se poate ca nici măcar să nu existe un asemenea Dumnezeu, iar mintea umană să îl creeze doar fiindcă fiecare simte nevoia de a fi ocrotit, apărat, fără să lupte pentru propria lor siguranță.
Acum părerile sunt împărțite și nu avem de unde să știm care este cea corectă. O adoptăm în general pe cea care are mai multă logică după părerea noastră.
Interesant e cum există mai multe religii și fiecare spune că e cea corectă și toate se bazează pe aceeași noțiune, pe același principiu: Iubirea necondiționată. Deasemenea, toate prezintă un anumit „rău" și un anumit „bine".
Sau faptul că și Buddha și Horus (la egipteni) și Iisus și Attis (la greci) +Krishna (la indieni) + Mithra (Persia) și mulți alții au avut vieți asemănătoare... născuți în aceeași dată, au înviat după 3 zile, au avut același număr de discipoli și altele.
Cu toate confuziile ăstea prezentate intenționat de mass media, un sâmbure de adevăr trebuie să existe și acela ar fi că într-adevăr, undeva acolo există o anumită Sursă căreia ne place nouă să ii spunem „Dumnezeu"/ „Allah" etc.
Deocamdată însă, credeam ceea ce vrem și ne autosugestionam și suntem sugestionați în continuu.

| kyllotzica a răspuns:

Ptr ca eu sunt ATEU si nu cred in dumnezeiri deastea.mergi la mai multe religii si ai sa crezi si tu ce cred si eu. sunt praf toti zic ce vor ei nimic nu e adevarat...niciuna nu e la fel big grin

| jmekerul a răspuns:

Exita daca exista Isus Hristos exista si Dumnezeu :d