| ɮʀɨֆȶɛռǟ a întrebat:

De ce nu mai crede lumea in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca este scris in 2 Timotei 4:3,, Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă; ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute şi îşi vor da învăţători după poftele lor.,,

28 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

Bahahahahah..satana frate, ce mai, aghiuta si-a bagat coada.
dupa logica crestinilor, daca crezi in dumnezeu nu ar trebui sa o duci mai bine decat de nu crezi? de ce sunt mai fericiti cei care nu cred atunci? mi se pare cam ciudat un zeu care pedepseste credinciosii, da in fine. o sa bage acu toti asa zisii crestini faza cu ei vor fi bucurosi in rai, da, pe bune, e doar o retorica inventata ca sa se simta bine.
lasand tara asta primitiva, e simpla intrebarea. acum 500 de ani de exemplu, dumnezeu avea multa putere, enorm de multa, el facea ploaia, fulgerele, pamantul, universul, luna, bolile, dracii si asa mai departe. odata cu descoperirile, puterea zeului s-a redus. din toate cate avea, lui dzeu nu i-a mai ramas decat creearea universului, pentru ca stiinta inca nu poate explica ce a declansat big bangul. in rest pana si aparitia vietii si cum a evoluat e explicata si nu mai are nevoie de cauze supranaturale.
binenteles ca nu exista contrargumente la crestini, de ar exista, lumea stiintifica nu ar mai accepta teoriile pe care le avem, dar orice critica la adresa evolutiei sau altei teorii poate fi usor demontata, singurul motiv pentru care nu sunt acceptate explicatiile e doar ca nu sunt in concordanta cu religia, plus ca nimeni nu intelege teoria pe care o ataca, ca argumentele astea aduse de ce evolutia e falsa sunt luate in ras, da na, e dreptul lor.
cand imi e foame stiu de unde vine mancarea, cand sunt bolnav nu ma rog, ma duc la doctor. provoc orice crestin de aici, ca atunci cand e bolnav, da nu o raceala simpla care trece cu ceai, nu, pneumonie, fracturi, orice chestie mai grava, sa nu ia nici un medicament, si sa se roage. atat, sa se roage ca sa se faca bine. ca vad ca toti multumesc lui dzeu ca isi revin din o boala, da unu ma nu zice, da, de fapt eu nu m-am dus la biserica cand mi-a fost rau, am fost la spital, unde pregatirea de zeci de ani a unui om si stiinta mereu avansata si progresul medicinei m-a facut bine, dar nu conteaza astea, dzeu m-a ajutat.
plus ca de e sa o luam pe bune, cred ca sunt doar cateva sute care cred in dzeu in tara, cativa calugari, poate maicaute, ceva de genul.
restul, se roaga doar cand au nevoie de ceva, folosesc ideea de dzeu doar cand au nevoie de o scuza, au un motiv sa urasca pe altii pentru ca nu sunt de aceeasi religie cu ei. de ce nu mai crede lumea in dzeu? laughing simplu, cum poti sa crezi in o notiune care a devenit doar un paravan pentru oameni ignoranti si ipocriti. nimeni, pune pe oricine sa sara de pe o stanca cu asigurarea ca dzeu il va salva, si toti vor stii in sinea lor ca nu se va intampla asa ceva, toti stiu ca nu se vor face bine la boli fara medici, toti stiu ca nu vor avea o masina sau un televizor sau o casa fara ca oamenii sa le construiasca sau fara un serviciu care sa le asigure bani, toti stiu ca de s-a intamplat ceva rau, cauza e cunoscuta, te-ai certat cu cineva si ala te-a dat afara, sau ai ajutat si te-ai imprietenit cu cineva si asta toi-a favorizat o marire de salariu sau un cadou, si nu o forta supranaturala a facut buru buru si deodata o duci bine sau rau.
toti sunt la fel de atei ca mine, cel putin eu am cojones sa recunosc asta.

April
| April a răspuns:

Te inseli; lumea crede in Dumnezeu; unii oameni spun ca nu cred, pana una -alta, cat sunt inca neincercati de viata; dar ei nu sunt Lumea... Dupa parerea mea, multi se declara atei fiindca e la moda;"se poarta "ateismul precum tatuajele.Si tot precum tatuajele constati intr-o zi ca ateismul tau a fost de fatada, proteza pentru o personalitate banala.Ateii autentici sunt destul de rari,-cativa pe acest site-, au personalitati puternice si nu recurg la argumente infantile precum majoritatea de pe TPU. Fara suparare...

| Birjaru a răspuns:

Care dumnezeu? Titlul de Dominus et deus a disparut de 1500 de ani, va inchinati la nimeni.

| RAY a răspuns:

In Romania majoritatea crede in dumnezeu, in Romania doar un mic grup de 29 de mii sunt ateii, restul sunt crestinii desi lumea crede in dumnezeu, de ce numai cred cei 29 de mii in lipsa dovezilor care sa ateste existenta lui dumnezeu, inca ceva a nu crede nu inseamna ca esti rau, poti fi rau si daca crezi in dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ɮʀɨֆȶɛռǟ):

Nici eu nu cred ca exista dumnezeu, pe TPU da sunt ateii isi exprima opinia

| onFire a răspuns (pentru RAY):

Bine ca scrii Romania cu "R" mare si Dumnezeu cu "d" mic straight face

| RAY a răspuns (pentru onFire):

N-am scris Romania cu r mare robotelu, sa stii ca Romania e o tara frumoasa cu oamenii frumosii doar ca sunt prea multi hotii la guvernare, spitale, tribunale etc, la toamna vizitez ardealu

| AtateaConditii a răspuns:

Pentru ca e greu sa crezi in ceea ce nu vezi.

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca:
1)Nu exista
2)Lumea incepe sa gandeasca mai mult si mai bine.
3)Deoarece astfel de povesti cu dumnezeu promoveaza incultura spunand intr-un fel ca stiinta vine de la satan.
Gandeste-te unde am fi fost acum daca nu ar fi existat acea perioada a inchizitiei in care stiinta era considerata o erezie.

Răspuns utilizator avertizat
| Neimportant a răspuns:

Pentru că unora le-au intrat în cap ideea de satana şi răul pe care-l posedă şi au ales un alt drum. Însă, un credincios care are frica lui Dumnezeu şi se duce la biserică să se roage pentru sănătate, să stea de vorbă cu preotul nu o să înceteze niciodată să mai creadă în El. Acum depinde ce alegi...

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns:

PENTRU CA A PUS DIAVOLUL STAPANIRE PE LUME(isi pregateste "armata" pentru cand vine Dumnezeu pe pamant)!
Lumea nu mai crede in Dumnezeu pentru ca nu L-a vazut niciodata. Lumea nu stie ca din cauza Lui patim toate nenorocirile(pedepse pentru pacate). Ai observat ca doar cei saraci cred(cel mai mult) in Dumnezeu? Bogatii, pentru ca au bani si au de toate, nu se mai gandesc la Dumnezeu si la ce poate El sa faca. FOAAARTE putini bogati ce mai cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Apocaliptic):

La care lume te referi tu la ortodocsi pocaitule? aveti voi ceva cu ortodocsi nu-i suportati

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ɮʀɨֆȶɛռǟ):

Pocaitii multi din ei nu suporta ortodosci sti nu? sunt fanatici numa ei ajung in rai

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ɮʀɨֆȶɛռǟ):

Roxa si secret sunt pocaiti ei cand spun diavolu a pus stapanire se refera la orice alta religie fara ei

| RAY a răspuns (pentru Apocaliptic):

1 divolu nu pune stapanire pe nimeni ca nu exista
2 lumea nu crede pentru ca nu exista dovezii
3 daca eu nu cred asta pedespse si pacate da-mi un verset unde scrie asa ceva, sa scrie clar ca daca un ateu nu cred mor copii in africa, ce ai tu cu bogatii ti ciuda ca tu nu ai

| roxaa15 a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt ortodoxa, nu am nimic nici cu pocaitii, nici ateii nici cu musulmanii, toti avem loc sub soare

| Apocaliptic a răspuns (pentru RAY):

Ba,tu suferi mult. laughing

| RAY a răspuns (pentru roxaa15):

Bine roxana

| roxaa15 a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu secretp, dar mai exista si comoditate, e mai usor sa nu crezi sa nu mergi la biserica sa nu respcti anumite reguli.

| RAY a răspuns (pentru roxaa15):

Cine merge la biserica e sfant? chiar respecta regulile?

| wpoieoit a răspuns:

Lumea nu mai crede in Dumnezeu datorita faptului ca societatea din ziua de astazi ne ofera aceasta oportunitate.Ei bine mai demult nu stateau asa lucrurile. Existau cateva religii.Astazi exista cateva mii fiecare cu o credinta diferita...

| zaooo a răspuns:

Nu-s dar chestia ca esti facut sa crezii de mic an dumnezeu de mic daca erai musulman credeai an alah si an altcineva si mai ales oameni de stinta ce demonstreza faptul ca nu exista eu nu-s ce sa cred sunt confuz ancerc sa cred ca nu exista dar parca ma mustra constinta si nu-s ce sa fac sunt confuz rau

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns:

De ce ar credE?