| KeopsJr a întrebat:

De ce crede lumea in dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Indoctrinati de mici ei cred in ce credeau parinti lor,cat timp religia serveste unor interese ea este promovata si mereu propagata in mintile copiilor,un copil asimilieaza totul, crede totul, indoctrinarea promoveaza
o gandire care sa nu puna la indoiala nimic, sa nu cerceteze, sa nu caute, ca daca cauta va arde pe veci in iad sau va fi alungat din acel grup social, de asta romanii aleg politicieni in mod prost ca ei duc lipsa de gandire critica rationala si aleg emotional

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Majoritatea din indoctrinare. Sunt putini care ajung de la sine sa creada.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca astea sunt traditiile si pentru ca multora le e greu sa-si argumenteze de ce cred in Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu exista. Cei ce nu cred doar ignora existenta lui Dumnezeu. Multi necredinciosi recunosc totusi ca exista ceva absolut care a cauzat tot ce se vede sau ca ceva e dar nu-si pot explica ce pentru ca se concentreaza prea mult pe efecte si nu pe cauze.

| Uvox a răspuns (pentru Steregoi):

Mult credinciosi recunosc ca NU exista ceva absolut care a cauzat tot ce se vede sau ca NU e nimic dar nu-și pot explica ce pentru ca se concentreaza prea mult pe ei si pe o carte de basme si NU pe cauza si efect.
Crede si nu cerceta este motoul lor.
Cum poti sa răspunzi la o intrebare de genul asta prin "pt.ca exista"?
Exista pentru. tine, pentru. mine NU.
Deci pot sa spun cu certitudine si sa generalizez ca NU exista pt.toti?

| 6684464 a răspuns:

Spunand ca lumea crede in Dumnezeu nu este un sofism?
Raspunsul presupun ca se gaseste in Marcu 8:35