| KR0NSTADT a întrebat:

De ce nu este Planck mai popular decât Einstein?

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu-l văd pe Einstein în stare să calculeze acele timp/masă/lungime Plank

| doctorandus a răspuns:

Conform https://www.youtube.com/watch?v=x4fRDlLR2eo inteligența nu este să colecționezi cât mai multă informație, ci să elimini cât mai multe informații false.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca mereu cel care perfectioneaza ceva castiga faimalaughing Telefoane cu touch erau de ani buni, da cand Apple la facut usor de folosit in 2007 au devenit hit.

| KR0NSTADT explică (pentru Wr3nch):

Dom'le, e corect ce spui, dar tot nu-i corect. laughing
Einstein fără Planck ar fi rămas doar un fizician mediocru. Parcă îl văd cum făcea: dragă Max calculează-mi aia; bunule Max, ai timp să verifici asta?
Una peste alta, chiar dacă Planck a primit premiul cel mare, văd că lumea tot în umbra lui Einstein îl vede.

| LPCTSTR a răspuns:

Zic si eu ca nu i-a crescut popularitatea daca el a ramas in zona fotonului. Einstein a fost mai destept si-a capitalizat faima inainte sa o aiba prin ecuatia energiei.
Mai conchis, ecuatia lu' ne'a Einstein este derivata si rasderivata de destule domenii cat sa capete un tron deasupra istoriei morale dintre cei doi.

| KR0NSTADT explică (pentru LPCTSTR):

Bine, dar nenea Einstein mereu a uzat de ajutorul celor mai deștepți decât el. Numai dacă îl luăm în calcul pe Bose, fără Plank, și tot putem spune că nu era chiar geniul atât de lăudat. Pe Einstein practica l-a jenat mult. Era mai mult cu impresii, cu teorii. Pe când Planck...

| LPCTSTR a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Si asta, dar motivul pentru care se intampla asta nu este nici Einstein, nici Planck.
A intrat ca o molima ecuatia energiei lui tata Einstein in cultura generala, iar asta as zice ca din cauza spectrului pe care il acopera in practica.
Mna, asa a fost sa fie, nu toti stau sa iradieze catoade ca sa observe efectul fotoelectric la nesfarsit.

| aditimus a răspuns:

Pentru ca este mai mediatizat si mai popular, cand te gandesti la teoria lui deja faci conexiune cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca relativitatea este un mod de gandire. E ceva imens

| KR0NSTADT explică (pentru anonim_4396):

Mai imens decât cuantica?

| badpanda a răspuns:

Einstein era evreu. Evreii au un talent sa devina faimosi. Iisus este cel mai faimos evreu.
Planck a fost un elev genial, Einstein unul mediocru.
Einstein fost considerat retardat de mic deoarece a inceput sa vorbeasca la 5 ani.Nu a fost in stare sa termine liceul,nu a intrat nici la Politehnica din Zurich,singura care nu cerea diploma de liceu, a facut o scoala economica la Aarau.A fost un simplu functionar la oficiul de patente si brevete din Berna. Sotia sa Mileva in schimb era o fiziciana respectata.
Celebra sa formula a fost publicata cu doi ani inaintea lui in revista Atte de James Maxwell.S-a inspirat din lucrarile lui Poincare, Lorentz, Hasenohrl, Olinto di Preto, etc.
Aceasta sitauatie a aparut din cauza relaţiilor tensionate existente între Franţa şi Germania la începutul secolului XX. David Hilbert, invidios pe descoperirile lui Poincare a decis să reacţioneze, organizând o maşinaţiune cu scopul de a oferi Germaniei laurii muncii francezului.

| doctorandus a răspuns (pentru badpanda):

Deja ai spus un numar de minciuni.

| badpanda a răspuns (pentru doctorandus):

Este mai simplu sa credem versiunea oficiala deoarece nu trebuie sa mai gandim.

| doctorandus a răspuns (pentru badpanda):

Dap, dap, doar cei care sufera de conspirita cronica sunt "ganditori", intelectualii profesionisti sunt sheeple.

| badpanda a răspuns (pentru doctorandus):

Da esti un intelectual profesionist cu ochelari de cal.

| badpanda a răspuns (pentru badpanda):

Erai mai distractiv cand prezentai tone de material despre beneficiile mast urbarii.

| lilmort a răspuns:

Pentru ca n a fost sa fie frate