| Mariela_1621 a întrebat:

De ce nu recunoastem ca nu suntem creati?
am vazut documentarul pus de daddy
http://www.youtube.com/watch?v=CddpJq3qHaw
si sunt totusi argumente destul de bune in favoarea evolutiei desi nu imi place sa spun asta :(
oare asa sa fie?
traim intr-o iluzie pe care ne-a indoctrinat-o biserica si religia?

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu te supara hai sa o lasam si pe alta data ca atat de mult sa talmacit si rastalmacit tema asta incat in ultimul timp incat mi se apleaca.

| Parintele a răspuns:

Cu siguranta ca unii traiesc aceasta iluzie. Nu pot recunoste ca suntem creati atat timp cat nu exista dovezi in acest sens.

| daddy a răspuns:

@blairwitch2010
deci gata incetati, termintati, opriti-va, stati
straight face
ce e prea mult e de ajuns deja
credeti frate in ceea ce vreti dracului dar nu va tot legati de atei si stiinta si sa spuneti ca sunt prostii am primit si eu nu stiu cate voturi de stupid pe subiectul asta si de la cine de la perosane care habar nu au de evolutie dar sunt atat de ipocriti incat isi permit luxul sa spuna ca este o idiotenie

| radu10 a răspuns:

Evoluţia este o teorie ştiinţifică, aşa cum este şi teoria relativităţii şi chiar a gravitaţiei. Acest lucru înseamnă că a fost dovedită, iar faptul că unii nu cred acest lucru nu schimbă validitatea ei. Şi eu aş putea să nu cred că Pământul se roteşte în jurul Soarelui, dar asta nu înseamnă că nu este aşa.

Evoluţia este dovedită, iar în comunitatea ştiinţifică nu există dezbateri în privinţa validităţii teoriei, aşa cum nu există dezbateri nici în privinţa teoriei heliocentriste. Singurele dezbateri sunt despre detalii ale evoluţiei, dar nu şi despre faptul că ar fi sau nu validă. Este ca la teoria heliocentristă, menţionată mai sus. Pot exista dezbateri ştiinţifice despre anumite detalii, precum modificarea în timp a traiectoriei Pământului, dar validitatea teoriei este dovedită.

În rândul maselor nu este acceptată, deoarece contrazice anumite credinţe religioase, dar a nu crede în evoluţie este ca şi nu crede în teoria relativităţii. Câţi dintre cei care nu cred în evoluţie au înţeles-o? Câţi au înţeles, sau auzit măcar, de selecţie naturală, drift genetic, flux genetic? Nu poţi să crezi că o teorie este falsă, dacă nu ştii teoria, corect? Dacă nu aţi auzit de alele, de exemplu, nu puteţi să pretindeţi că ştiţi teoria evoluţiei. Este ca şi cum i-aş contrazice eu pe toţi fizicienii şi aş spune că nu există atomi.

| alex2009 a răspuns:

Eu unul recunosc ca cineva ne-a creat era imposibil sa aparem asa pur si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa influentezi pe nimeni, deoarece nu vei incerca decat sa bagi in ceata mintiile unui copilas de 9-10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, de undeva trebuie sa venim. Eu sunt agnostic. Nu cred ca ma trag din maimuta, asa cum nu cred ca omul a fost facut din lut. Of, sunt atat de multe dezbateri pe chestia asta... Ceva, ceva tot este si, oricum ar fi, este peste puterea noastra de a ne putea explica. Putem doar sa emitem ipoteze, atat!