| LordBolton a întrebat:

De ce oamenii au o senzatie de neliniste/frica cand vad clowni sau persoane ce poarta pe fata diferite masti (cum sunt cele de gaz)? Cum se face daca un om vede un desen simplistic cu caracteristici umane (ma rog obiecte/lucruri/roboti ati inteles) ii se pare simpatic dar daca desenului i sunt adaugate mai multe trasaturi umane dar nu destule incat sa para indeajuns de uman oamenii sunt nedumeriti/intrigati/speriati?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intr-un experiment s-a dovedit ca oamenii care purtau masti erau mult mai dispusi sa comite crime, furturi, violuri etc
cand ne ascundem infasisarea frica dispare se pare, teama apare pentru ca detectam un chip uman si nu stim ce intenti are

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Din vechime clovnii au avut o reputatie nu tocmai indragita, se spune chiar ca unii erau malefici. De-a lungul vremii multi infractori au facut fel de fel de crime sub vopsele. Mastile sunt la fel asociate in multe culturi cu spiritele de tot felul. In prezent exista o invazie de clovni in Europa care incearca sa inspaimante lumea, nu stiu de ce.

| Clorox a răspuns:

Eu nu am nimic, chiar îmi plac...

Răspuns utilizator avertizat
| Ursulet2019 a răspuns:

Persoanelor cararora le este teama de ce este in spatele mastilor le este teama de necunoscut, adica ei vad doar masca si se sperie de ceea ce ar putea aparea in spatele ei. Sau exista traume din trecut, iar aici este o alta discutie.

| AlexClAuDiU a răspuns:

Parerea mea este ca omul sau persoana in cauza nu este speriata de aspect de fapt persoana este speriata de ce se afla in spatele mastii, aici intervin m-ai multi factori de exemplu povestiile, filmele.