| Madalin7153565 a întrebat:

De ce oamenii de stiinta n-au descoperit pana acum motorul antigravitational?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu există încă o teorie clară ce este gravitația. De la teorie se trece la tehnologie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Antigravitatia e un principiu pur teoretic, care este atat de indepartat, ca cineva acum nu ar fi in stare nici macar sa stie de unde sa inceapa

gravitatia e o chestie care NU e cunoscuta dpdv al "de ce" si "cum", doar constatari practice, ce poti sa faci cu ea, chiar in ultima vreme se considera ca nu exista ca forta de atractie, ci ca e un camp care influenteaza materia... practic, se considera ca fizica cuantica ar trebui sa descopere o particula (particula lui D-zeu... NO SHlT) care da materiei masa, si nu s-a reusit descoperirea ei, cu toate incercarile

| CIaudiu a răspuns:

Sunt mai multe motive.
Avem mai multe de studiat si de inteles pana acolo, trebuie fonduri si programe dedicate acestui lucru cat mai mari, acest program sa aiba un interes foarte mare si sa fie foarte mediatizat, sa fie de o importanta cat mai mare, resurse multe, etc.
Asta unu la mana. Doi la mana, stiinta nu poate face toate lucrurile in acelasi timp, toate vin pe parcurs cu cat evoluam si cu cat orizontul de intelegere al universului cresc.

| DascaluIoan a răspuns:

O zici de parcă ar fi cea mai simplă și banală chestie.