| NoShit a întrebat:

De ce oamenii se consideră superiori animalelor?

63 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca oamenii au impresia ca inteligenta lor, ca specie, este data de cei mai inteligenti reprezentanti ai speciei.Si ca este echivalenta cu a elitelor mentale la fiecare.Doar din cauza ca se pot scrie sonete,construi zgarie-nori,inventa cate-un vaccin sau citi carti cu duiumul, nu inseamna ca cel mai mediocru om dintr-o comunitate este mai destept, la nivel de rationalizare si cantarire a situatie, decat cel mai mediocru elefant al unei turme.

Uneori, oamenii sunt mai prosti chiar decat animalele.Doua treimi din americani inca mai cred ca teroristii au fost baieti rai ca erau gelosi pe libertatile lor, de KFC, Walmart si talk-radio.Miliarde de oameni inca mai cred in zei. Jumatate din populatia Romaniei crede ca Pamantul e in centrul sistemului solar.

Comunitatea, reprezinta pentru oameni, etalonul.Si,din fericire, pentru acestia, comunitatile de oameni sunt net superioare celor de animale, luand in calcul o medie.

| WhatheWow a răspuns (pentru Dumnezău):

Lasa subiectivismul si da raspuns cu adevarat intrebarii!

| Dumnezău a răspuns (pentru WhatheWow):

Am raspuns cat se poate de obiectiv si am dat un raspuns "pe bune", daca se poate spune astfel. Daca esti incapabil de hermeneutica, eu nu vin la tine sa-ti explic principiile elemantare ale acesteia.E de bine sa stii si sa citesti printre randuri, cand mai dai de un raspuns de-al meu.

| WhatheWow a răspuns (pentru Dumnezău):

In totdeauna citesc printre rinduri dar se poate ca acum sa-ti fi citit raspunsul cam fugitiv; scuze!

| andrei a răspuns (pentru Dumnezău):

Na, explica-i unui caine ce e ala Pamantul si pune-l sa rezolve probleme de matematica. 1+2 macar. Un caine sau o pisica nu are constiinta, nu are acea voce interioara care spune "uite soarecele, ma indrept incet spre stanga si sar!"

| shadovv a răspuns:

Lhc, iss, Curiosity, Voyager 1, Fat man, etc.

| NoShit explică (pentru shadovv):

Nu-nţeleg. Tu crezi că astea-s motivele pentru care oamenii se cred superiori sau pentru care sunt superiori animalelor?

| shadovv a răspuns (pentru NoShit):

Pentru care sunt superiori. In apceptiunea unui anumit sens al cuvantului "superior" pot spune ca e irelevant sa crezi ca omul nu este superior animalului.

| Inferno a răspuns:

Fiinda ipocrizia e una din calitatile noastre.

| sabin89 a răspuns:

Animalele sunt interesate in primul rand de satisfacerea necesitatilor imediate. In afara de pregatirile pentru iarna si pentru imperechere, declansate de hormoni, ele nu prea arata sa aiba si alte planuri. In schimb, omul are o minte constienta. El isi poate face planuri si pentru un viitor indepartat. Unii oameni de stiinta s-au gandit chiar ce se va intampla cu universul peste un miliard de ani. Este clar ca intre om si animal exista o prapastie imensa.

| sabin89 a răspuns:

Nu venerata. Venerabila.

| WR104 a răspuns:

Nu poti sa nu apreciezi inteligenta unei specii care a inventat prostia.

| SaveTheNature a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt superiori animalelor. Animalele nu se considera nimic, nu se categorizeaza, nu se clasifica, nu au ratiune.
Daca tie chiar iti pasa atat de mult de animale, nu mai manca nici un fel de carne, din solidaritate.
Pentru ca pana sa ajunga in tigaia ta, animalele alea trec prin foarte multe chinuri.

| ThePoet a răspuns:

Pentru ca sunt mai inteligenti decat ele. Nu ca ar fi un aspect pozitiv sau negativ, dar este o superioritate.
Tu nu te consideri superior animalelor? Ca eu sincer ma consider... adica presupun ca sunt mai tare decat un caine maidanez spre exemplu.

| NoShit explică (pentru ThePoet):

Nu mă consider superior animalelor pentru că mi se pare complet greşit să judeci un animal din moment ce nu-i vorbeşti limba şi nu poţi comunica cu el. Tu cum dovedeşti că eşti mai inteligent ca un câine?

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Eu ma consider superioara fata de animale.
In primul rand noi putem vorbi iar ele nu.
In al doilea rand noi putem gandi ele nu.
Si in al treilea rand noi suntem mai civilizati spre deosebire de animale care fac caca unde le taie capu'laughing)

Asta e parerea meabig hug

| NoShit explică (pentru ReadAllAboutMe):

îmi pare rău să-ţi spun, dar nu prea ai argumente solide să susţii asta.

| ReadAllAboutMe a răspuns (pentru NoShit):

Mda. si? laughing Nu poti sa tii pentru tine? Eu mi-am dat doar parerea:p Deci nu ma face sa ma cert cu tine. Chiar nu am chef de cearta deci. las-o balta!puppy dog eyes

| SameMistake a răspuns:

Oamenii gandesc. Animalele nu.
Noi avem constiinta. Animalele nu pot avea.

| SameMistake a răspuns (pentru SameMistake):

Si, mai exact, oamenii sunt fiinte rationale, pe cand animalele nu, ceea ce dovedeste mai clar ca orice superioritatea oamenilor fata de animale.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SameMistake):

Animalele nu gândesc? Măi să fie. Atunci ce caută toţi câinii ăia dresaţi la jandarmerie?

| SameMistake a răspuns (pentru Wøodenpints):

Animalele nu sunt fiinţe raţionale, nu au conştiinţa existenţei lor şi nu raţionează!
Răspunsul ţi l-ai dat singur chiar în întrebarea ta! "Câinii ăia" despre care vorbeşti tu sunt DRESAŢI.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SameMistake):

Sunt oameni pe care-i dresezi mai uşor decât pe câini (vezi ăştia care se duc să voteze mâine).
Du-te într-un sat din Moldova, sâmbătă seara la o discotecă, şi întreabăi pe oamenii de acolo despre ratiune şi conştiinţa existenţei lor.
Cine ţi-a spus ţie că animalele nu raţionează?

| SameMistake a răspuns (pentru Wøodenpints):

Faptul că unii oameni sunt mai proşti şi nu au o capacitate atât de ridicată de a raţiona este treaba lor! Le-a fost dată această capacitate dar nu şi-au dezvoltat-o.
Animalele au fost puse de Dumnezeu sub stăpânirea omului, dacă animalele ar fi fost superioare omului poate că ai mai vedea pe stradă vreun câine cu un om în lesă, scoţându-l afară să îşi facă nevoile. Dresajul animalelor este bazat pe obişnuinţă. Stăpânii îşi obişnuiesc animalele să facă un anumit lucru.
Nu mă înţelege greşit, iubesc animalele, mai ales câinii despre care se spune că sunt mai deştepţi decât restul animalelor. Dar nici câinii, şi nici alte animale nu se nasc cu o conştiinţă şi cu gândirea omului. Dacă am fi la acelaşi nivel, am putea efectua aceleaşi fapte, nu crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ei nu gandesc si se bazeaza pe instinct prin asta difera inteligenta nu? Omul se foloseste de iteligenta inferioara a animalelor dupa bunul sau plac.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SameMistake):

Oook,deci tu încă mai crezi în povestea aia penibilă cu dumnezeu care a făcut oamenii şi animalele aşa cum sunt ele acum. N-are rost să mă mai contrazic cu tine.

| Purec a răspuns:

Eu unul nu ma consider superior animalelor pentru ca nu sunt. Si oamenii si animalele sufera de frig, de sete, de foame, de cald. Ne nastem, traim si apoi murim, LA FEL ca orice alt animal. Dupa moarte disparem fara urma la fel ca orice alt animal. Si noi si ele luptam sa supravietuim in acelasi mod. Fie ca vrem sau nu, suntem la fel ca orice alt animal. In esenta, suntem si vom ramane animale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Insuşi faptul că ai capacitatea de a elabora un astfel de raţionament (aşa cum e el, e), te face superior oricărui alt animal.
Nu-mi spune că hamsterul tău a GÂNDIT şi tastat răspunsul pe care tocmai l-ai dat.
Hai, măi, că deja e penibil de ridicol. Voi, militanţii pentru ultra-egalitatea asta dintre toate animalele, şi ideea că specia homo sapiens nu e superioară. Iubiţi animalele? Bravo, dar să nu ajungeţi să negaţi realităţi incontestabile. Ele oricum nu se vor simţi cu nimic mai bine dacă reuşiţi cumva să convingeţi vreun tembel că nu e superior vacii lu' moşu' din grajd; pentru că nu au cum să rumege,, succesul'' vostru pentru a se putea bucura de el; ele rumegă...altceva.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule nu a zis nimeni ca omul nu este specia care poseda cea mai importanta inteligenta. Dar crezi ca superioritatea se refera la inteligenta? Hai facem un experiment, incearca sa traiesti o saptamana in jungla ( iti poti lua cu tine absolut orice obiect pe care esti capabil TU sa il produci) Daca reusesti sa supravietuiesrti te poti considera superior. Pana atunci, nu ai niciun motiv sa te consideri superior. Daca vine cineva la tine si iti ia gatul cu un cutit, o sa sangerezi si o sa mori la fel ca si porcul ala de il tai de Ignat. Daca te strange cineva de gat o sa te faci mov si o sa te sufoci la fel ca orice alta fiinta. Stai in fata calculatorului, sti cum functioneaza? ai si un televizor in camera, ala sti cum functioneaza? cuptorul cu microunde sti cum functineaza? ai fi capabil sa iti construiesti o casa de la zero? Sti cum functioneaza radioul? Dar telecomanda? Cum reuseste ea sa schimbe canalele la Tv? Unde naiba e inteligenta? Omul e doar o specie un picut mai norocoasa, dar superioara este mult prea mult spus

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

laughing
Ok.

| oliviaaa a răspuns:

oamenii se consudera nu numai superiorii oamenilor ci si a naturii si a tuturor fiintelor si obiectelor deoarece ei pot controla animalele si le pot detine a supra lor, in fine, ei nu se gindcesc ca ei tot fac parte din aceasta specie sau mai bine sa zic rasa de animale, oricum ei niciodata nu vor intelege si nu vorr crede sau avea un superior mai mare, sper ca intro buna zi sa se faca egalitate intrevietuitoare, si mai sper ca totul sa comunice armonios :animalele si oamenii, numai bine, succes

| NoShit explică:

Aici nu te pot contrazice.

| NoShit explică:

Ai mare dreptate. Şi în legătură cu videoclipul, să văd şi să nu cred. Nu înţeleg ce-i fascinează şi le se pare atât de amuzant. Foarte trist.

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Nu stiu daca o pot numi superioritate.
e pur si simplu o diferenta intre rase.un animal e capabil sa faca mult mai multe lucruri decat un om obisnuit, in felul lui.stii? eu sunt impotriva rasismului, viziunii frumusetii din ziua de azi [fiecare are ceva special, interiorul insa strica exteriorul]si, subiectul despre care vorbesti tu.Animalele sunt fiinte care atunci cand te musca, de exemplu un caine nu inseamna ca e inferior sau prost ci, face acest lucru pentru a se apara dat fiind faptul ca pareai o amenintare pt.acesta; eu consider ca apararea e o forma de inteligenta.
Oamenii se cred superiori pentru ca au reusit sa isi creeze bunuri materiale care le pretuiesc, lucuri cu care se pot cumpara unii pe altii.
Ca om, nu ma consider superioara animalelor, fac parte din specia lor care e mai evoluata - asta e diferenta intre noi, in interior avem acelasi suflet[fiecare in felul nostru], culoare si idei.

Foarte buna intrebarea.

| Wøodenpints a răspuns:

Unii oameni sunt superiori unor animale.
Dacă compari orozătoare cu un om, amul va ieşi superior.
Dar depinde şi de om. Dacă compari un crăpător de sămânţă de la colţul străzii, care toată viaţa nu a făcut decât să tragă flegme-n praf şi să fluiere după femei, cu un delfil...delfinul se detaşează mult la capitolul inteligenţă. Dacă compari un om de ştiinţă care a inventat ceva fabulos, cu orice animal, animalul nu are nicio şansă.

| WhatheWow a răspuns:

Omul nu se considera superior animalelor ci ESTE superior! Daca gasesti un singur animal care sa fi scris o carte sau sa fi inventat o masinarie atunci eu am sa-mi fac " lobotomie ".

| mixxjim a răspuns:

De prosti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt superiori animalelor datorita realizarilor lor,in primul rand, dar si datorita felului per ansamblu in care isi traiesc viata, in care gandesc, in care se poarta, etc.Greseala nu e in a crede ca omul este superior animalelor, ci in a crede ca omul este singura fiinta inteligenta, ceea ce e fals, orice animal avand un anumit grad de inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu se consideră, ci SUNT superiori animalelor.
Sper că nu urmează să ceri...dovezi.

| NoShit explică (pentru anonim_4396):

În India, hindusii venerează vaca, un animal, aşa cum noi ne rugăm lui Isus, un om. Care e diferenţa dintre cei doi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

Veneraţia unei vaci mi se pare... tâmpită. Dar hei, dacă asta le face plăcere, au dreptul.
Cât despre,, noi'', care noi? Sper că nu faci referire la poporul român...

Insă oricum, cum adică mă intrebi pe mine care e diferenţa dintre aceste două cazuri? Mi se pare...cum să spun; frapantă. Sau tu insinuezi că a-L venera pe Dumnezeu insuşi intrupat (sau un...om, dacă nu crezi că Isus e Dumnezeu; for argument's sake) şi a venera un animal domestic din specia bovinelor e totuna?

| NoShit explică (pentru anonim_4396):

Aşa cum unuia veneraţia unei vaci i se pare tâmpită aşa şi altuia i se pare tâmpit să se închine unui om despre care mulţi pretind că e fiul Creatorului(sau Creatorul însuşi). Nu spun că asta e totuna, spun doar că ambele sunt cazuri greşite din punct de vedere logic uman, deci nu avem niciun drept să ne considerăm mai presus de celelalte fiinţe din moment ce noi nu suntem suficient de evoluaţi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

Lol.
?!
Nu vorbim despre religie şi nici despre,, celelalte fiinţe'', ci despre superioritatea omului faţă de restul animalelor.
Ce indrugi tu pe-aici nu are absolut nicio relevanţă la subiectul discuţiei.
In fine.
Noapte bună.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vorbim strict empiric, da.Insa...inteligenta noastra actioneaza adeseori distructiv,fapt ce este confirmat de prea multe ori de istorie.Din acest punct de vedere, se poate deduce, oarecum fortat, ca la anumite nivele, animalele ne sunt superioare.Singurul nostru atu e inteligenta.

Dpdv sexual,multi oameni,in hedonismul lor pare-mi-se cretin,sunt inferiori porumbeilor. Dpdv al empatiei si pretuirii ce-o avem fata de semeni, tot din cauza partii malefice a inteligentei noastre, ne situam jos de tot, pot afirma chiar ca suntem undeva langa hiene si sacali, ca tot imi plac mie comparatiile cu astea doua.Om fi noi "animale sociale", dar in multe aspecte, nu suntem cu nimic mai presus de oi.

In fine, nu totul se rezuma la empirism si concretul unor actiuni ce tind sa faca omenirea nu doar superioara cu mult animalelor, ci si pura in fata lor.Sa nu uitam ca, de nu ne dadea prin cap sa facem cutite si arme, am fi avut in fata animalelor doar arme "naturale". Cine e superior dintre un urs si un om cu o amarata de piatra sau o craca mai groasa? Bine macar ca avem inteligenta nativa. Unii o pierd si pe aceea pe drum.

| NoShit explică (pentru anonim_4396):

Are legătură pentru că superioritatea asta poate fi privită din mai multe puncte de vedere. Ăsta e unul din ele, da?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Argumentul că oamenii au făcut multe tâmpenii şi au dat dovadă de multă cruzime de-a lungul istoriei şi deci sunt in consecinţă inferiori animalelor in acest sens este eronat, deoarece animalele NU pot, in primul rând, să fie bune ori rele, pentru că nu au raţiune şi deci nu sunt capabile de decizii morale. Comparaţia in acest sens e inutilă şi duce invariabil spre o concluzie eronată.
Cât despre aspectul sexualităţii... vorbim despre capacitate, despre potenţial in ceea ce priveşte diferenţa dintre oameni şi animale. Faptul că unii hedonişti libidinoşi (pardon) sunt mai rău decât animalele in acest sens, nu are nicio relevanţă.
Oamenii au capacitatea de a se conecta la nivel emoţional, pe un plan ce transcende sexul ca strictă necesitate biologică. Oamenii pot face DRAGOSTE, adică au capacitatea de a intreţine relaţii sexuale in scopul manifestării iubirii ce o poartă pentru partenetul lor, care iubire depăşeşte sfera fizicului. Pe când animalele pot doar să...se imperecheze strict in scopul perpetuării speciei şi orice convieţuire are in spate motive biologic-pragmatice.
Doar că nu văd ce legătură are empirismul, ca perspectivă ce consideră experienţa senzorială ca fiind unica sursă veritabilă de cunoaştere autentică a realităţii, cu toată povestea aceasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

Bine, dragă/dragule.
Superioritatea/inferioritatea vizează, desigur, numeroase aspecte.
Dar noi vorbim PER ANSAMBLU, ţinând cont de toate aspectele, omul este sau nu superior restul animalelor?
Şi dacă răspunsul,, Da'' categoric nu este o concluzie deductibilă cu ochiul liber, atunci imi dau demisia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol.
Şi-asta ar fi una dintre diferenţe...
Pf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sagace din partea ta să observi.
Prima variantă din punctul meu de vedere.
Dar rămâne la latitudinea fiecăruia să decidă care dintre ele este cea adevărată pentru el.

| i86e2 a răspuns:

Fiindcă suntem aroganți, vanitoși, egoiști etc. Oricum, oamenii sunt animale, că doar nu suntem plante.

"Pe planeta Pământ, omul a crezut dintotdeauna ca e mai inteligent decât delfinii pentru că a reușit să facă atât de multe - roata, New York, războaie si altele - in timp ce tot ce au facut vreodata delfinii e sa se bălăcească în apă, distrându-se. Pe de alta parte, delfinii au crezut dintotdeauna ca sunt mult mai inteligenti decat oamenii - din exact aceleasi motive." - Douglas Adams (ghidul autostopistului galactic)

| mihaitaLGP a răspuns:

Credem ca suntem forme de viata inteligente care se bucura de unicitate pentru ca nu avem capacitatea si nici experienta sa intelegem toate nivelurile de existenta care coexista simultan.

Sunt foarte multe animale de la care putem invata ceva.

| stpu a răspuns:

Intrebarea asta ar trebui pusa la amuzante.
Observ ca pentru tine Descartes, Spinoza, Leibniz, Kant au trait degeaba. Pentru tine sunt doar niste fraieri...
Daca tu nu esti superior celorlalte animele, eu zic maine la referendum sa-ti trimiti cainele sa votezewinking

| NoShit explică (pentru stpu):

Nu-ţi mai da cu părerea aiurea. Doar pentru că aş crede că oamenii nu sunt superiori animalelor, asta nu mă face să afirm că nişte filosofi renumiţi au trăit degeaba. Întrebarea mea trebuia pusă la alt mod: De ce toţi proştii se cred mai presus de un animal? Un animal care se apără de un om şi-l muşcă poate pentru apărare este ucis, în schimb un om conştient care ucide un altul primeşte ca executare doar 10 de închisoare. Asta arată ipocrizia noastră a oamenilor, în raport cu animalele.

| Dumnezău a răspuns (pentru stpu):

Bun,bun...Rene si Immanuel au fost geniile ce au fost.Dar, ce te faci cu un ragaitor de bere la pet de 3 litri,mancator de semnite si vajnic fan al tatelor Sanzianei Buruiana,ce se scarpina cu spor pe burta tuciurie,alaturi de nevestica plina de bigudiuri, fana de Salam, ha?

Iarasi, o societate nu este la fel de valoroasa ca cel mai bun exponent al sau, ci la fel de valoroasca ca exponentii mediocri.Ce sunt majoritari.

| stpu a răspuns (pentru Dumnezău):

A intrebat "De ce oamenii se considera superiori animalelor?" Eu doar am remarcat ca raspunsul il va gasi citindu-i pe anumiti filosofi care au scris despre acest lucru.
Cat de inteligenta este societatea sau in jurul cui se mobilizeaza... Pentru astfel de chestii ii las pe sociologi. Chiar daca la facultate fac sociologie - o urasc.

| stpu a răspuns (pentru NoShit):

Ceea ce spui tu aici e o alta problema. Iar ca sa gasesti raspunsul si la aceasta intrebare trebuie mai intai sa-l gasesti la prima, cea pusa initial.

| andrei a răspuns (pentru NoShit):

Un sarpe cand ataca si ucide un om nu primeste nici o amenda si nici 5 secunde in inchisoare.

| ThePathWalker a răspuns:

Din cauza coonstiintei.

| Loveyourself a răspuns:

Animalele nu au suflet de aeea nu este un pacat/crima sa omori un animal
P.s eu una iubesc si respect animalelelove strucklove strucklove strucklove strucklove struck

| Jenniffer a răspuns:

Fiindca pot vorbi. Mie mi se pare ca acesta e singurul aspect pentru care suntem superiori animalelor. Eu nu consdier ca oamenii ar fi prosti dar mi se pare ca animalele sunt mai oameni decat noi. Daca cineva moare in fata noastra nu ne pasa dar la animale e altfel. Avem multe de invatat de la ele pentru ca ele sunt o familie chiar daca nu se cunosc. Le respect enorm pentru ca au un suflet mai mare ca al nostru.

| lextar113 a răspuns:

PAi uite, ce il deosebeste pe om de animal? educatia, aha, iar unii se supara cand le zici ca sunt niste animale, insa acestu cuvant e prea frumos pentru ei.

| Sen7iment a răspuns:

Uita-te si tu in jurul tau..si afli dc suntem superiori animalelor