| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce oamenii se cred superiori?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cei care sunt intr-adevar superior prin cultura, inteligenta am observat ca sunt in general modesti. Cei care fac mare caz de persoana lor sunt in general frustratii, cei care au probleme legate de provenienta, de lipsa lor de cultura sau alte probleme. Acestia vor sa arate ce puternici sunt si daca mai si prind un post de conducere sau au bani si firma proprie - cred ca au motive suficiente sa se simta superiori celorlalti (culti dar saraci). Sunt si alt gen de oameni - care par superiori, dar in fapt sunt timizi si au probleme de comunicare. Cand ii cunosti iti dai seama ca sunt oameni obisnuiti. Nu cred ca oamenii au motive sa se creada superiori. Daca au reusit in viata nu este doar meritul lor - este o conjunctura favorabila care altora le-a lipsit. In definitiv are dreptate assiris - de murit, murim toti la fel. Dar nu sunt de acord sa ne simtim superiori fata de animale - nu putem stii cum sunt ele de fapt, pentru ca nu putem comunica. Gandeste-te la delfini, sunt foarte inteligenti, si nu sunt singurari. Este interesant ca animalele comunica intre ele. Noi in schimb nu stim sa comunicam cu ele. Poate noi am involuat...

9 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Unii se cred superiori pentru ca au cu ce si probabil chiar sunt superiori altora. Exista si categoria de oameni ce se cred superiori datorita unor complexe.Incercand sa mascheze acele compleze...iti dau aere de superioritate punand accentul mult prea apasat pe punctele lor mai mult sau mai putin forte.
O gramada de oameni se cred superiori pentru ca asa au fost educati in familie. Parintii le-au intuit de mici idea ca ei sunt cei mai frumosi, cei mai inteligenti, cei mai cei.
De multe ori aceasta superioritate vine si din cauza gramezilor de bani pe care ii detin...indiferent daca acesti bani au venit pe cale licita sau ilicita si merg pe ideea "am bani, sunt mai bun "

assiris
| assiris a răspuns:

Foarte corect spus: "se cred superiori" pentru ca in realitate nu sunt. Suntem dureros de egali dar nu ne dam seama. Zilnic auzit la Tv, radio sau vedeti in presa: Xulescu, cel mai... extraordinarul... care a facut si a dres... care era deasupra...

... şi-a pierdut viata in accidentul aviatic ce a avut loc...

cristian
| cristian a răspuns:

Oamenii se cred superiori atata timp cat sunt in functii.
Da-i omului o functie si vei vedea cine e.

| maria a răspuns:

Dintr-un mare pacat : mandria. Uneori se cred altceva, fara sa si fie. Din dorinta de a parea si de a se identifica cu oameni total diferiti.Important este sa ai grija de mintea ta, de sufletul tau si sa lupti cu credinta inainte, si sa ii lasi pe cei care se cred superiori, sa fie, tu stii care sunt valorile, moralitatea si verticalitatea.Sa iti vezi de drumul tau, de visele tale si sa lupti pentru a ti le indeplini.Succes!

| NoName_9903 a răspuns:

Am primit ieri un mail cu diverse "ziceri", probabil anonime dar destul de adevarate.
Am retinut una care isi are locul aici: " Mediocrul se simte bine intre spirite marunte. E singurul loc unde pare mare".
Cu alte cuvinte, este important la ce te raportezi cand te simti "superior"...

| ada a răspuns:

Pai unii oameni se simt inferiori. Dar, cum spui tu, mai sunt altii si superiori.Probabil detin ceva (material sau nu) care le confera o incredere sporita in propria lor persoana.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Superiori cui? Daca se cred superiori altor oameni, inca nu au dat cu capul de "pragul de sus". Daca se cred superiori animalelor e ok, au tot dreptul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii sunt dar nu se cred superiori, altii nu sint dar se cred. primii sint cei modesti, normali care au ajuns intr-o pozitie sociala, materiala sau educationala prin munca lor si vad asta ca un lucru normal, pentru care au invatat si s-au straduit din pasiune. ceilalti au ajuns printr-o conjunctura favorabila, fara nici un merit si isi inchipuie ca li se cuvine pozitia. acestia sint periculos de "superiori" si din cauza lor si a nedreptatilor pe care le fac din ignoranta, mandrie sau rautate sufera ceilalti. asta nu se va schimba din pacate.

| 123456789_5071 a răspuns:

Si eu sunt un om dar nu ma simt superioara si asta datorita sotului meu de cele mai multe ori ma simt un nimeni ma trateaza ca pe un nimeni chiar daca am trei baieti cel mare 12 ani, mijlociul 7 ani, cel mic 4 luni, am muncit pentru casuta noastra, am avut o functie, nu m-am simtit superiora nimanui, cred insa ca sotul meu ma simte superioara lui si de aceea ma trateaza ca un gunoi, in cazul lui insa animalele ii sunt superioare cu mult mai mult.Cu drag...gabi