| TooNight a întrebat:

De ce omul nu-si poate folosi tot creierul?

60 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ar fi ca Dumnezeu.Numai cand vom ajunge in cer vom fi ca El.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru EmaS):

Bravo, tanti Ema.

| ExXify50 a răspuns (pentru EmaS):

Cand vom muri nu o sa mai avem creier pe care sa il folosim.Am avut o dilema tot timpul, se zice ca atunci cand mori spiritul merge el asa frumos printre norisori si ajunge la cer, na acum apare dilema:esti spirit si ai lasat corpul in urma.cum mai gandesti fara creier?

| EmaS a răspuns (pentru ExXify50):

Vom primi un trup de slava nesupus putrezirii, timpului, spatiului.

| phantomitza a răspuns (pentru EmaS):

Nici daca iti folosesti tot ceeru nu poti fii ca Dumnezeu. mintea e limitata happy poti ajunge ca Hristos dupa har...

| Synapse a răspuns (pentru EmaS):

Sunteti penibili.Ganditi in **** mea logic si rational, ca sunteti cea mai joasa speta a societatii.Vi s-a bagat pe gat un c***t si il tot vomitati ca sa-l inghititi iar.Chiar nu simtiti cat de tare debitati?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Synapse):

Fiecare cu părerea lui.

| ADBadea a răspuns (pentru ExXify50):

Da. Foarte bine, daca esti credincios s-ar putea sa ai o dezamagire in privinta asta. Creierul nostru este material, spiritul nostru este imaterial, creierul genereaza gandul, creierul este principal spiritul secundar deorece il genereaza creierul, cand noi murim, creierul moare si el nu mai functioneaza, daca creierul nostru nu mai functioneaza nu mai are cine sa genereze spiritul, gandul, asa ca nu mai exista, asa ca nu exista, se duce printre norisor si ajunge, unde ajunge.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Si ne va folosi...de o sa ne sara pe nas, atat de folositor va fi!

| Infect a răspuns (pentru Synapse):

Asa tatnti Synapse

| ExXify50 a răspuns (pentru ADBadea):

Pai da asta e faza ca eu nu prea cred in existenta unei divinitati..crede-ma ca stiam si eu ca nu exista spirit sau mai stiu eu ce, totul tine de creier care da constinta.Constinta este tot ce numiti voi spirit, suflet si etc.Nu veni tu sa-mi dai mie lectii de stiinta happy

| DimLight a răspuns (pentru EmaS):

Doamna, va recomand un consult psihologic sau unul pshihiatric mai degraba. sunt multi ca dumneavoastra ce viseaza cai verzi pe pereti si nu ajuta nimanui

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Domnule, tin sa va anunt ca majoritatea cetatenilor acestei tari sunt crestini si cred in Dumnezeu. Pentru a putea afirma cu siguranta că nu exista Dumnezeu, trebuie sa ignori complet pasiunea unui numar enorm de mare de persoane care sunt convinse ca exista Dumnezeu.

| DimLight a răspuns (pentru EmaS):

Exact, majoritatea sunt cretini si nici nu stiu de ce...pentru ca ..pentru ca asa erau stramosii? serios? parca stramosii credeau in jupiter si zamolxes. pam pam

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Pam Pam!

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Cred ca tu esti si mai mare decat ei!

| ADBadea a răspuns (pentru ExXify50):

Foate bine, aveai o nelamurire, o dilema, si eu ti-am explicat despre ce este vorba, daca ti-am atatcat orgoliul te inteleg.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

De folosit, va folositi intregul creier. Toti ni-l folosim. Activitatea si functiile sale nu le percepem insa constient. Este "centrala" ce ne supervizeaza toate functiile organismului si toate activitatile pe le intreprindem; si e o "centrala" care lucreaza 24/24 de ore, fara intreruperi. Fiecare celula a sa isi are un rol binedefinit. Daca si-ar inceta activitatea, nu am mai exista sau existenta noastra ar avea de suferit. Gaditi-va ca in urma unui accident vascular cerebral, datorita unei ischemii (neirigari corespunzatoare cu sange a unei zone din creier) poti paraliza, daca sunt afectati centrii senzitivi ai unor organe acelea vor fi afectate total sau partial in activitatea lor, daca se formeaza un cheag de sange la nivel cortical, poti suferi de exemplu crize epileptice, etc.
Insa dumneavoastra faceti o confuzie: apoteoza (in sensul intrarii omului in slava, dar nu neaparat acela de indumnezeire) nu-l poate face pe om, Dumnezeu. Omul si divinitatea (indiferent cum am numi-o) reprezinta structuri diferite. In evolutie, omul poate atinge stadiul Iluminarii, dar nu-si va schimba natura sa de om.
Probabil ati citit "Simbolul pierdut" al lui D. Brown unde se vorbea despre apoteoza lui G. Washington, ce urca in cer pentru a se alatura zeilor si de mitul "piramidei masonice", capabile sa-l transforme pe omul iluminat in Dumnezeu. Povesti. Natura divina si cea umana sunt total diferite. Chiar daca omul si-ar castiga "asemanarea cu Dumnezeu", tot nu ar deveni fiinta divina, cu natura dumnezeiasca, nici acum, nici intr-o alta existenta. Omul ramane om si atat.

Apache
| Apache a răspuns:

Oamenii isi folosesc TOT creierul numai ca functiile acestuia se impart in mai multe directii.
Oamenii sunt programati de la natura pentru,, multi-tasking,, creierul efectueaza mai multe actiuni in acelasi timp si resursele sale sunt impartite in diferite compartimente.
Daca ne-am putea concentra asupra unei singure sarcini... ignorand subconstienul, constientul si ceilalti stimuli exteriori din jurul nostru atunci am putea face lucruri extaordinare.
Exista persoane in lume care pot face asta...dar de cele mai multe ori este o consecinta a autismului

| harciog a răspuns:

Priveste in urma sa vezi ca omul in esenta lui a cautat intodeauna comoditatea, sedentarismul si fuga de responsabilitati.Asta ne-a adus stiinta, adeca au muncit numai foarte putini cu creierele dar traim toti pe baza celor descoperite de ei.Acum te intreb cum poti crede ca cineva care a alergat dupa toate astea, nu ca nu ar putea, dar oare ar fi de acord sa-si foloseaca tot creierul?

| shadovv a răspuns:

Tu cat crezi ca folosesti din creier? Vreo 12-15%? Extirpeaza ti portiunea pe care spui tu ca nu o folosesti sa vedem daca exista vreo schimbare.

Sa fim seriosi! Asta e mit urban...

| Inferno a răspuns:

Cine spune ca nu o foloseste? A, da, zvonurile.
Sunt mituri urbane nimic mai mult, omul foloseste creierul la capacitate maxima pentru simplul fapt ca daca nu l-ar folosi, partea respectiva nu ar mai exista.
Daca omul ar folosi doar 5% sau 10-20% probabil pana acum volumul creierului ar fi scazut mult, dar asa ceva nu se intampla din simplul motiv ca ne folosim creierul in intregime.

| DanDannn a răspuns (pentru Inferno):

Esti retardat :*

| Inferno a răspuns:

Ai primit raspunsuri eronate in proportie de 90%

| WR104 a răspuns:

Nu vrea nu ca nu poate.

| 4b a răspuns:

Pentru ca suntem limitati...

| SaveTheNature a răspuns:

Daca oamenii si-ar folosi creierul in proportie de 100% ar sta cu zambetul pe buze toata viata, fara sa le pese de material. Nu ar mai fi in competitie, si viata lor s-ar transforma in dragoste fata de tot ce-i inconjoara.
Daca oamenii si-ar folosi creierul in proportie de 100%, pe pamant ar fi RAI.

| Musique a răspuns:

Nu știe/vrea.
La ce i-ar folosi?

| TooNight explică (pentru Musique):

Nu stiu, probabil la multe...laughing

| unknownn a răspuns:

Da cine te-a mintit?

| TooNight explică (pentru unknownn):

Oamenii de stintahappy.Pe tine?happy

Răspuns utilizator avertizat
| oliviaaa a răspuns:

Pentru ca nu-l are.

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca nu are destula energie

| Inferno a răspuns (pentru hunterpainting):

Energia insemnand?

| RAY a răspuns:

Ca orice organ si creierul este folosit la maxim mereu sa nu uitam ca o mica dereglare a lui este permanenta si nu se poate vindeca poate duce la deces rapid, poate te referi la inteligenta depinde de cea ce faci si care parte a creierului este mai activa, recomand cititul

| Alexisfaithhh a răspuns (pentru RAY):

Nu s-a folosit niciodata creierul 100% doar Ainstein l-a folosit 16%

| WhatheWow a răspuns:

Cu siguranta ca nimeni nu-si poate folosi deocamdata tot creierul si asta din cauza ca Evolutia a "luat in calcul" si problema stocarii de informatie. Gindeste-te ce ar fi daca astazi am putea sa utilizam 100% din creier; cum de regula invatam tot mai multe, am ajunge la un moment dat sa avem niste capete enorme din cauza stocarii de informatii.

| hellchild a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta e scenariu de desene animate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiindca este inca in faza de ''animal''

Orcum cat de nefericit ar fi un om care si-ar folosi tot creierul?

Pana la urma Cei ignoranti sunt cei fericiti.

| Delicacy a răspuns:

Pentru că l-ar suprasolicita.Creierul nu este o maşină, are nevoie de pauze.De aceea folosim jumătate din el pe timpul zilei, si cealaltă jumătate în timpul somnului pentru a putea reacţiona la factorii excitanţi din mediu.

| DarkBlood32 a răspuns:

.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Pentru ca daca ar face asta, ar deveni jedi full-time.

| Analytical a răspuns:

Pentru ca nu toti o putem lua pe caile lui Einstein. Dar de ce intrebi? Ti frustrat creierul? Cateodata mai trebuie lasat loc si inimii. Prea multi insensibili si mitocani in lumea asta, nu crezi? fie for shame!

| TooNight explică (pentru Analytical):

Stai calm/a,ca sunt o fire sensibila, dar doar sunt curioasa.batting eyelashes. Si daca la mine se refera afirmatia ta, eu zic sa ti-o revizuiesti, nu ma cunosti, nu te cunosc.batting eyelashes. Scuza-mi intrebarea daca tot te-a deranjat atat de mult.winking

| georgiana999 a răspuns:

Am auzit ca ca dreptacii isi folosesc mai mult partea dreapta acreierului iar stangacii partea stanga, iar cei care reusesc sa isi foloseasca ambele maini la fel de bine folosesc ambele partiale creierului din simplul fapt ca, cica partea dreapta acreierului corespunde cu mana dreapta, piciorul drept, etc si partea stanga invers. Nu stiu sigur cat de adevarata e afirmatia.

| lovitddefulger a răspuns (pentru georgiana999):

Se spune ca s-ar stimula stimula creierul in felul asta, deoarece inveti lucruri noi.Este chiar dovedit stiintific ca cu cat inveti mai multe lucruri noi, cu atat mai desptept devii, referitor la iq.Chiar se recomanda,de ex, perierea dintilor cu mana opusa, celei cu care te periezi in mod normal, intr-un ghid, cum sa-ti maresti iq-ul.Neconventionalul,noul,stimuleaza activitatea creierului, asta-i demostrat prin teste.

| Dangel a răspuns:

Simplu.Creierul nu este conceput doar pentru a gandi.Fiecare parte parte a lui corespunde cu o reactie sau functie.Creierul indeplineste capacitatea de a vedea, a respira, a pipaihee hee, de a simti gusturile s.a.Deasemenea si pentru fecundatie(f***t) si functiile motorii.Cu alte cuvinte creierul este impartit pe sectoare.O parte e pentru gandit, alta pentru vazut, mirosit s.a.
Sper ca te-am ajutat.big grin

| ExXify50 a răspuns:

Adevarul e ca il foloseste pe tot dar nu in mod constient.Sudconstientul este dat de parte "nefolosita"a creierului.Genile folosesc mai mult de 10% din creier adica ei folosesc si din parte "nefolosita"a creierului in mod constient.De exemplu:cand visezi, visele se "produc"in parte inconstienta a creierului. Sper ca m-am exprimat bine happy

| Hasz a răspuns:

Pentru ca nu stie sa il foloseasca.

| Inferno a răspuns (pentru Hasz):

Total eronat, creierul s-a dezvoltat in timp ca urmare a unor mutatii genetice sa vi acum sa spui ca nu stie sa-l foloseasca este aberant.
Toate organele din corp inclusiv creierul sunt utilizabile, mai putin organele vestigale.

| gabryelm3 a răspuns:

Totusi cred ca asta e doar o teorie...

| SuntMaleficMuhahahaha a răspuns:

Daca omul si-ar folosi tot creierul..noi am avea viata vesnica

| Valentin_George_1912 a răspuns:

Cei ala creier?

| brusturel a răspuns:

Pentru ca a fost conceputa si partea dorsală care uneori e mai activa decat creierul laughing

| cosminvasile a răspuns:

Pentru ca nu suntem perfecti

| Patricia99 a răspuns:

Este vorba despre ceva stiintific...Creierul este impartit.Fiecare parte are rolul ei.Una din partile creierului este si cea de memorie. Daca omul si-ar folosi toata memoria de care este capabil ar dobandi boli mintale care duc la nebunie cronica! Sper ca te-am ajutat...big grin