| benny7 a întrebat:

De ce păsările nu se electrocutează?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru că, aflându-se pe un cablu neizolat, curentul tot prin cablu trece.
Dacă atinge alt cablu (și aflându-se pe un cablu paralel) curentul (mare de altfel) trece prin pasăre și îi pocnește inima (because sângele =apă + sare + etc.).

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Mulţumesc! s-a clarificat cât de cât ce e cu curentul electric să ne intoarcem la păsări.

| RRoberto2018 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bravo, ba Dogule! Meriti 2 funde pentru raspunsul asta, + o bere bonus!

| LPCTSTR a răspuns (pentru RRoberto2018):

Nu este vina mea că am primit-o.
Sincer, răspunsul lui Ara997 mi se pare cel mai bun.
Acum... poate o fi fost influențat de "drăgălășenia" lui CookieDog, nici eu nu știu ce să zic.

| relian a răspuns (pentru LPCTSTR):

Omu na intrebat de pasari pe sarma sau pe cablu, a intrebat -de ce pasarile nu se electrocuteaza? Acu de unde stie el ca NU, asta na mai ziso, dar eu i-am sugerat sa faca un experiment si sa vada cu ochii lui cum sta treaba laughing

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca o pasare sta cu ambele picioare pe acelasi fir (chiar si neizolat, de inalta tensiune), TENSIUNEA DE PAS (adica tensiunea dintre cele doua picioare) este nesemnificativa, chiar si pe timp de ploaie (doar cateva zecimi de volti), care nu afecteaza organismul pasarii.

Din pacate insa, mai ales pasarile de talie mare, se pot atinge cu ambele aripi de doua fire electrice, intre care sunt sute sau mii de volti si care duce la moartea lor instanta.

| benny7 explică (pentru Bula):

Mulţumesc!

| Ara997 a răspuns (pentru Bula):

Corect, colega, asa este cum spui.

| RAY a răspuns:

Si tu daca ai sta in aer prins de un cablu nu te ai curenta

| benny7 explică (pentru RAY):

Mulţumesc!
Mai devreme sau mai târziu, reforma în energie trebuie făcută...

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Inima sufera socul intre pozitiv si negativ, tu fiind in aer nu se creaza legatura asta

| benny7 explică (pentru RAY):

Da corect aşa...

| relian a răspuns (pentru RAY):

Dar cine a intrebat de cabluri electrice,de stat pe cabluri si etc? Eu nu am vazut ca intrebarea ar fi cu sarme, cu cabluri atranate pasari pe cabluri laughing Deci toti au dat raspunsuri aiurea, pana si cel care a pus intrebarea am vazut vorbeste de sarme, de c abluri, dar el de fapt nici na intrebat asa ceva laughing ori poate ca nu stie sa intrebe ce doreste sa afle, mai stii tot ce se poate.

| LPCTSTR a răspuns (pentru relian):

La asta se referea.
Cred şi eu că dacă omul a spus că se simte uşurat că nu-i va muri pasărea de pe cablurile de electricitate, la asta s-a referit.

| RAY a răspuns (pentru relian):

A uitat sa scrie mai relian

| relian a răspuns:

Orice animal se electrocuteaza,asa ca stai linistit. Daca ai acasa o pasare, o pisica, sau mai stiu eu ce fa o incercare si vezi laughing ia un cablu pune-i un stecher la un cap, iar capaptul alantu desfa sa fie firele fara izolatie pe ele si atinge pasarea aia pe piele, nu pe pene, sau pisica aia si o sa vezi rezultatu laughing

| minrest a răspuns:

Ba se electrocuteaza, asa se si asomeaza, prin electrocutare.

| PainTech a răspuns:

Tocmai ieri am auzit si vazut un porumbel complet prajit dupa ce s-a asezat pe cablurile unui transformator.

Exista un motiv serios pentru care nu o sa vezi pasari asezate pe doua cabluri simultan.
Electricitatea are nevoie de o diferenta de potential pentru a trece. Cum ambele picioare ale pasarii au acelasi potential, curentul nu are absolut niciun motiv sa isi faca drum prin biata pasare.

Iti garantez ca si tu ai putea sa tii mainile pe un cablu neizolat fara probleme, atat timp cat nu te afli in contact cu pamantul sau cu alt cablu. ( Totusi NU incerca acasa ).

| benny7 explică (pentru PainTech):

Bine mulţumesc!

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că nu au măduva în picioare.

| Ara997 a răspuns:

Pentru ca stau cu ambele picioare pe aceeasi "sarma". Electroctarea apare cand apare diferenta de potetial, adica curentul "curge" intre faza si nul. Intre doua sarme cu potetiale electrice diferite.
Daca din greseala ating doua sarme simultan si acestea au potentiale diferite atunci se inchide circuitul prin pasare si mor

| benny7 explică (pentru Ara997):

Mulţumesc!-pasărea așezată pe un fir, este în siguranță.

| Ara997 a răspuns (pentru benny7):

Exact

| KKronstadt a răspuns (pentru Ara997):

Da, este vorba despre diferenta de potential. Vroiam sa bifez raspunsul tau ca "inteligent", dar se pare ca statutul de junior ma considera prea prost pentru a evalua un raspuns.winking

| Ara997 a răspuns (pentru KKronstadt):

Stai linistit, era o gluma, da uite ca eu, batran si "destept " nu stiu sa pun maimutzele zambitoare ca sa-mi fac inteles mesajul.

| Ara997 a răspuns:

Toti avem dreptate, numai ca unul singur o sa bea berea -sic!

| Raducons a răspuns:

Pasarile nu se electrocuteaza pentru ca nu se inchide circuitul prin ele, cand stau cu picioarele pe un fir chiar si cel de faza. Uneori se curenteaza si ele la inalta tensiune cand se ating cu aripile de de doua fire. Asta este valabil si la om nu numai la pasari.

| Kerre a răspuns:

Păsările nu se electrocutează atunci când stau pe liniile de înaltă tensiune întrucât stau pe un singur fir și nu intră în contact cu nimic altceva, pentru a putea conduce curentul electric spre alt obiect. Spre exemplu, dacă ar intra în contact simultan cu două fire prin care trece curent, atunci s-ar forma un circuit cu corpul lor și pe acolo ar trece electricitatea, cauzând crearea unui câmp magnetic și electrocutarea acestora. Unul dintre motivele pentru care există spațiu suficient între liniile de înaltă tensiune este ca zburătoarele să nu atingă simultan mai multe fire.

Răspuns utilizator avertizat
| DANNY1004 a răspuns:

Pasarile se electrocutează.

| vasilescu2000 a răspuns:

Am vazut destule pasari electrocutate.
Dar trebuie cumva sa-ti faci norma de intrebari idioate si fara sens.