| Anonim_7683 a întrebat:

De ce poeziile se scriu mai mult despre mama si nu despre tata as vrea mai multe pareri! Dau funda! Doresc ca raspunsurile sa aiba un continut mai mare si amanuntit!

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca este o legatura mai stransa intre copil si mama deoarece el s-a plamadit in pantecul ei s-a dezvoltat, s-a hranit acolo, apoi cu multa dragoste a fost alaptat tot la pieptul mamei.Mama este aceea care vegheaza la capataiul copilului si il mangaie cu multa dragoste.Este o legatura de suflet puternica intre o mama si un copil.Pentru o mama nimic nu este prea greu sau prea mult cand este vorba de copilul ei.Ea si-ar da bucuroasa si viata daca ar fi nevoie pentru acel care este carne din carnea ei si sange din sangele ei.

| Dmonik a răspuns:

Tatal nostru...deci, s-a scris!hee hee

| DorelSudoru a răspuns:

laughingDiscriminare pentru tati asta elaughingSunteti un pic incuiati cand ziceti ca mama i-a dat viata...Totusi de ce se scriu poezii despre mama pentru ca pentru tata sunt mai putine rimelaughing

| Dmesss a răspuns:

Pentru ca tatal nu se stie sigur care este, dar mama...

| elena a răspuns:

Scriitorul rus Maxim Gorki a scris un roman "Mama", Stalin l-a chemat la el si l-a intrebat, de ce a scris despre mama si nu despre tata? Asa si tu acum...
Si iata de ce mama este unica...

"Asa era mama in vremea copilariei mele, plina de minunatii, pe cat imi aduc aminte; si-mi aduc bine aminte, caci bratele ei m-au leganat cand ii sugeam tata cea dulce si ma alintam la sanu-i gangurind si uitandu-ma in ochii ei cu drag! si sange din sangele ei si carne din carnea ei am imprumutat, si a vorbi tot de la dansa am invatat." (Ion Creanga)

"Cand radea mama, cu rasul ei la fel de incantator precum ii era chipul, totul in jur se umplea de frumusete si de stralucire." (Lev Tolstoi)

"Cea mai veche carte din lume este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este o mama." (Grigore Vieru)

| ema69 a răspuns:

Poate pentru ca ea e cea care,inca din prima zi de viata,are grija sa nu ne lipseasca nimic,sa fim hraniti, curati, tot ea are grija de educatia noastra mai tarziu. Poate pentru ca ea ne poarta manuta cand incepem sa scriem primele litere.Nu vreau sa se inteleaga din ce spun eu ca tatii nu au si ei meritul lor in cresterea si educatia unui copil, dar parca tot mama ne intelege mai bine cand avem probleme, cand suntem tristi ori bolnavi...Sunt desigur si exceptii, care nu fac decat sa intareasca regula, ca sa zic asa.Imi vine acum in minte o vorba ce obisnuia sa mi-o spuna o persoana draga sufletului meu:"mama-i mama nu-i muiere".Si sunt intru totul de acord.

| GEORGE a răspuns:

Pentru ca mama iti da nastere. tata doar contribuie la formarea ta.
in cele mai multe cazuri copiii se ataseaza mai mult de mama de cat de tata. lamurit?

| christine044 a răspuns:

Inca din Preistorie oamenii au considerat cultul fecunditatii unul dintre cele mai importante, realizand statuete feminine ale caror solduri erau evidentiate. Mai mult decat atat, ei credeau ca nasterea este ceva supranatural si divinizau Zeita-Mama. Marea majoritate a poetilor/scriitorilor si, daca e sa ma gandesc, a tuturor oamenilor, considera miracolul nasterii ca fiind ceva ce merita descris, analizat, reliefat. Din acest motiv se scriu mai multe despre mame, caci ele ajuta practic la perpetuarea speciei, la lasarea unor urmasi, prin nasterea acestora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pentru mama, orice copil simte o apropiere speciala, mama este un model pentru copil pana la adolescenta. Apoi din nou la maturitate.
Atunci cand vor sa ceara ceva, copii cer mamei, pentru ca stiu ca e mai ingaduitoare.
Odata ce mamele ne dau noua nastere, chiar daca fara tati nu se poate, ele sunt foarte importante pentru noi, mama, pentru un copil este raza de soare ce rasare zilnic pe aleea vietii.ea este mereu acolo, intelegandu-l si oferindu-i sprijin. Mama mereu te asculta, pentru ca ea te cunoaste cu adevarat si stie ce-i in sufletul tau. Mama te iubeste mai mult...
Copiii care au fost crescuti fara mama simt insa altceva. Mama, in sufletul lor exista si va exista, insa nu ca ceva pentru care trebuie sa ai respect si compasiune, ci ceva care te soarbe pe dinauntru, ca si cum o bucata din tine a fost smulsa.
Tatii isi iau si ei rostul lor. Ei sunt mai " de gasca " ca mamele, care sunt mult mai protective.
Me mine sincer mama ma streseaza si ma inteleg mai bine cu tata, dar am un respect imens, cum si autorii acelor poezii au, pentru persoana ce mi-a dat viata.

Intrebarea ta este foarte interesanta. Chiar nu mi-am niciodata problema in legatura cu asta.
Sper ca te-am ajutat cu ceva...
Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au scris si despre tata, atent/a!?!?
Tata, palma ce-am primit-o nu mi-ai spus cand mi-o vei da
A venit asa deodata si m-am speriat de ea.
Eu stateam cu a ta amanta, cand mi-ai spus sa nu ma bag
Dar era asa frumoasa, m-am gandit si eu sa trag...
Acum imi pandesti nevasta, am cumparat si gps
Cum te-apropii iar incepe si ma umple iar de stres.
Nu mai pot sa duc razboi, cu senilul de pe scara
Ce-i spun tataaaa! cand ma scarpin, si pe puric il omoara.
Puric era caine bun, te-ai batut cu pumnu'n piept
Ca e casa ta si seara la cosciug n-o sa te-astept.
Acum, dupa ce ti-am spus prin usa, ce te tine in debara
Pana nu semnezi contractul nu mai vezi nici baclava.
Nu mai pupi tu asistente, mituite chiar de mine
Nici turcoaice inteligente, ce fac treaba chiar mai bine.
Tata, te iubesc! bai ma lasi :-&

| Andreeea_2224 a răspuns:

Poeziile se scriu mai mult despre mama.
Deoarece mama,a purtat copilu in pantece, mama la nascut, si tot asa.
Ir de tata nu ...finndcaa. nu el a facut "asta"laughing.
Iar mama este mai iubita.
Iar ea este nu`mai unaa.'
Cuvantul mama pentru multi cooopii.inseamna foarteee multtt.
Si de aceea sunt scrise mai mult despre ea.
Chiar si "ziua mamei".si asta e un raspunsss:d.
Fundaa?
Plsssbig grinpuppy dog eyesbatting eyelashes.

| Stra1nul a răspuns:

Pentru ca mama e cea care ti-a dat viata si mama e cea care stii sigur ca e ea. tatal se poate sa fie si altu big grin nu cel care il stii tu big grin

| KidoPink a răspuns:

Mama este o finta unica in viata nu o poti inlocui sau indeparta.Mama este fiinta care iti da viata si te creste si iti ofera toata posibilitatea de a fi fericit. Dragostea de mama este unica in viata. Mama se zbate din rasputeri si face tot posibilul ca, copilul lui sa aiba o viata sanatoase si posibilitatile sa fie adecvate.In general mamă este numită femeia care naște sau a născut un copil. Mama se ocupă în majoritatea cazurilor împreună cu tatăl de educația și îngrijirea copilului. Ambii părinți dețin dreptul de educare al copilului.

| KidoPink a răspuns:

N general mamă este numită femeia care naște sau a născut un copil. Mama se ocupă în majoritatea cazurilor împreună cu tatăl de educația și îngrijirea copilului. Ambii părinți dețin dreptul de educare al copilului.Mama este fiinta unica ce iti da viata si te face sa traiesti.Ea are o dragoste nemarginita de mare pentru copilul sau.O mama adevarata s-ar si sacrifica pentru copilul sau pentru a trai si pentru a avea o viata adecvata.